اطلاعیه

بستن

راهنمای فروم - حتما بخوانید

با سلام

قابل توجه کاربران محترم تالار گفتگو

قبل از ارسال پست یا ایجاد موضوع جدید، تاپیک قوانین و راهنمای فروم را مطالعه نمائید.

کاربران و مخصوصا تازه واردین لطفا دقت باشید که هرگونه پیشنهاد مدیریت سرمایه یا فروش تحلیل و یا برگزاری کلاس و ... که خارج از محیط عمومی فروم باشد را به هیچ عنوان بدون تحقیق و کسب اطلاعات کامل و کافی دنبال نکنید در غیر این صورت مسئولیت و عواقب آن بر عهده خود شخص می باشد.

همچنین لازم به ذکر است مسئولیت ارتباطات خارج از پست های عمومی فروم اعم از پیام خصوصی یا چت یا دیداری یا شنیداری با سایر اعضای فروم کاملا با خود اعضا هست و وارد کردن آن به صورت عمومی در فروم ممنوع است. برای امنیت بیشتر جهت گرفتن پاسخ سوالات خود از انجمنها استفاده نمایید.

دوستان توجه داشته باشند که تمامی بخش های اختصاصی و عمومی فروم کاملا رایگان بوده و به هیچ عنوان نیاز به پرداخت وجه به هیچ کس برای باز شدن دسترسی نیست.

منتها به این دلیل که در این بخش ها معمولا کار تیم ورک و گروهی انجام میشود، مناسب ورود افراد با شرایط خاصی است که مدیر آن بخش تعیین میکند و برای همه افراد کارایی ندارد چون مستلزم بر عهده گرفتن مسئولیت یا دانش کافی در آن حوزه می باشد.

لذا ضمن پوزش از کاربرانی که تقاضای دسترسی آن ها به بخش های اختصاصی توسط مدیران بخش رد میشود، توصیه میکنیم که پس از فراگیری موضوعات عمومی و تخصصی فراوانی که در روی فروم قرار دارد چنانچه برنامه ویژه ای برای کار در بخش های اختصاصی و کار گروهی دارند آن را مکتوب برای مدیران هر بخش بنویسند و سپس اقدام به درخواست دسترسی بکنند.

با احترام
مشاهده بیشتر
مشاهده کمتر

همه جیز اینجا پیدا میشه از مطالب جالب و خواندنی تا درد دل

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
پست های جدید

• نامه جالب دکتر زیبا کلام به علی مطهری:

بسمه.تعالی
    جناب آقای دکتر علی مطهری
    نماینده محترم مردم تهران و عضو کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

با سلام و تحیات و طلب مغفرت برای روح پرفتوح ابوی ارجمندتان، اخیراً بودجه سازمان.ها و نهادهای فرهنگی کشور در سال جاری را مطالعه می.کردم و ازآنجاکه حضرت.عالی عضو کمسیون فرهنگی مجلس هستید، یکی دو پرسش در خصوص این حجم هزینه فرهنگی برایم پیش آمده که انشاالله ارشاد می.فرمایید. بنده ارقام را از بالاترین شروع کرده و به.تدریج پایین آمده.ام:
    ۱- سازمان صداوسیما..... ۱۱۴۰ میلیارد تومان
    ۲-سازمان بسیج مستضعفین..... ۱۰۳۵ میلیارد تومان
    ۳- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی .....۷۷۰ میلیارد تومان
    ۴- مرکز خدمات حوزه.های علمیه قم.....۵۲۸ میلیارد تومان
    ۵- شورای عالی حوزه.های علمیه.....۳۲۹ میلیارد تومان
    ۶- کمک به بازسازی عتبات عالیات.....۳۱۳ میلیارد تومان
    ۷ – کمک به اشخاص حقوقی غیردولتی (*جدول ۱۷).....۲۸۹ میلیارد تومان
    ۸ – جامعه المصطفی العالمیه.....۲۱۸ میلیارد تومان
    ۹ – اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآن.....۲۰۰ میلیارد تومان
    ۱۰ – شورای سیاست.گذاری حوزه.های علمیه خواهران.....۱۹۳ میلیارد تومان
    ۱۱ – سازمان تبلیغات اسلامی..... ۱۱۵ میلیارد تومان
    ۱۲ – نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه.ها.....۱۰۲ میلیارد تومان
    ۱۳ – دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم.....۹۲ میلیارد تومان
    ۱۴ – کمک به آستان.های مقدس تحت نظر مقام معظم رهبری.....۸۰ میلیارد تومان
    ۱۵ – کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان.....۷۸ میلیارد تومان
    ۱۶ – شورای برنامه.ریزی و مدیریت حوزه.های علمیه خراسان..... ۵۷میلیارد تومان
    ۱۷- موسسه نشر آثار امام (ره) .....۵۷ میلیارد تومان
    ۱۸ – دفتر نمایندگی ولی.فقیه در سپاه پاسداران .....۵۶ میلیارد تومان
    ۱۹ – شورای عالی انقلاب فرهنگی..... ۵۰ میلیارد تومان
    ۲۰ – احداث و تکمیل مساجد کشور..... ۵۰ میلیارد تومان
    ۲۱ – بنیاد حفظ آثار و ارزش.های دفاع مقدس..... ۳۹ میلیارد تومان
    ۲۲ – شورای سیاست.گذاری ائمه جمعه.....۳۷ میلیارد تومان
    ۲۳ – مجمع جهانی اهل.بیت..... ۳۶ میلیارد تومان
    ۲۴ – شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی.....۳۵ میلیارد تومان
    ۲۵ – سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه.ها.....۲۲ میلیارد تومان
    ۲۶ – موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی.....۲۰ میلیارد تومان
    ۲۷ – ستاد اقامه نماز.....۱۹ میلیارد تومان
    ۲۸ – سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی.....۱۲ میلیارد تومان
    ۲۹ – بیمه هنرمندان (فعالان قرانی، مداحان و سایر هنرمندان) .....۱۰ میلیارد تومان
    ۳۰ – موسسه پژوهشی و فرهنگی انقلاب اسلامی.....۸ میلیارد تومان
    ۳۱ – کتابخانه آیت.الله مرعشی نجفی.....۶ میلیارد تومان
    ۳۲ – بنیاد سعدی.....۶ میلیارد تومان
    ۳۳ – وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه بازی.های رایانه.....۴ میلیارد تومان
    ۳۵- شورای عالی انقلاب فرهنگی بابت تحول علوم انسانی در دانشگاه.ها......۳ میلیارد تومان
    ۳۶- دانشگاه اهل.بیت .....۳ میلیارد تومان
    جمع کل: ۶۰۱۲ میلیارد تومان
    (*توضیح: جدول شماره ۱۷ شامل سازمان.ها و نهادهای فرهنگی متعددی می.شود ازجمله: موسسه فرهنگی بصیرت، موسسه فرهنگی تبیان، موسسه فرهنگی دارالحدیث، موسسه فرهنگی نسیم نور، کمک به مؤسسات فرهنگی و دینی همه استان.ها، کمک به فعالیت.های فرهنگی مسجد جمکران، پژوهشکده علوم و فرهنگ اسلامی، سازمان مدارس معارف اسلامی، پژوهشکده باقرالعلوم، دانشگاه باقرالعلوم، دانشگاه امام صادق، بسیج دانش.آموزان، جشنواره عمار، شورای سیاست.گذاری ائمه جمعه، ستاد امر به معروف و نهی از منکر و...)
    همان.طور که ملاحظه می.شود سهم وزارت ارشاد از این ۶۰۰۰ میلیارد تومان کمتر از ۱۳ درصد می.باشد و ۸۷درصد مابقی در اختیار نهادها، سازمان.ها، بنیادها و ارگان.هایی است که نه.تنها کاملاً مستقل از مجموعه دولت قرار دارند بلکه اساساً هیچ پاسخگویی نیز نه در قبال مجلس دارند و نه در قبال قوه مجریه. مع ذالک و علیرغم این واقعیات، منتقدین و مخالفین دولت آقای روحانی علی.الدوام دولت و بالأخص وزارت ارشاد را مورد مواخذه قرار می.دهند که چرا وضعیت فرهنگی کشور این.گونه است؟ جالب است که حتی یک.بار هم نشده که مخالفین دولت کوچک.ترین انتقاد و گلایه.ای نسبت به این سی، چهل تشکیلات دیگری که نزدیک به ۹۰درصد بودجه فرهنگی کشور را به خود اختصاص داده.اند بنمایند.
    اما عرضم از نگارش این عریضه طرح زاویه دیگری از اختصاص بودجه ۶۰۰۰ میلیاردی برای امور فرهنگی می.باشد. جنابعالی را نمی.دانم اما من خودم وقتی ارقام خیلی زیاد می.شوند ابعاد آن را دیگر درست ملتفت نمی.شوم. به همین منظور و برای درک اینکه ۶۰۰۰ میلیارد تومان یعنی چقدر پول، آن را با کل بودجه محیط.زیست کشور برای سال جاری مقایسه نمودم. کل بودجه محیط.زیست در سال ۹۴ رقم ۱۷۴ میلیارد تومان می.باشد؛ یعنی بودجه فرهنگی.مان نزدیک به چهل برابر بودجه محیط.زیستمان است. نمی.دانم در کشورهای دیگر این نسبت چگونه است؛ اما در ایران با این ۱۷۴ میلیارد تومان خانم ابتکار هم می.بایستی حقوق بیش از ۶۰۰۰ تن کارکنان محیط.زیست را بپردازند، هم جلوی ریزگردها که از عراق و عربستان وارد خوزستان و مابقی کشور را می.شوند را بگیرند، هم جلوی خشک شدن دریاچه ارومیه را بگیرند، هم تالاب انزلی که لجن.زار شده را احیاء نمایند، هم یک.دو جین تالاب و دریاچه.های بزرگ و کوچک را که یا از بین رفته.اند یا در شرف از بین رفتن هستند را نجات بدهند، هم حیات رو به انقراض وحش را جلوگیری کنند، هم جلوی روند انقراض هولناک جنگل.های کشور را بگیرند، هم.فکری برای رودخانه.های کشور نمایند که خیلی دیگر تفاوتی با فاضلاب ندارند، هم پس.فردا که باد خنک زد و پاییز شد، مردم تهران و سایر شهرهای بزرگ را از مرگ.ومیر در نتیجه آلودگی هوا برهانند، هم به.منظور آنکه من با این حسرت و عقده از دنیا نروم که محیط.زیست گیلان (و سایر آستان.های دیگر کشور که دارای جنگل هستند) یک دستگاه هلی.کوپتر آبپاش ندارند و هنوز در قرن بیست و یکم آتش.سوزی جنگل را با بیل و سطل شن مجبورند خاموش کنند، یک دستگاه هلی.کوپتر آبپاش بخرند، هم...
    البته همکاران جنابعالی در مجلس اگرچه اولویتشان در تصویب بودجه سالیانه کشور بیشتر فرهنگ بوده تا محیط.زیست، درعین.حال از حق نمی.بایستی گذشت و نمایندگان محترم مجلس نهم گام.های ارزنده.ای. برای بهبود بخشیدن به وضعیت اسفناک محیط.زیست کشور برداشته.اند. ازجمله اینکه وقتی اهواز و سایر شهرهای خوزستان دچار آن وضعیت اسفناک ریز گردها شده بود آن.ها هم در تهران با زدن ماسک در مجلس حاضر شدند. بعلاوه خانم ابتکار را هم با شجاعت و شهامت کم.نظیری و بدون آنکه ترسی به خودشان راه دهند موردحمله و انتقادات شدید قراردادند که چرا به فکر مردم خوزستان نیستند و چرا به اهواز مسافرت نمی.کنند. مجلس نهم درست می.بیند: برای بهبود وضعیت ناگوار زیست.محیطی در ایران می.بایستی بیشتر به فکر فرهنگ بود تا محیط.زیست.
    با تهنیت بعثت نبی اکرم (ص) - ایام به کام باد
    صادق زیباکلام
    بیست و ششم اردیبهشت یک هزار و سیصد و نودوچهار

نظر

• سلام
      عذرخواهی میکنم
      شاید خیلی ربطی به اینجا نداشته باشه
      اما یک سوال
      با چه راهی میشه از بورس ایران در متاتریدر سود کرد؟؟
      تکنیکال ، فاندمنتال ؟ کلا چگونه میشه چارتشون رو تحلیل کرد؟

نظر

• با تشکر از علی عزیز که این ایمیل زیبا رو برام فرستاد :

ﻣﺮﺩﯼ ﺑﺎ ﻟﺒﺎﺱ ﻭ ﮐﻔﺸﻬﺎﯼ ﮔﺮﺍﻧﻘﯿﻤﺖ ﺑﻪ ﺩﯾﻮﺍﺭﯼ ﺧﯿﺮﻩ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﻭ ﻣﯿﮕﺮﯾﺴﺖ. ﻧﺰﺩﯾﮑﺶ ﺷﺪﻡ ﻭ ﺑﻪ ﻧﻘﻄﻪ ﺍﯼ ﮐﻪ ﺧﯿﺮﻩ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﺑﺎ ﺩﻗﺖ ﻧﮕﺎﻩ ﮐﺮﺩﻡ، ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ :
        "ﺍﯾﻦ ﻫﻢ ﻣﯿﮕﺬﺭﺩ"

ﻋﻠﺖ ﺭﺍ ﭘﺮﺳﯿﺪﻡ
        ﮔﻔﺖ: ﺍﯾﻦ ﺩﺳﺖ ﺧﻂ ﻣﻦ ﺍﺳﺖ. ﭼﻨﺪ ﺳﺎﻝ ﭘﯿﺶ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﻧﻘﻄﻪ ﻫﯿﺰﻡ ﻣﯿﻔﺮﻭﺧﺘﻢ..........
        ﺣﺎﻝ ﺻﺎﺣﺐ ﭼﻨﺪﯾﻦ ﮐﺎﺭﺧﺎﻧﻪ ﺍﻡ .

ﭘﺮﺳﯿﺪﻡ: ﭘﺲ ﭼﺮﺍ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺑﻪ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺑﺮﮔﺸﺘﯽ؟

ﮔﻔﺖ: ﺁﻣﺪﻡ ﺗﺎ ﺑﺎﺯ ﺑﻨﻮﯾﺴﻢ :"ﺍﯾﻦ ﻫﻢ ﻣﯿﮕﺬﺭﺩ"

گر به دولت برسی مست نگردی مردی
        گر به ذلت برسی پست نگردی مردی
        اهل عالم همه بازیچه دست هوسند
        گر تو بازیچه این دست نگردی مردی... .

نظر

• سلامچقدر درست میگوید دکتر شریعتیاروپا را گشتم مسلمان نبودند ولی مسلمانی از انها دیدمایران امدم همگی داد مسلمانی میزنند ولی مسلمانی ندیدمممنون از دوستان جهت راهنما و همیاری تان

نظر

• نوشته اصلی توسط mohsenforex نمایش پست ها
            سلام
            عذرخواهی میکنم
            شاید خیلی ربطی به اینجا نداشته باشه
            اما یک سوال
            با چه راهی میشه از بورس ایران در متاتریدر سود کرد؟؟
            تکنیکال ، فاندمنتال ؟ کلا چگونه میشه چارتشون رو تحلیل کرد؟
            درود
            ابنکه با چه روشی می شود در بورس ایران سود کرد اساسا موضوع ساده نیست با توجه به کلیه مشکلات و قوانین عجیب و .... که سهامدارن بورس تهران با آن درگیر هستند
            ولی قوانین تکنیکال در مورد بازار فارکس و یا سهام تفاوتی نمی کند اگر بورس تهران را بتوان با تکنیکال تحلیل کرد !!ضمنا کارگزاری مفید متا بورس تهران را دارد.

نظر

• بهلول دیوانه!

آورده.اند که شیخ جنید بغداد به عزم سیر از شهر بغداد بیرون رفت و مریدان از عقب او شیخ احوال بهلول را پرسید. گفتند او مردی دیوانه است. گفت او را طلب کنید که مرا با او کار است. پس تفحص کردند و او را در صحرایی یافتند. شیخ پیش او رفت و در مقام حیرت مانده سلام کرد. بهلول جواب سلام او را داده پرسید چه کسی (هستی)؟ عرض کرد منم شیخ جنید بغدادی. فرمود تویی شیخ بغداد که مردم را ارشاد می.کنی؟ عرض کرد آری.. بهلول فرمود طعام چگونه میخوری؟
              عرض کرد اول «بسم.الله» می.گویم و از پیش خود می.خورم و لقمه کوچک برمی.دارم، به طرف راست دهان می.گذارم و آهسته می.جوم و به دیگران نظر نمی.کنم و در موقع خوردن از یاد حق غافل نمی.شوم و هر لقمه که می.خورم «بسم.الله» می.گویم و در اول و آخر دست می.شویم..

بهلول برخاست و دامن بر شیخ فشاند و فرمود تو می.خواهی که مرشد خلق باشی در صورتی که هنوز طعام خوردن خود را نمی.دانی و به راه خود رفت. مریدان شیخ را گفتند: یا شیخ این مرد دیوانه است. خندید و گفت سخن راست از دیوانه باید شنید و از عقب او روان شد تا به او رسید. بهلول پرسید چه کسی؟ جواب داد شیخ بغدادی که طعام خوردن خود را نمی.داند. بهلول فرمود آیا سخن گفتن خود را می.دانی؟ عرض کرد آری. بهلول پرسید چگونه سخن می.گویی؟ عرض کرد سخن به قدر می.گویم و بی.حساب نمی.گویم و به قدر فهم مستمعان می.گویم و خلق را به خدا و رسول دعوت می.کنم و چندان سخن نمی.گویم که مردم از من ملول شوند و دقایق علوم ظاهر و باطن را رعایت می.کنم. پس هر چه تعلق به آداب کلام داشت بیان کرد.

بهلول گفت گذشته از طعام خوردن سخن گفتن را هم نمی.دانی.. پس برخاست و دامن بر شیخ افشاند و برفت. مریدان گفتند یا شیخ دیدی این مرد دیوانه است؟ تو از دیوانه چه توقع داری؟ جنید گفت مرا با او کار است، شما نمی.دانید. باز به دنبال او رفت تا به او رسید. بهلول گفت از من چه می.خواهی؟ تو که آداب طعام خوردن و سخن گفتن خود را نمی.دانی، آیا آداب خوابیدن خود را می.دانی؟ عرض کرد آری. بهلول فرمود چگونه می.خوابی؟ عرض کرد چون از نماز عشا فارغ شدم داخل جامه. خواب می.شوم، پس آنچه آداب خوابیدن که از حضرت رسول (علیه.السلام) رسیده بود بیان کرد.

بهلول گفت فهمیدم که آداب خوابیدن را هم نمی.دانی. خواست برخیزد جنید دامنش را بگرفت و گفت ای بهلول من هیچ نمی.دانم، تو قربه.الی.الله مرا بیاموز.

بهلول گفت چون به نادانی خود معترف شدی تو را بیاموزم.

بدانکه اینها که تو گفتی همه فرع است و اصل در خوردن طعام آن است که لقمه حلال باید و اگر حرام را صد از اینگونه آداب به جا بیاوری فایده ندارد و سبب تاریکی دل شود. جنید گفت جزاک الله خیراً! و در سخن گفتن باید دل پاک باشد و نیت درست باشد و آن گفتن برای رضای خدای باشد و اگر برای غرضی یا مطلب دنیا باشد یا بیهوده و هرزه بود.. هر عبارت که بگویی آن وبال تو باشد. پس سکوت و خاموشی بهتر و نیکوتر باشد. و در خواب کردن این.ها که گفتی همه فرع است؛ اصل این است که در وقت خوابیدن در دل تو بغض و کینه و حسد بشری نباشد.
              پروردگارا
              اکنون اراده ی شخصی خود را بر محراب می نهم تا قربانی اراده ی تو شود .
              اراده ی تو نه اراده ی من .
              به وقت تو نه به وقت من
              .طریق تو نه طریق من
              .چنین است که آنچه طلبیده ام در یک چشم به هم زدن انجام می پذیرد

نظر

• ﺷﻨﯿﺪﻡ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺧﺴﺮﻭ ﭘﺮﻭﯾﺰ
                ﮔﺮﻓﺘﻨﺪ ﺁﺩﻣﯽ ﺭﺍ ﺗﻮﯼ ﺗﺒﺮﯾﺰ

ﺑﻪ ﺟﺮﻡ ﻧﻘﺾ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎﺳﯽ
                ﻭ ﺑﻌﺾ ﮔﻔﺘﻤﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﺳﯿﺎﺳﯽ

ﻭﻟﯽ ﺁﻥ ﻣﺮﺩ ﺩﻭﺭ ﺍﻧﺪﯾﺶ، ﺍﺯ ﭘﯿﺶ
                ﻗﺮﺍﺭﯼ ﺭﺍ ﻧﻬﺎﺩ ﺑﺎ ﺯﻥ ﺧﻮﯾﺶ

ﮐﻪ ﺍﺯ ﺯﻧﺪﺍﻥ ﺍﮔﺮ ﺁﻣﺪ ﺯﻣﺎﻧﯽ
                ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﻣﻦ ﭘﯿﺎﻣﯽ ﯾﺎ ﻧﺸﺎﻧﯽ

ﺍﮔﺮ ﺧﻮﺩﮐﺎﺭ ﺁﺑﯽ ﺑﻮﺩ ﻣﺘﻨﺶ
                ﺑﺪﺍﻥ ﺑﺎﺷﺪ ﺩﺭﺳﺖ ﻭ ﺑﯽ ﻏﻞ ﻭ ﻏﺶ

ﺍﮔﺮ ﺑﺎ ﺭﻧﮓ ﻗﺮﻣﺰ ﺑﻮﺩ ﺧﻮﺩﮐﺎﺭ
                ﺑﺪﺍﻥ ﺑﺎﺷﺪ ﺗﻤﺎﻡ ﺍﺯ ﺭﻭﯼ ﺍﺟﺒﺎﺭ

ﺗﻤﺎﻣﺶ ﺍﻋﺘﺮﺍﻑ ﺯﻭﺭ ﺯﻭﺭﯼ ﺳﺖ
                ﺳﺮﺍﭘﺎﯾﺶ ﺩﺭﻭﻍ ﻭ ﯾﺎﻭﻩ ﮔﻮﯾﯽ ﺳﺖ

ﮔﺬﺷﺖ ﻭ ﺭﻭﺯﯼ ﺁﻣﺪ ﻧﺎﻣﻪ ﺍﺯ ﻣﺮﺩ
                ﮔﺮﻓﺖ ﺁﻥ ﻧﺎﻣﻪ ﺭﺍ ﺑﺎﻧﻮﯼ ﭘﺮ ﺩﺭﺩ

ﮔﺸﻮﺩ ﻭ ﺩﯾﺪ ﺑﺎ ﺧﻮﺩﮐﺎﺭ ﺁﺑﯽ
                ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﻮﯼ ﺑﺎ ﺧﻂ ﮐﺘﺎﺑﯽ

ﻋﺰﯾﺰﻡ، ﻋﺸﻖ ﻣﻦ ، ﺣﺎﻟﺖ ﭼﻄﻮﺭ ﺍﺳﺖ؟
                ﺑﮕﻮ ﺑﯽ ﺑﻨﺪﻩ ﺍﺣﻮﺍﻟﺖ ﭼﻄﻮﺭ ﺍﺳﺖ؟

ﺍﮔﺮ ﺍﺯ ﻣﺎ ﺑﭙﺮﺳﯽ، ﺧﻮﺏ ﺑﺸﻨﻮ
                ﻣﻼﻟﯽ ﻧﯿﺴﺖ ﻏﯿﺮ ﺍﺯ ﺩﻭﺭﯼ ﺗﻮ

ﻣﻦ ﺍﯾﻦ ﺟﺎ ﺭﺍﺣﺘﻢ، ﮐﯿﻔﻮﺭ ﮐﯿﻔﻮﺭ
                ﺑﺴﺎﻁ ﻋﯿﺶ ﻭ ﻋﺸﺮﺕ ﺟﻮﺭ ﻭﺍ ﺟﻮﺭ

ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺟﺎ ﺳﯿﻨﻤﺎ ﻭ ﺑﺎﺷﮕﺎﻩ ﺍﺳﺖ
                ﻏﺬﺍ، ﺁﺟﯿﻞ، ﻣﯿﻮﻩ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺭﺍﻩ ﺍﺳﺖ

ﮐﺘﮏ ﺑﺎ ﭼﻮﺏ ﯾﺎ ﺷﻼﻕ ﻭ ﺑﺎﻃﻮﻡ
                ﺗﻤﺎﻣﺎ ﺷﺎﯾﻌﺎﺗﯽ ﻫﺴﺖ ﻣﻮﻫﻮﻡ

ﻫﺮ ﺁﻥ ﮐﺲ ﮔﻮﯾﺪ ﺍﯾﻦ ﺟﺎ ﭼﻮﺏ ﺩﺍﺭ ﺍﺳﺖ
                ﺑﺪﺍﻥ ﺍﯾﻦ ﻫﻢ ﺩﺭﻭﻏﯽ ﺷﺎﺧﺪﺍﺭ ﺍﺳﺖ

ﮐﺠﺎ ﺗﻔﺘﯿﺶ ﻫﺎﯼ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩﯼ ﺳﺖ؟
                ﮐﺠﺎ ﺳﻠﻮﻝ ﻫﺎﯼ ﺍﻧﻔﺮﺍﺩﯼ ﺳﺖ؟

ﺩﺭ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺑﺎﺯﺟﻮ ﺍﺻﻼ ﻧﺪﺍﺭﯾﻢ
                ﺷﮑﻨﺠﻪ ﯾﺎ ﮐﺘﮏ ﻋﻤﺮﺍ ﻧﺪﺍﺭﯾﻢ

ﻫﻤﻪ ﭼﯿﺰﺵ ﺗﻤﺎﻣﺎ ﺑﯿﺴﺖ ﺍﯾﻨﺠﺎ
                ﻓﻘﻂ ﺧﻮﺩﮐﺎﺭ ﻗﺮﻣﺰ ﻧﯿﺴﺖ ﺍﯾﻨﺠﺎ

محمدرضا عالی پیام (هالو )

؛ ادب نیمی از عقل است ؛

نظر

• داستان طرح واکسن امیر کبیر

در سال 1264 قمری، نخستین برنامه.ی دولت ایران برای واکسن زدن به فرمان امیرکبیر آغاز شد. در آن برنامه، کودکان و نوجوانانی ایرانی را آبله.کوبی می.کردند. اما چند روز پس از آغاز آبله.کوبی به امیر کبیر خبردادند که مردم از روی ناآگاهی نمی.خواهند واکسن بزنند.. به.ویژه که چند تن از فالگیرها و دعانویس.ها در شهر شایعه کرده بودند که واکسن زدن باعث راه .یافتن جن به خون انسان می.شود هنگامی که خبر رسید پنج نفر به علت ابتلا به بیماری آبله جان باخته.اند، امیر بی.درنگ فرمان داد هر کسی که حاضر نشود آبله بکوبد باید پنج تومان به صندوق دولت جریمه بپردازد. او تصور می کرد که با این فرمان همه مردم آبله می.کوبند. اما نفوذ سخن دعانویس.ها و نادانی مردم بیش از آن بود که فرمان امیر را بپذیرند. شماری که پول کافی داشتند، ....
                  پنج تومان را پرداختند و از آبله.کوبی سرباز زدند. شماری دیگر هنگام مراجعه مأموران در آب انبارها پنهان می.شدند یا از شهر بیرون می.رفتند روز بیست و هشتم ماه ربیع الاول به امیر اطلاع دادند که در همه.ی شهر تهران و روستاهای پیرامون آن فقط سی.صد و سی نفر آبله کوبیده.اند. در همان روز، پاره دوزی را که فرزندش از بیماری آبله مرده بود، به نزد او آوردند. امیر به جسد کودک نگریست و آنگاه گفت: ما که برای نجات بچه.هایتان آبله.کوب فرستادیم. پیرمرد با اندوه فراوان گفت: حضرت امیر، به من گفته بودند که اگر بچه را آبله بکوبیم جن زده می.شود. امیر فریاد کشید: وای از جهل و نادانی، حال، گذشته از اینکه فرزندت را از دست داده.ای باید پنج تومان هم جریمه بدهی. پیرمرد با التماس گفت: باور کنید که هیچ ندارم. امیرکبیر دست در جیب خود کرد و پنج تومان به او داد و سپس گفت: حکم برنمی.گردد، این پنج تومان را به صندوق دولت بپرداز چند دقیقه دیگر، بقالی را آوردند که فرزند او نیز از آبله مرده بود. این بار امیرکبیر دیگر نتوانست تحمل کند. روی صندلی نشست و با حالی زار شروع به گریستن کرد. در آن هنگام میرزا آقاخان وارد شد. او در کمتر زمانی امیرکبیر را در حال گریستن دیده بود. علت را پرسید و ملازمان امیر گفتند که دو کودک شیرخوار پاره دوز و بقالی از بیماری آبله مرده.اند. میرزا آقاخان با شگفتی گفت: عجب، من تصور می.کردم که میرزا احمدخان، پسر امیر، مرده است که او این چنین های.های می.گرید. سپس، به امیر نزدیک شد و گفت: گریستن، آن هم به این گونه، برای دو بچه.ی شیرخوار بقال و چقال در شأن شما نیست. امیر سر برداشت و با خشم به او نگریست، آنچنان که میرزا آقاخان از ترس بر خود لرزید. امیر اشک.هایش را پاک کرد و گفت: خاموش باش. تا زمانی که ما سرپرستی این ملت را بر عهده داریم، مسئول مرگشان ما هستیم.
                  میرزا آقاخان آهسته گفت: ولی اینان خود در اثر جهل آبله نکوبیده.اند امیر با صدای رسا گفت: و مسئول جهلشان نیز ما هستیم. اگر ما در هر روستا و کوچه و خیابانی مدرسه بسازیم و کتابخانه ایجاد کنیم، دعانویس.ها بساطشان را جمع می.کنند. تمام ایرانی.ها اولاد حقیقی من هستند و من از این می.گریم که چرا این مردم باید این قدر جاهل باشند که در اثر نکوبیدن آبله بمیرند.
                  پروردگارا
                  به وقت تو نه به وقت من
                  .طریق تو نه طریق من

نظر

• شک

هیزم شکن صبح از خواب بیدار شد و دید تبرش ناپدید شده. شک کرد که همسایه اش آن را دزدیده باشد برای همین تمام روز او را زیر نظر گرفت. متوجه شد همسایه اش در دزدی مهارت دارد مثل یک دزد راه می رود مثل دزدی که می خواهد چیزی را پنهان کند پچ پچ میکند. آن قدر از شکش مطمئن شد که تصمیم گرفت به خانه برگردد لباسش را عوض کند و نزد قاضی برود. اما همین که وارد خانه شد تبرش را پیدا کرد. زنش آن را جابه جا کرده بود.
                    مرد از خانه بیرون رفت و دوباره همسایه را زیر نظر گرفت: و دریافت که او مثل یک آدم شریف راه می رود حرف می زند و رفتار می کند
                    پروردگارا
                    به وقت تو نه به وقت من
                    .طریق تو نه طریق من

نظر

• نوشته اصلی توسط masoud_s نمایش پست ها
                      درود
                      ابنکه با چه روشی می شود در بورس ایران سود کرد اساسا موضوع ساده نیست با توجه به کلیه مشکلات و قوانین عجیب و .... که سهامدارن بورس تهران با آن درگیر هستند
                      ولی قوانین تکنیکال در مورد بازار بازار تبادلات ارزی و یا سهام تفاوتی نمی کند اگر بورس تهران را بتوان با تکنیکال تحلیل کرد !!ضمنا کارگزاری مفید متا بورس تهران را دارد.
                      ممنون از پاسخ شما مسعود جان
                      راستش من افتتاح حساب هم کردم در مفید حتی دیپازیت هم کردم
                      اما اکثر تحلیل های فارکس در بورس درست در نیومد برام.
                      البته ضرر نکردم یعنی اصلا نتونستم معامله بزنم
                      ممنون میشم از دوستان کسی توی بورس با تحلیل یا روش تکنیکالی سود میکنه اینجا هم بگه یا لینکش رو بده.

نظر

• تا قفس هست مرا لذت آزادى نيست _ هركجا در همه آفاق اسيرى ست منم

نظر

• دوستی نسیه

هارون الرشید از بهلول پرسید که: دوست ترین مردم نزد تو کیست؟
                          گفت: آن کس که شکم مرا سیر کند.
                          گفت: اگر من شکم ترا سیر کنم، مرا دوست داری؟
                          گفت: دوستی به نسیه نمی باشد.
                          پروردگارا
                          به وقت تو نه به وقت من
                          .طریق تو نه طریق من

نظر

• نوشته اصلی توسط mohsenforex نمایش پست ها
                            ممنون از پاسخ شما مسعود جان
                            راستش من افتتاح حساب هم کردم در مفید حتی دیپازیت هم کردم
                            اما اکثر تحلیل های بازار تبادلات ارزی در بورس درست در نیومد برام.
                            البته ضرر نکردم یعنی اصلا نتونستم معامله بزنم
                            ممنون میشم از دوستان کسی توی بورس با تحلیل یا روش تکنیکالی سود میکنه اینجا هم بگه یا لینکش رو بده.
                            من یه مدت تو بورس کار کردم
                            هیچی جواب نمیده جز رانت
                            تکنیکال تو بورس ایران یعنی کشک
                            صد رحمت به ف ا ر ک س

نظر

• آیا یک نفر می.تواند به تنهایی باعث سقوط بازار بورس شود؟

درست پنج سال بعد از آن "سقوط ناگهانی" که باعث سقوط یک تریلیارد دلاری بازارها شد، انگشت اتهام مقامات آمریکایی به طرف یک نفر نشانه رفته – مردی ۳۶ ساله که در محله هانزلو در غرب لندن زندگی می.کند و کارش خرید و فروش سهام است.
                              ولی مگر می.شود بزرگترین فاجعه بازار بورس در یک دهه اخیر را گردن تنها یک نفر انداخت؟
                              شاید فکر کنید ارباب مالی دنیا شدن، شکل دادن به بازارها از راه دور، پایین آوردن یک تریلیارد دلاری ارزش بازار بورس آمریکا و ایجاد میلیون.ها دلار درآمد برای خودتان کار سختی باشد.
                              ولی بر اساس اتهاماتی که اتفاقا از طرف اف.بی.آی (پلیس فدرال آمریکا) وارد شده، شما لازم نیست برای این کار کت و شلوار بپوشید و ساعت شش صبح به مرکز مالی لندن بروید.
                              شما می.توانید با وجود سی و چند سال سن داشتن همچنان در خانه پدر و مادرتان در حومه شهر زندگی کنید، لباس ورزشی کهنه خاکستری.رنگی بپوشید و وقت خود را صرف ور رفتن با کامپیوتر در اتاقتان بکنید.
                              می.توانید ظهر از خواب بیدار شوید و ساعت ۴ صبح هم بخوابید.
                              برای خود بازار تجارتی شیکاگو (از مهم.ترین بازارهای اقتصادی دنیا) جا بگیرید – لازم نیست به شیکاگو بروید، از راه دور هم می.شود جا گرفت. روی روند حرکتی سهام شرکت.های بزرگ آمریکا در فهرست اس.اند.پی ۵۰۰ (فهرست ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک) شرط ببندید.
                              اگر می.خواهید بازار سقوط کند، برای سهامی که اصلا متعلق به شما نیست و قصد فروش آنها را هم ندارید سفارش فروش ثبت کنید. هدف شما تاثیر گذاشتن بر بازار است بدون این.که واقعا چیزی بخرید یا بفروشید.
                              قراردادها زمانی بسته می.شوند که به پایین.ترین قیمت در بازار عرضه شوند. اگر می.خواهید سفارش.های فروشی که ثبت کرده.اید هیچ.گاه الزامی نشوند فقط لازم است قیمت پیشنهادی خود را اندکی بالاتر از پایین.ترین قیمت بازار نگه دارید.
                              بقیه سهام.داران وقتی تابلوی سفارش.های بازار را نگاه می.کنند، بیشتر با درخواست فروش روبه.رو می.شوند تا درخواست خرید. نگرانی از پایین رفتن قیمت تحت فشار عرضه باعث می.شود آنها هم شروع به فروختن کنند – یا نرم.افزارهایشان به شکل اتوماتیک وارد عمل می.شوند – و قیمت.ها سقوط می.کنند.
                              شما می.توانید از چنین شرایطی برای کسب درآمد استفاده کنید. یکی از روش.های کسب درآمد ثبت یک سفارش واقعی برای خرید است.
                              هراس مالی

بنا بر اتهامات اف.بی.آی، نویندر سینگ سارائو، که دوستان و همسایگانش نَو صدایش می.کنند، این کار را در چنان مقیاس و با چنان نتیجه پرمنفعتی انجام داد که درآمدش در عرض چهار سال به ۴۰ میلیون دلار رسید.
                              و این مساله باعث تحقیر مقامات نظارتی یعنی کمیسیون قراردادهای آتی شیکاگو در ایالات متحده و نهاد نظارتی بریتانیا شده چون ادعا می.شود که او توانسته قوانین نظارتی را دور بزند و استعلام.های مراجع نظارتی را برای بیش از پنج سال بی.پاسخ بگذارد.
                              در اواخر آوریل ۲۰۱۰ بود که نویندر سینگ سارائو شرکت جدیدی در جزیره نویس در دریای کارائیب ثبت کرد. نام این شرکت که با مسئولیت محدود به ثبت رسیده بود "نوسارائو بازارها را می.دوشد" بود. بعید می.دانم که لازم به ذکر باشد که این شرکت هیچ ربطی به محصولات لبنی نداشت. بنا بر ادعای اف.بی.آی، این شرکت برای احتراز از پرداخت مالیات به ثبت رسیده بود.
                              اف.بی.آی می.گوید که آقای سارائو درست پنج سال پیش، بین ساعت ۱۱:۱۷ صبح و ۱:۴۰ بعدازظهر روز ۶ مه ۲۰۱۰، با استفاده از یک برنامه کامپیوتری تعداد زیادی سفارش فروش ثبت کرده بود.
                              اف.بی.آی ادعا می.کند که تعداد سفارش.های فروشی که او ثبت کرده بود به اندازه کل سفارش.های خریدی بود که دیگر حضار بازار ثبت کرده بودند. هراس مالی چند دقیقه بعد شروع شد.
                              اس.اند.پی ابتدا بین ۱:۴۱ و ۱:۴۴ بعدازظهر ۳ درصد و سپس در عرض ۱۵ ثانیه ۱.۷ درصد دیگر سقوط کرد. اس.اند.پی به شکل بی.سابقه.ای در عرض چند دقیقه ۶ درصد سقوط کرد و سپس به جای اول خود بازگشت.
                              'خیلی باهوش، خیلی کوشا'

البته مواردی که در بالا ذکر شده فقط طرف اف.بی.آی داستان است. اطلاعات ما از طرف دیگر داستان به صحبت.های وکلای آقای سارائو در دادگاه که دستگیری او را به "صاعقه در آسمان صاف"تشبیه کرده بودند، محدود می.شود.
                              آقای سارائو باید برای آزادی ۵ میلیون پوند وثیقه بگذارد ولی هنوز نتوانسته این مبلغ را فراهم کند. او تلاش می.کند تا دادگاه با درخواست استرداد ایالات متحده موافقت نکند.
                              پذیرفتن اتهامات اف.بی.آی برای تجار دیگری که در بازار بورس فعالیت می.کنند هم سخت است. اگر نرم.افزار کامپیوتری او در ساعت ۱:۴۰ بعدازظهر ۶ مه بسته شده بود، چطور ممکن است سقوط هنگفت ارزش بورس بعد از آن زمان رخ بدهد؟
                              آیا یک نفر واقعا می.تواند چنین هرج.و.مرجی در بازارها ایجاد کند؟
                              آقای سارائو پیش از آن.که شرکت تجاری خود را به آدرس خانه پدری به ثبت برساند از دانشگاه برونل فارغ التحصیل شده بود و پنج سال هم در دفتر شرکت بازرگانی فوتکس، که در بخش کالا و قراردادهای آتی فعال است، در شهر وکینگ کار کرده بود.
                              به گفته فوتکس او هیچ کار نادرستی در زمان اشتغال در شرکت انجام نداده بود. شرکت در عین حال می.گوید که او هیچ.گاه برای خرید و فروش از نرم.افزار استفاده نمی.کرد و همه خریدها و فروش.هایش را "دستی" انجام می داد.
                              پائولو روسی، رئیس شرکت فوتکس، می.گوید او "خیلی باهوش و خیلی کوشا بود و مشکلی با ریسک کردن نداشت و ریسک هم می.کرد." ولی برای این ادعا که آقای سارائو توانسته بازار شیکاگو را دستکاری کند و بازارهای مالی بین.المللی را به وحشت بیاندازد اعتباری قائل نیست.
                              آقای روسی در مصاحبه با بلومبرگ گفته که "شخص عجیبی بود چون علاقه.ای که به پول داشت از سر علاقه به خرج کردن پول نبود. او فقط دنبال بزرگ کردن حساب تجاری خود بود."
                              عدم وجود نقدینگی

کارشناسان امر ابتدا "صندوق سرمایه.گذاری وادل و رید" در کانزاس را مسئول این "سقوط ناگهانی" می.دانستند. این صندوق می.خواست چیزی معادل 4.1 میلیارد دلار قرارد آتی را بفروشد – سفارش فروش چنان بزرگی که باعث سقوط آزاد قیمت.ها شد.
                              پرفسور مائورین اوهارا، استاد دانشگاه کرنل، که به عنوان یکی از اعضای "کمیسیون سقوط ناگهانی" در بررسی این اتفاق نقش داشت، به شدت با این نظریه جدید که همه تقصیر را گردن یک نفر می.اندازد، مخالف است.
                              "می.توان در موقعیتی بود که در یک لحظه ۱۰۰ فروشنده دارید ولی ۱۰۰ خریدار ندارید. در چنین حالتی سقوط قیمت نه به خاطر کم شدن ارزش دارایی مزبور بلکه به خاطر عدم وجود نقدینگی در آن لحظه است."
                              به گفته خانم اوهارا، سقوط ناگهانی سال ۲۰۱۰ نه به خاطر کارهای یک نفر بلکه به خاطر این کمبودهای مقطعی نقدینگی اتفاق افتاد. از آن زمان به بعد شاهد چندین "سقوط ناگهانی کوچک" دیگر هم بوده.ایم.
                              از طرف دیگر صحبت با کسانی که آقای سارائو را می.شناسند تصویر دیگری از داستان به دست می.دهد. آنیل پوری، یکی از دوستان کودکی و همسایه او، می.گوید او "یک آدم خوب، و اهل معاشرت است." ولی در عین حال اتهام دستکاری در بازارهای شیکاگو برایش عجیب است.
                              روپیندار کسار، یک دوست خانوادگی دیگر، به بی.بی.سی گفت که چنان از شنیدن این خبر شوکه شده بود که نتوانسته بود روز بعد سر کار برود و هنوز هم نتوانسته این اتفاق را درک کند.

تجارت اتوماتیک

البته اگر بخواهیم منصفانه برخورد کنیم باید بگوییم که مقامات آمریکایی تنها آقای سارائو را مسئول سقوط ناگهانی ۶ مه که برای مدت کوتاهی باعث سقوط یک تریلیارد دلاری ارزش بازارهای آمریکا شد نمی.دانند. ولی او را متهم می.کنند که با از بین بردن توازن میان سفارش.های خرید و فروش و ایجاد بی.ثباتی در بازار در ایجاد این سقوط ناگهانی نقش داشته.
                              آنها همچنین دعا می.کنند که درآمد آن یک روز او ۸۷۹ هزار دلار بوده. آنها همچنین به ایمیلی اشاره می.کنند که آقای سارائو در آن می.گوید که بیشتر پولش را ظرف تنها ۲۰ روز خرید و فروش به دست آورده.
                              در صورتی که اتهامات اف.بی.آی درست باشد، باید بپذیریم که آقای سارائو احتمالا توانسته فعالیت.های خود را به راحتی برای چند سال از دید ناظران مخفی نگه دارد.
                              اتاق تجارتی شیکاگو در روز سقوط ارزش سهام به او گفته بود که "انتظار می.رود که تمام سفارش.ها از روی خلوص و با هدف ورود به معامله.های واقعی ثبت شوند."
                              بعد از سقوط هم به او اجازه خرید و فروش داده شده بود. نهاد نظارتی بریتانیا در تاریخ ۲۹ مه ۲۰۱۴ از او درباره سفارش.های فروشی که ابتدا ثبت و سپس فسخ کرده بود استعلام کرده بود ولی او در جواب گفته بود که "از آن تجار سنتی است که هنوز دستی ثبت سفارش می.دهد" و تا حتی یک ماه پیش هم در بازار فعال بود.
                              اهمیت اصلی اتهامات اف.بی.آی بیشتر از آن.که درباره کردار شخصی نو سارائو باشد در راحتی بیش از پیش دستکاری بازار قراردادهای آتی در دوران نرم.افزارهای تجاری اتوماتیک است.
                              آنکس که بینای عیب خویش باشد و چشمان خویش را برای عیب دیگران بکار نیندازد , خردمند ترین مردم است (حضرت امیر(ع))
                              گر بر سر نفس خود امیری مردی / گر بر دگری خرده نگیری مردی
                              آن دانش که ز لطف خود بر تو داد / گر بر دگری دریغ نکردی مردی
                              پی دی اف زیگ زاگ : دانلود
                              پی دی اف شبانه : دانلود

پاور پوینت پترن 123 : دانلود
                              پرسش و پاسخ تحلیل ها: تاپیک پرسش و پاسخ آنجمن تحلیلهای یزدی

نظر

• واشنگتن.پست تحلیل کرد: چرا عراقی.ها از دست داعش فرار می.کنند و نمی.جنگند؟
                                روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به قلم یوگن رابینسون با این عنوان که « اگر عراقی ها نمی خواهند برای خودشان بجنگند چرا ما برای آنها جنگیم؟ » نوشت : وقتی عراقی ها برای بقاء کشورشان نمی جنگند، ما چرا باید چنین کار ی را انجام دهیم؟
                                این سوالی است که نشات گرفته از سقوط رمادی است و توخالی بودن اصل سیاست آمریکا را فاش کرد. منتقدان باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا این نکته را نادیده گرفته اند: در نهایت مهم نیست او چه تعداد نیرو به عراق باز خواهند گرداند یا اینکه آیا واقعا پوتین های نیروهای آمریکایی بار دیگر خاک عراق را لمس خواهد کرد یا خیر. واقعیت ساده این است که اگر عراقی ها برای دستیابی به یک کشور متحد و آرام دست به دست یکدیگر ندهند، هرج و مرج و ناآرامی در عراق همچنان ادامه خواهد داشت و این تهدیدی بالقوه برای منافع آمریکا خواهد بود.
                                ما باید فکر کنیم که چگونه می توان به بهترین راه ممکن این تهدید را محدود کرد یا به حداقل رساند. افزایش نقش نظامی آمریکا بدون شک باتلاقی را بوجود خواهد آورد که باعث خواهد شد ما دیگر امنیت نداشته باشیم.
                                گفته می شود حملات هوایی ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا گروه دولت اسلامی عراق و شام ) داعش ( را تحت فشار قرار داده است. با این حال این گروه توانست شهر رمادی مرکز استان سنی نشین الانبار در غرب عراق را به تصرف خود درآورد و اکنون در حال تقویت کنترل خود بر این شهر مهم به لحاظ راهبردی است. زمانی که ستیزه جویان داعش جای پای خود را در رمادی محکم کنند ، دیگر بیرون کردن آنها از این شهر کاری دشوار خواهد بود.
                                یکی از تصاویری که از درگیری های روز یکشنبه در رمادی منتشر شد ، ویدئویی است که نشان می داد سربازان عراقی مستقر در این شهر به سمت درگیری با ستیزه جویان داعش نمی روند بلکه برعکس در حال فرار هستند. به نظر نمی رسید این اقدام نیروهای عراقی یک عقب نشینی تاکتیکی باشد بلکه به نظر می رسید آنها پا به فرار گذاشته اند.
                                گفته می شود اینها از نیروهای یگان های ویژه ارتش عراق بوده اند. نیروهای عراق آنقدر شتابزده بودند که تانک ها ، توپخانه ، نفربرهای زرهی و خودروهای هاموی را که آمریکا در اختیار آنها قرار داده است رها کردند. اکنون این تجهیزات در اختیار ستیزه جویان داعش قرار گرفته است و می توان گفت متعلق به آنهاست.
                                در مورد دیگر مواضع دولت عراق نیز که در اختیار نیروهای عراقی بود و اکنون به تصرف ستیزه جویان داعش درآمده است همین اتفاق رخ داده است . در حقیقت ما در حال کمک به مسلح شدن دشمن هستیم.
                                اوباما متعهد شده است که داعش را تضعیف و سرانجام این گروه افراطی ستیزه جو را از بین ببرد. راهبرد او شامل استفاده از نیروی هوایی آمریکا برای مستاصل کردن داعش و به عقب راندن ستیزه جویان این گروه است و درعین حال مشاوران نظامی آمریکایی آموزش های لازم را در اختیار نیروهای ارتش عراق قرار می دهند تا بتوانند مناطقی از این کشور را که داعش به کنترل خود درآورده است بازپس گیرند.
                                آمریکا بخش اعظم یک دهه حضور خود را در عراق صرف آموزش نیروهای مسلح عراقی کرده و اکنون شاهد نتیجه آن است : ارتشی که نمی تواند یا نمی خواهد بجنگد. دولت عراق در بغداد که تحت کنترل شیعیان است از قرار دادن تسلیحات لازم در اختیار رهبران قبیله ای سنی برای مقاومت در برابر ستیزه جویان داعش طفره می رود. نیروهای منطقه ای کرد نیز که دارای انگیزه و توانایی بیشتر هستند ، منطقه مختص خود را برای دفاع از آن در این کشور در اختیار دارند.
                                اگر ستیزه جویان داعش از شهر رمادی بیرون رانده شوند ، این کار را ارتش کادر عراق انجام نداده است بلکه یگان های شبه نظامی شیعه انجام داده اند که مسلح و آموزش دیده هستند و در برخی موارد نیز ایران آنها را هدایت می کند.
                                ممکن است به زودی روزی برسد که یک فرمانده ارشد ایرانی پیشروی به طرف رمادی را فرماندهی می کند و حملات هوایی آمریکا را به منظور حمایت از این عملیات درخواست می کند.
                                نتیجه منطقی سیاست اوباما نفوذ و افزایش تدریجی نقش آمریکا است و به تدریج نیروهای بیشتری را به عراق اعزام خواهد کرد و به آنها اجازه خواهد داد به همراه نیروهای عراقی در ماموریت های گشت زنی مشارکت داشته باشند. سپس تعداد این نیروها افزایش خواهد یافت و فرماندهی عملیات و ماموریت ها را در اختیار خواهند گرفت و این مسیر می تواند منجر به شکل گیری یک ویتنام دیگر شود.
                                راه های جایگزین چیست ؟ یکی از این راه ها می تواند زنده کردن دکترین « نیروی مقاومت ناپذیر و قاطع » کالین پاول باشد که شامل اعزام نیروهای کافی برای بیرون راندن همه ستیزه جویان داعش از عراق یک بار برای همیشه است.
                                ما یک بار این کشور را فتح و اشغال کردیم و قادر خواهیم بود بار دیگر این کار را انجام دهیم.
                                اما داعش همچنان بخش قابل توجهی از خاک سوریه را در اختیار خواهد داشت و اساسا می تواند همچنان یک تهدید باشد.
                                اگر آنگونه که اوباما می گوید هدف ما واقعا از بین بردن این گروه است باید وارد معرکه جنگ داخلی در سوریه شویم اما آیا ما می توانیم آنگونه که اکنون در کنار دوستان بشار اسد رئیس جمهور سوریه یعنی ایرانی ها می جنگیم ، در کنار این رئیس جمهور دیکتاتور سوریه نیز بجنگیم؟ یا با توجه به اینکه سیاست اوباما کنار رفتن اسد از قدرت است ، مجبور خواهیم بود این کشور را اشغال و برنامه دیگری را برای دولت سازی در سوریه آغاز کنیم؟ این راه به معنی حرکت از یک اقدام بد به سمت اقدامی بدتر است و به نظر می رسد نتیجه ای نخواهد داشت.
                                گزینه دیگر عقب نشینی است که به نظر من بدترین اقدام خواهد بود. واقعیت تاسف بار این است که سیاستگذاران آمریکا خواستار یک عراق بدون عیب و نقص ، دموکراتیک و کثرت گرا هستند تا اکثر عراقی ها بتوانند در آینده آن نقش داشته باشند. تا زمان دستیابی به این تحولات ، هدف سیاسی ما باید معتدل باشد یعنی باید شامل محدود کردن داعش از دور و هدف قرار دادن کادر رهبری این گروه شاید با استفاده از حملات هواپیماهای بدون سرنشین باشد. یا در غیر اینصورت باید بنشینیم و منتظر معجزه باشیم.

نظر

پردازش ...
                                X