اطلاعیه

بستن

راهنمای فروم - حتما بخوانید

با سلام

قابل توجه کاربران محترم تالار گفتگو

قبل از ارسال پست یا ایجاد موضوع جدید، تاپیک قوانین و راهنمای فروم را مطالعه نمائید.

کاربران و مخصوصا تازه واردین لطفا دقت باشید که هرگونه پیشنهاد مدیریت سرمایه یا فروش تحلیل و یا برگزاری کلاس و ... که خارج از محیط عمومی فروم باشد را به هیچ عنوان بدون تحقیق و کسب اطلاعات کامل و کافی دنبال نکنید در غیر این صورت مسئولیت و عواقب آن بر عهده خود شخص می باشد.

همچنین لازم به ذکر است مسئولیت ارتباطات خارج از پست های عمومی فروم اعم از پیام خصوصی یا چت یا دیداری یا شنیداری با سایر اعضای فروم کاملا با خود اعضا هست و وارد کردن آن به صورت عمومی در فروم ممنوع است. برای امنیت بیشتر جهت گرفتن پاسخ سوالات خود از انجمنها استفاده نمایید.

دوستان توجه داشته باشند که تمامی بخش های اختصاصی و عمومی فروم کاملا رایگان بوده و به هیچ عنوان نیاز به پرداخت وجه به هیچ کس برای باز شدن دسترسی نیست.

منتها به این دلیل که در این بخش ها معمولا کار تیم ورک و گروهی انجام میشود، مناسب ورود افراد با شرایط خاصی است که مدیر آن بخش تعیین میکند و برای همه افراد کارایی ندارد چون مستلزم بر عهده گرفتن مسئولیت یا دانش کافی در آن حوزه می باشد.

لذا ضمن پوزش از کاربرانی که تقاضای دسترسی آن ها به بخش های اختصاصی توسط مدیران بخش رد میشود، توصیه میکنیم که پس از فراگیری موضوعات عمومی و تخصصی فراوانی که در روی فروم قرار دارد چنانچه برنامه ویژه ای برای کار در بخش های اختصاصی و کار گروهی دارند آن را مکتوب برای مدیران هر بخش بنویسند و سپس اقدام به درخواست دسترسی بکنند.

با احترام
مشاهده بیشتر
مشاهده کمتر

دنیای تریدری

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
پست های جدید

• متاسفانه من چون شیفتی هستم فقط هفته هایی که من شیفت بعد از ظهر و شب هستم میتونم ترید کنم

نظر

• با سلام و درود

مقاله ای میخوندم در رابطه با دنیای تریدری و اینکه چطور میشه یک تریدر موفق شد به نظر نکات خوب و قابل تعمقی در ان وجود داره تصمیم گرفتم برای دوستانی که علاقه مند به مطالعه هستند هر بخش آن را در یک پست قرار دهم باشد که شاید به کار دوستان هم آید .

اصول مهم برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق

۱- مسئولیت پذیر باشید
      تمام تریدر های موفق بر این مسئله که تمام تصمیمات را خودشان میگیرند و آنها را انجام میدهند و در نتیجه مسئولیت تمام این فعالیتها فقط و فقط بر عهده خودشان است اتفاق نظر دارند . بدین معنی که شما نمیتوانید یک معامله گر موفق را پیدا کنید که شخص دیگری را باعث بوجود آمدن نتیجه کار خود بداند خواه نتیجه مثبت باشد یا منفی .

این خصوصیت یکی از خصوصیات هر تریدر موفق است که اگر اشتباهی را مرتکب شوند مسئولیت آن را قبول میکنند و به عوض سلب مسئولیت و مقصر دانستن دیگری سعی میکنند آن اشتباه را پیدا کنند و در صدد رفع آن برایند .
      شما هرگز نمیتوانید تصور کنید که آقای وارن بافت در یک معامله سهام چند میلیون دلار از دست داده و مقصر اصلی این زیان را شرایط عمومی بازار و یا گرفتن مشاوره اشتباه از کارگزار می داند . چنین چیزی غیر ممکن است بلکه در اینگونه موارد اولین سوالی که در ذهن یک تریدر موفق شکل میگیرد این است که " آیا من از قوانینی که برای معاملاتم طرح ریزی کرده و میبایست اجرا نمایم پیروی کرده ام ؟ " اگر پاسخ بله باشد آنها به سراغ قوانین خود میروند چون احتمالا لازم است تا آنها را بازنگری کرده و با اصلاح آنها از ضررهای بعدی جلوگیری کنند . اما من میدانم که در اکثر موارد پاسخ آنها به این سوال خیر میباشد و دلیل اصلی زیان آنها عدم پیروی دقیق از قوانین شان است .
      زمانی که اکثر آنها در پاسخ به سوال " آیا من از قوانینی که برای معاملاتم طرح ریزی کرده و میبایست اجرا نمایم پیروی کرده ام ؟ " به خودشان پاسخ منفی دادند آنگاه با خود فکر میکنند که چرا در پیروی از قوانین موفق نبوده اند و چطور میتوانند این اشتباه را تکرار نکنند .
      نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که آنها این سوالات را فقط از خودشان میپرسند و تنها خودشان را مسئول اشتباهات شان میدانند و به عوض اینکه دنبال شخص دیگری به عنوان مقصر بگردند در جستجوی یافتن راهی میروند تا بتوانند از قوانین سیستم معاملاتیشان بطور کامل پیروی کنند . اگر شما عادت دارید در زمان شکست دنبال مقصر دیگری بگردید و علت شکست را از دیگران جویا شوید باید بگویم شما نمیتوانید تریدر موفقی باشید .
      اگر شما یک سیستم معاملاتی دارید که قبلا آن را تست کرده اید و در دراز مدت از آن نتیجه گرفته اید و این سیستم با خصوصیات فردی شما همخوانی دارد چه دلیلی دارد که دائما به فکر پیدا کردن یک سیستم جدید باشید ؟ اینکار به غیر از اینکه شما را گیج کند و باعث شود تا افکارتان خراب شود هیچ چیز دیگری عایدتان نخواهد کرد . این یک واقعیت است که اکثر مردم فکر میکنند روش زندگی برخی بهتر از روش زندگی آنهاست و این مسئله در ترید هم صادق است .

ادامه دارد
      ویرایش توسط ناظرسایت : https://www.traderha.com/member/5564-ناظرسایت در ساعت 03-15-2013, 03:13 PM
      آنکس که بینای عیب خویش باشد و چشمان خویش را برای عیب دیگران بکار نیندازد , خردمند ترین مردم است (حضرت امیر(ع))
      گر بر سر نفس خود امیری مردی / گر بر دگری خرده نگیری مردی
      آن دانش که ز لطف خود بر تو داد / گر بر دگری دریغ نکردی مردی
      پی دی اف زیگ زاگ : دانلود
      پی دی اف شبانه : دانلود

پاور پوینت پترن 123 : دانلود
      پرسش و پاسخ تحلیل ها: تاپیک پرسش و پاسخ آنجمن تحلیلهای یزدی

نظر

• یک سیستم معاملاتی مناسب برای خود داشته باشید

با سلام و درود

۲- یک سیستم معاملاتی مناسب برای خود داشته باشید
        تریدر های بسیاری در این بازار به فعالیت مشغولند . بعضی بلند مدت کار میکنند . بعضی معامله گر روزانه هستند . بعضی ترجیح میدهند اسکالپ کنند و... اما یک نقطه اشتراک که در بین تمام تریدر های موفق میتوان یافت این است که هر کدام یک سیستم مناسب برای خود دارند .
        اینکه سیستم انها چیست و چگونه کار میکند اصلا مهم نیست و تنها چیزی که اهمیت دارد این است که این سیستم با خصوصیات فردی انها همخوانی دارد و انها از طریق همین سیستم به سود رسیده اند .
        برخی از آنها مانند اقای وارن بافت که یک سرمایه دار بزرگ است از بازار سهام میلیونها دلار درامد دارد .
        یا بسیاری از معامله گران روزانه هستند که در عرض یکسال دومیلیون دلار سود را از آن خود میکنند . حتی خیلی از معامله گران کوتاه مدتی هستند که قریب دو و نیم میلیون دلار سود سالیانه نتیجه فعالیت آنها در این بازار است . ولی ایا همه این افراد مثل همدیگر کار میکنند ؟ باید بگویم خیر . هرکدام از انها از یک سیستم جداگانه که با خصوصیات فردی انها همخوانی دارد استفاده میکنند و شاید تنها نقطه اشتراک انها این باشد که همگی به سیستم شان مسلط هستند و همچنین همگی انها از درامدی که کسب میکنند رضایتمندی کامل دارند . انها هیچ وقت فکر استفاده از سیستم دیگران را به مغزشان راه نمیدهند و هیچ شخصی هم سعی نمیکند تا سیستم دیگری را به انها معرفی کند و یا پیشنهاد بدهد .
        شاید خیلی ها علاقه داشته باشند که یک معامله گر روزانه باشند اما باید بدانید که خصوصیات هر کسی برای اینکه معامله گر روزانه باشد مناسب نیست . بعنوان مثال یک معامله گر روزانه ممکن است در طی روز چندین ساعت را پشت سیستم مترصد موقعیتهای احتمالی بنشیند که اینکار کاری نیست که از عهده همه بر بیاید . شاید برای همین است که از کل افرادی که خود را معامله گر روزانه میدانند فقط عده ای موفق به کسب سود از بازار می شوند و در عوض بسیاری در حال ضرر دادن هستند در حالی که انها نمیدانند مشکل شان کجاست و شاید اصلا نمیدانند که این سیستم با طبیعت انها سازگار نیست .

بسیاری از معامله گران با سرمایه های زیاد ترجیح میدهند در بازار سهام خریدی انجام دهند و برای مدت طولانی ( فرضا یکسال ) آن را نگهداری کنند . آنها پس از یکسال ممکن است این سهام خریداری شده را به چند برابر قیمت بفروشند . این افراد بدون اینکه وقت زیادی را صرف کنند سودهای قابل توجهی بدست میاورند اما آیا هرکسی میتواند انقدر صبور باشد که یکسال در انتظار نتیجه معاملاتش بماند ؟
        همه ما بسیار شنیده ایم و خوانده ایم که یک نقطه مشترک بین تمام مدیران موفق در دنیا وجود دارد و ان این است که تمام انها عاشق شغل شان بوده اند و با رضایت کامل این شغل را انتخاب کرده اند . به عقیده من این موضوع در مورد معامله گران نیز صدق میکند . شما نمیتوانید یک معامله گر موفق بشوید مگر اینکه واقعا به معامله کردن علاقه مند باشید . هر گاه به درجه ای از علاقه مندی برسید که حاضر نشوید ترید را با کار دیگری عوض کنید مطمئن باشید در پی ان به سود هم خواهید رسید .
        حال ببینیم چطور باید یک سیستم معاملاتی پیدا کنیم که برای ما مناسب باشد . به گذشته برگردید و یکبار دیگر اهداف خود را مشخص کنید .
        این سوالات را از خودتان بپرسید :
        1-چقدر بازده برای یکسال را مناسب میدانید ؟
        2-برای اینکار چقدر میتوانید وقت بگذارید ؟ تمام وقت ؟ پاره وقت ؟ یا هر زمانی که لازم باشد میتوانید کار کنید .
        3-آیا تحمل اضطراب و فشار ناشی از معامله گر روزانه بودن را دارید ؟
        4-ایا انقدر صبر و شکیبایی دارید که بتوانید یک معامله گر بلند مدتی باشید ؟
        5-خصوصیات فردی شما چگونه است ؟ ایا شخص فعالی هستید ؟ ایا قدرت تصمیم گیری سریع در مواقع لزوم را دارید؟
        6-چه کتابهایی راجع به نحوه ترید کردن را مطالعه کرده اید ؟ روش کدام یک از معامله گران حرفه ای را میپسندید و چرا ؟ ایا می توانید سیستم انها را یاد گرفته و اجرا کنید ؟

شما نمیتوانید بدنبال سیستم یک معامله گر روزانه بروید در حالی که برای اینکار ساخته نشده اید . باید تلاش کنید سیستمی برای معاملاتتان پیدا کنید که برای شما مناسب باشد و سپس تصمیم بگیرید بهترین معامله گر در این سیستم بشوید .
        مثلا من خودم ترجیح میدهم که یک سهم را امروز سی دلار بخرم و نه ماه بعد به قیمت یکصد و سی دلار بفروشم ولی این کار همیسه میسر نیست و این امکان وجود دارد که چنین اتفاقی فقط یک یا دوبار در سال بیافتد . من بسیار صبور هستم و چنانچه شرایط را مناسب نبینم هرگز معامله نمیکنم . من ترجیح میدهم در طول روز تنها چند دقیقه به نمودارها نگاه کنم و مابقی اوقاتم را صرف خواندن و نوشتن بکنم . توجه کنید که این سیستم بهیچ وجه نمیتواند برای هر کسی مناسب باشد اما اهمیت ان برای من این است که پس از سالها ازمون و خطا موفق شدم سیستمی را بیابم که با خصوصیات شخصی من کاملا همخوانی دارد و سپس تنها هدف من این شد که بهترین تریدر دنیا در این سیستم باشم .
        به نظر من شما هم باید کاری شبیه به انچه من کردم را انجام بدهید . اگر شما با سیستمی کار میکنید که با خصوصیات شخصی شما منطبق نیست من به شما اطمینان میدهم که نه تنها باید گرفتن سودهای کلان را فراموش کنید بلکه اصلا ممکن است نتوانید کمترین درامدی برای خود بسازید .
        اگر شما یک معامله گر تازه وارد هستید و یا در سیستمی که استفاده میکنید ناموفق بوده اید پیشنهاد من به شما این است که کار را با پرسیدن این سوال از خودتان شروع کنید :

کدام روش معامله با خصوصیات شخصی من همخوانی دارد ؟ برای این سوال وقت بگذارید و سعی کنید پاسخ ان را بیابید زیرا پاسخ مناسب به ان اولین خشتی است که برای شروع کار باید بگذارید و حتما دقت کنید اگر میخواهید بنای محکمی داشته باشید میبایست خشت اول درست و محکم بگذارید . پس برای یافتن پاسخ این سوال وقت بگذارید و پاسخ مناسبی برای ان پیدا کنید چرا که اگر خشت اول محکم و استوار نباشد در اینصورت اگر حتی تمام خشتهای بعدی را محکم و درست بگذارید نه تنها بنایی که قصد ساختن ان را دارید فرو خواهد ریخت بلکه مقدار زیادی از سرمایه شما را نیز با خود از بین خواهد برد .
        عمده ترین دلیل عدم موفقیت در بازار همین است که افراد سیستم مناسبی برای خود ندارند . شاید خریدن نرم افزارهای جدید ( سیستمهای خودکار ) و یا پیروی از یک مربی جدید بتواند نتیجه کار شما را تا حدودی عوض کند ولی هرگز نمیتواند باعث موفقیت کامل شما بشود . امیدوارم با این جملات توانسته باشم اهمیتی که در داشتن یک سیستم مناسب در ذهن من است را به شما منتقل کنم.
        به نظر من تریدری که بتواند مدت دوسال در بازار حضور داشته باشد به سمت موفقیت پیش میرود زیرا میتوان امیدوار بود که او بعد از این مدت توانسته است قوانین مناسب برای خودش را پیدا کند و با توسعه این قوانین سیستمی را که منطبق با خصوصیات شخصی اوست خواهد یافت . اما متاسفانه عجله افراد برای بدست اوردن پولهای کلان باعث میشود که قبل از اینکه تجربه حضور در بازار برای انها به دوسال برسد تمام پول خود به اضافه علاقه لازم برای معامله کردن را از دست میدهند و از بازار خارج میشوند .
        تلاش خود را مضاعف کنید و این جمله را بارها و بارها برای خود تکرار کنید : من سیستم مناسب برای خودم را پیدا خواهم کرد و موفق ترین فردی خواهیم شد که با این سیستم بخصوص کار میکند

ادامه دارد
        آنکس که بینای عیب خویش باشد و چشمان خویش را برای عیب دیگران بکار نیندازد , خردمند ترین مردم است (حضرت امیر(ع))

نظر

• با سلام خدمت اساتید.من به عنوان یک تریدر تازه کار 1نکته ای را خدمت دوستان عرض می کنم.سعی کنید حتما ژورنال کاری برای معاملاتتان بنویسید چون تمام ما تازه کارها اکثر استابهامونرو بخاطر تکرار اشتباهاتمون می خوریم.نوشتن ژورنال باعث یافتن اشتباهات و تکرار نکردن انها میشود(جلوی ضرر رو از هر جا بگیری سود).

نظر

• برای معاملات خود برنامه ریزی کنید و بر اساس برنامه ریزی معامله کنید

۳- برای معاملات خود برنامه ریزی کنید و بر اساس برنامه ریزی معامله کنید .
            بدون شک هیچ تریدری بدون برنامه ریزی برای معاملاتش نمیتواند مدت زیادی در بازار دوام بیاورد اما باید توجه داشت که یک برنامه ریزی هر چقدر هم خوب باشد چنانچه با نظم و انظباط آنرا اجرا نکنیم هیچ نفعی برای ما نخواهد داشت .
            ریچارد دنیس ( بنیانگذار استراتژی لاک پشتها ) می گوید هیچ وقت نگران اینکه قیمتها به کجا میروند نباشید بلکه به این فکر کنید که اگر قیمتها به هر طرفی رفتند شما چه خواهید کرد . بدین معنی که وقتی شما یک معامله را آغاز میکنید دیگر هیچ کنترلی بر روی قیمتها ندارید پس نگرانی به شما هیچ کمکی نخواهد کرد . در عوض باید بر روی نقاط کلیدی نمودار تمرکز کنید و از قبل برنامه ریزی کنید که اگر قیمت به این نقاط رسید عکس العمل شما چه خواهد بود . با انجام اینکار شما یک معامله غیر احساسی خواهید داشت و یکی از بزرگترین محاسن این کار عدم اضطراب در هنگام معامله است .
            برای مثال فرض کنید شما سهم ایکس را تحت نظر دارید و بنا به دلایل تحلیلی خودتان در قیمت 42 دلار مقدار 100 سهم را خریداری میکنید . بعد از اینکه معامله را آغاز کردید می بایست سوالات زیر را از خودتان بپرسید :

اگر این معامله خلاف پیش بینی من حرکت کرد با چه میزان ضرر از معامله خارج خواهم شد و یا با توجه به سرمایه و ریسک پذیری ام تا چه میزان ضرر را میتوانم در این معامله تحمل کنم ؟
            اگر این معامله در جهت پیش بینی من حرکت کرد من کی و با چه میزان سود از آن خارج خواهم شد و در حقیقت استراتزی من برای خروج همراه با سود از این معامله چیست ؟
            ایا اگر این معامله در جهت موافق با پیش بینی من حرکت کند من در چه قیمتی و به چه میزان بر معامله خود خواهم افزود ؟
            تا چه زمانی منتظر رسیدن معامله به هدف قیمتی خود خواهم ماند و تا چه زمانی اگر این معامله به حد سود من نرسید از آن خارج خواهم شد و ایا با استفاده از دستور
            trailing stop برای بستن معامله اقدام خواهم کرد ؟

چنانچه این معامله با ضرر بسته شود من یکبار دیگر معامله خود را با برنامه تریدم چک میکنم و مطمئن میشوم که تمام قوانین را رعایت کرده بودم و سپس منتظر فرصت های بعدی می مانم .
            پس شما قبل از ورود به بازار یک برنامه ریزی کامل برای معامله خودتان خواهید کرد . حال به عنوان یک مثال برای برنامه ریزی فرض کنید دستور خریدی برای 100 سهم ایکس در قیمت 42 دلار وارد کرده اید و حد ضرر خود را در قیمت 39 دلار قرار می دهید . در حالی که واقعا نمیدانید قیمتها به کدام سو خواهند رفت ؟
            حال فرض کنید که قیمتها در جهت موافق با پیش بینی شما حرکت میکنند . در اینصورت شما دومین دستور خرید خود را در قیمت 50 دلار قرار میدهید و بعد از مدتی دستور بعدی شما نیز در قیمت 50 دلار و با حد ضرر 45 دلار فعال میشود . معامله همچنان در جهت سوددهی برای شما حرکت میکند و شما هم حد ضررتان را بالاتر میاورید و در فاصله مناسبی از قیمت بازار قرار میدهید . نهایتا در قیمت 130 دلار حد ضرر شما میخورد و شما با یک سود کلان از معامله خارج میشوید .
            میبینید چنانچه یک برنامه ریزی کامل داشته باشید تا چه حد کارها راحت میشود . زمانی که برنامه ریزی کاملی دارید شما میدانید چه کاری میخواهید انجام بدهید . حد ضرر را تنظیم میکنید , به موقع بر میزان معاملاتتان می افزایید و به موقع نیز خارج میشوید . بطور خلاصه در این حالت شما به مانند یک تریدر حرفه ای و فارغ از هرگونه احساسات عمل کرده اید . مطمئن باشید اگر یک برنامه ریزی کامل برای معامله داشته باشید و با نظم و انظباط آن را دنبال کنید ترید کردن برایتان یک کار ساده و جذاب خواهد شد که هیچگونه اضطرابی را هم به شما وارد نخواهد کرد .
            برنامه ریزی برای معاملات مانند برنامه ریزی برای مسافرت است شما باید برای هر اتفاقی که ممکن است رخ دهد یک عکس العمل مناسب و از پیش تعیین شده داشته باشید . خیلی از مواقع معامله همان راهی را میرود که شما میخواهید اما فراموش نکنید که این اتفاق همیشه ممکن نیست و شما باید آماده باشید که اگر قیمتها به سمت بالا رفتند چه کنید و یا اگر قیمتها سقوط کردند چه خواهید کرد یا حتی مثلا اگر مدت زیادی گذشت و قیمتها بدون نوسان قابل توجه و رو به جلو حرکت کردند تصمیم شما درباره معامله تان چه خواهد بود .
            در بسیاری از جلسات و سمینارهای مختلف به کرات شنیده ام که افراد سوالاتی میپرسند مانند اینکه : " من سهم ایکس را چند ماه قبل به قیمت 25 دلار خریده ام به نظر شما هنوز انرا نگهدارم ؟ " من وقتی که این گونه سوالات را میشنوم بسیار متعجب میشوم و از خودم میپرسم چطور امکان دارد که یک نفر اینگونه معامله کند ؟ یعنی واقعا این شخص هیچ برنامه ای برای معاملاتش ندارد ؟ اینطور افراد از بازار چه انتظاری دارند وقتی حتی نقطه خروج از معامله را نمی دانند و برای دانستن آن مجبورند مرتبا نظر دیگران را جویا شوند ؟
            اگر این شخص یک برنامه ریزی برای معاملاتش داشت و از آن مهمتر این برنامه را با نظم و انظباط دنبال میکرد هرگز احتیاج نداشت اینگونه سوال بپرسد . شاید بتوان گفت یکی از مهمترین دلایلی که مردم علاقه دارند نظرات دیگران را دنبال کنند همین نداشتن برنامه ریزی باشد . اکثر مردم ترجیح میدهند نظر دیگران را جویا شوند و این نشاندهنده نداشتن برنامه ریزی و انظباط در معاملات شان است . با این کار اینگونه افراد خودشان را از زحمت فکر کردن خلاص میکنند که خب مطمئنا این کار به نفعشان نخواهد بود .
            زمانی که شما شروع به اجرا کردن برنامه ترید خودتان مینمایید نباید احتیاجی به دانستن نظر دیگران داشته باشید . وقتی شما سهم ایکس را زیر نظر دارید و در قیمت 60 دلار آنرا می خرید و حد ضرر اولیه تان را 56 دلار قرار میدهید چرا باید از حرف کسی که میگوید " سهم ایکس را بفروشید زیرا از خرید اشباع شده و بزودی به قیمت 20 دلار سقوط خواهد کرد " دلواپس و نگران شوید . اینرا بدانید که اولا آن شخص هر چقدر هم حرفه ای باشد باز هم امکان اشتباه دارد و ثانیا وقتی حد ضرر شما در قیمت 56 دلار است و به محض افت قیمت در این نقطه پوزیشن شما بسته خواهد شد دیگر جایی برای نگرانی وجود ندارد . در این حالت است که پاسخ شما به سوال " آیا امروز از قوانین مربوط به معاملاتم بطور کامل پیروی کردم ؟ " مثبت خواهد بود و پاسخ مثبت به این سوال نشاندهنده این است که مسیر حرکت شما درست است .
            من به شما اطمینان میدهم که افرادی مانند وارن بافت و جورج سوروس که در بعضی مواقع ارزش سهامی که خریداری میکنند به 50 میلیون دلار نیز میرسد کاملا میدانند که قیمت به هر طرفی برود انها چه خواهند کرد . آیا شما میتوانید تصور کنید که وارن بافت با خودش فکر کند که اوه من بیست میلیون دلار از سهم ایکس را خریده ام و الان 15 درصد از ارزش آن کم شده است حالا چه باید بکنم ؟ من به شما میگویم امکان ندارد چنین اتفاقی بیافتد . حالا چرا باید بین معاملات شما و این افراد تفاوتی باشد ؟ این اصلا مهم نیست که شما با 5000 دلار یا 50 میلیون دلار معامله میکنیدد بلکه نکته مهم رعایت قوانین است که برای هر دو حساب لازم است . شما باید تمام احساسات خود را از بین ببرید و فقط بر اساس برنامه ای که قبلا تنظیم کرده اید عمل کنید .

ادامه دارد

نظر

• یکی از عوامل مهم زیاندهی وضرر تریدرها پلتفرم معاملاتی بروکر است.نمونه ای که برای خود من پیش امد اسپیرد اوذی در هنگام خبر بود که بروکر من 22.3 پیپ بود درحالیکه من روبو فارکس را نگاه میکردم 9.3 بود.ضمنا بروکر من اجازه هیچ گونه تغییر در اس ال وتی پی رادر لحظه خبر نمی دهد.انگار متا تریدرش فریز شده باشد.موردی هم بود که تی پی بای را در نقطه ای پایین تر از ورود معامله بسته بود.علیرغم اعتراض وتکمیل فرم ها تا کنون نتیجه ای نداده است.
              خلاصه درانتخاب بروکر دقت نمایید.چون به راحتی میتواند زحمات و سرمایه شما را دود نماید.
              مرنج ومرنجان

نظر

• سخت کوش باشید و به این سخت کوشی ادامه بدهید

۴ - سخت کوش باشید و به این سخت کوشی ادامه بدهید .
                ایا شما میتوانید انتظار داشته باشید که با خواندن تعدادی کتاب و رفتن به چند سمینار در عرض یک هفته یک جراح مغز بشوید ؟ مسلما پاسخ شما منفی است ولی با این حال اکثر افراد انتظار دارند در مدت زمان کوتاهی به یک نابغه در بازار تبدیل شوند .
                اگر این امکان برای شما وجود داشته باشد که به سراغ تریدرهای موفق بروید و با آنها گفتگو کنید یقینا درک خواهید کرد که چه مقدار تلاش و کوشش , زمان , پشتکار و ضررهای مادی را تحمل کرده اند تا به جایی رسیده اند که ما امروز آنها را در این موقعیت میبینیم . بین یک تریدر حرفه ای و موفق با یک حقوقدان , دکتر یا تاجر هیچ تفاوتی از نظر زحماتی که باید بکشند تا به هدف برسند وجود ندارد .
                در نتیجه شما در ابتدا باید تصمیم بگیرید که آیا واقعا میخواهید یک معامله گر حرفه ای بشوید یا خیر ؟ این سوال را از خودتان بپرسید و با صداقت به آن جواب بدهید . از خودتان بپرسید ایا من واقعا به معامله در بازار های مالی علاقه دارم و یا تنها پتانسیل پولی موجود در این بازار است که مرا شیفته خود کرده و باعث شده تا به سراغ آن بیایم ؟
                در اکثر گفتگوهایی که با افراد برتر در حرفه های مختلف انجام میشود داشتن علاقه به حرفه انتخابی یکی از نکات مشترک همه آنهاست . اگر هدف و انگیزه اصلی شما بدست آوردن پول باشد این هدف دست یافتنی است منتها به شرطی که شما انگیزه کافی برای یادگیری و کوشش را نیز داشته باشید نه اینکه به امید بدست آوردن پول زیاد فقط به دنبال یافتن استراتژیهایی بروید که به ظاهر آسان و پولساز به نظر میایند . علاقه برای بدست آوردن پول چنانچه باعث شود شما فعالیت بیشتری بکنید بسیار هم خوب هست و میتواند در موفقیت به شما کمک کند .

برای من واقعا جای تعجب است وقتی معامله گرانی را میبینم که حتی ابتدایی ترین کتابها راجع به نحوه کار بازار را هم نخوانده اند ولی خیلی هم امیدوارند که سودهای کلان که در انتظار آنها نشسته اند را بدست خواهند اورد . به نظر میرسد که خواندن یک کتاب در مورد اصول و قوانین بازار برای آنها کار بسیار پر زحمتی است . جالب اینجاست که اکثر این افراد براحتی قادرند یک حساب ده هزار دلاری را در کمتر از شش ماه از بین ببرند .
                در حقیقت داشتن معاملات موفق نه تنها مستلزم دانستن اصول معامله گری است بلکه نیازمند تلاش و کوشش برای ماندن در اوج آمادگی می باشد . در بین نوابغ این بازار و در بین تریدرهای موفق ما میتوانیم افرادی را پیدا کنیم که با تلاش و کوشش توانسته اند صاحب حسابهای بزرگ بشوند اما همه آنها سالها زحمت کشیده اند و تلاش کرده اند . بارها شکست خورده اند ولی با یافتن اشکالات کارشان دوباره شروع کرده اند . ایا ما با آنها تفاوت داریم ؟ یک حقوقدان سالهای زیادی را زحمت میکشد و تلاش میکند تا به هدف برسد و این مسئله برای افرادی که میخواهند یک تریدر موفق باشند نیز صادق است .
                اگر شما تازه کار هستید و میخواهید موفق شوید و به بازدهی های خوب برسید از همین امروز شروع کنید . تصور کنید که سه سال اول ورود به بازار را در حال آموختن در یک دانشگاه هستید. بازار معلم شماست و حسابی که در ابتدا باز میکنید شهریه ای است که باید بپردازید . معنی آن این است که باید سخت کار کنید .
                بگذارید این موضوع را در دو قسمت بررسی کنیم . در ابتدا شما میبایست با صرف وقت بر روی خصوصیات فردی خودتان مطالعه کنید و یک روش معامله که با آن احساس راحتی میکنید را انتخاب کنید و سپس یاد بگیرید که با آن روش چگونه درست معامله کنید . در باره آن مطالعه کنید , بپرسید و بیشتر یاد بگیرید . اساسا اولین گام برای شروع , انتخاب یک سیستم مناسب است . با توجه به اینکه پیدا کردن این سیستم کار چندان ساده ای نیست و شاید مجبور شوید بارها و بارها آن را عوض کنید لذا اینکار ممکن است تا مدت یکسال نیز بطول بیانجامد ( توجه داشته باشید که در اینجا منظور سوداوری یا عدم سوداوری مناسب سیستم نیست و شما تنها باید سیستمی را پیدا کنید که با خصوصیات رفتاری و درونی شما مناسب است و با آن احساس راحتی میکنید ) در طی این مدت به احتمال فراوان شما مقداری پول از دست خواهید داد توصیه من به شما این است که در اینطور مواقع دست از معامله بکشید و آن را فراموش کنید .
                اگر احساس کردید که باز هم دوست دارید به معامله کردن ادامه بدهید و به ترید علاقه مندید برگردید و شروع کنید زیرا در اینصورت میتوانید امیدوار باشید که واقعا به این کار علاقه دارید و امکان موفقیت برای شما وجود دارد .
                بعد از اینکه سیستم مناسب را پیدا کردید حال میبایست با نظم و انظباط قوانین انرا دنبال کنید . باور کنید نظم و انظباط و داشتن دیسیپلین در اجرای قوانین از ملزومات موفقیت است . شما نباید به شرایط فعلی تان قانع باشید و میبایست سیستم تان را توسعه بدهید و سعی در بهینه تر کردن آن داشته باشید . توجه کنید که قانع نبودن به این معنی نیست که هر روز سیستم تان را عوض کنید بلکه هدف فقط بهینه تر کردن سیستمی است که مناسب شماست و با بهینه کردن آن میتوانید به سمت موفقیت گام بردارید .تاکید میکنم که منظور من بهیچ وجه این نیست که در سیستم تان فقط به دنبال اشتباه بگردید بلکه فقط سعی کنید خوبها را بهتر کنید . برای داشتن دیسیپلین بیشتر تمرین کنید و بر روی اشتباهات تان کار کنید تا تکرار نشوند . بله یک تریدر هر قدر هم که حرفه ای و کارازموده باشد باز هم از اشتباه مبرا نیست . به عنوان مثال میتوانید به سرگذشت جس لیورمور توجه کنید . توصیه میکنم نه تنها آن را بخوانید بلکه از ان درس عبرت بگیرید و سعی کنید از راهی که او رفت بر حذر بمانید .
                جس لیورمور یک تریدر حرفه ای در بازار سهام و کالا بود . او با یک حساب خیلی کوچک شروع کرد و در عرض مدتی آن حساب را به یک حساب چند میلیون دلاری تبدیل کرد اما نتوانست آن را حفظ کند و تمام حساب چند میلیون دلاری خود را از دست داد . از یک نظر او یکی از تریدر های بزرگ دنیا بود ولی از طرفی کار او ایراداتی هم داشت . مشکل او این بود که نمیتوانست بر احساسات خود غلبه کند . او یکبار یک حساب کوچک را به یک حساب چند میلیون دلاری تبدیل کرد و سپس تما انرا از دست داد . اما آیا این تجربه برای او آنقدر عبرت آموز بود تا دیگر آنرا تکرار نکند ؟ او با وجود ناراحتی و غمی که از این تجربه داشت باز هم از ابتدا شروع کرد و این بار بازهم با تلاش و کوشش توانست حساب خود را مجددا به چند میلیون دلار برساند اما با این تفاوت که این بار بعد از هر اشتباهی که منجر به زیان او میشد سریعا با یاداوری آن تجربه تلخ به خودش هشدار میداد و اجازه نمیداد تا احساساتی عمل کند .
                هر کسی میتواند اشتباه کند و این اصلا ناامید کننده نیست ولی چنانچه از اشتباهات درس نگیریم و آنرا تکرار کنیم دچار مشکل خواهیم شد . لیور مور با وجود اینکه یک تریدر حرفه ای بود اما هیچ وقت به اندازه کافی بر روی مسائل روانشناسی کار نکرده بود . مطمئنا اگر او به تمام قوانین مدیریت سرمایه و قوانین ترید خودش بطور کامل عمل میکرد چنین تجربه ای برایش اتفاق نمی افتاد .
                از سرگذشت لیور مور درس میگیریم که در طول مدتی که شما برای حرفه ای شدن تلاش میکنید اشتباهات بزرگی در کمین شما هستند تا تمام زحمات شما را بر باد بدهند . اگر میخواهید به سرنوشت لیورمور دچار نشوید فقط کافی است احساسات خود را کنترل کنید و قوانین ترید تان را مو به مو اجرا کنید .

حال ببینیم چه مقدار زمان لازم است تا بتوان یک تریدر خوب و شایسته شد ؟ برای اینکه بتوانیم یک تریدر نسبتا خوب شویم نمیتوان زمان دقیقی را مشخص کرد و این مسئله بستگی به استعداد و تلاش افراد دارد اما من میتوانم زمانی را که معمولا افراد لازم دارند تا به موفقیت برسند را اینگونه تعریف کنم ( تاکید میکنم که این یک شرط مطلق نیست و این زمان برای افراد مختلف تفاوت میکند )

سال اول : باید تلاش کنید و وقت بگذارید تا سیستمی پیدا کنید که نه تنها کارایی داشته باشد بلکه با خصوصیات فردی شما نیز متناسب باشد .
                شروع به مطالعه و خواندن کتابهایی در رابطه با نحوه عملکرد بازار بنماید . برخی از این کتابها ممکن است شما را شگفت زده بکنند پس توجه داشته باشید که نباید بعد از خواندن این کتابها با خودتان فکر کنید که " همممممم عالیه . بالاخره پیداش کردم " در واقع سعی کنید عمقی تر به مسئله نگاه کنید . از نزدیک تر به تریدرهای موفق نگاه کنید . باید درک کنید که طرف مورد نظر چقدر زمان گذاشته و چه مقدار تلاش کرده تا به یک تریدر موفق تبدیل شده . چه بسیار مواقعی بوده اند که او ضرر کرده و چه بسا چندین بار هم سرمایه اولیه اش را از دست داده است و مجددا شروع کرده . باید پیدا کنید که چه خصوصیات بارزی باعث شده تا آن شخص یک تریدر حرفه ای بشود .

به جلسات و سمینارهایی که در رابطه با بازار برگزار میشود بروید . در این جلسات چیزی را مخفی نکنید زیرا این به زیان شماست . سعی کنید گزارش مفصل از واقعیات معاملات تان برای افراد حرفه ای بگویید و بعد به راهنماییها و تجارب آنها گوش کنید .
                به تمام سمینارهایی که راجع به مفاهیم اولیه نمودار ها , تحلیل نمودارها , مطالب روانشناسی , مدیریت سرمایه و ... برگزار میشود بروید و بعد از پایان جلسه به سراغ سخنران بروید و هر گونه سوالی که برایتان وجود دارد را بپرسید . حتی اگر لازم است از او بخواهید تا به شما برای گرفتن پاسخ سوالات تان وقت بدهد . سعی کنید بیشتر به نمودارها نگاه کنید و روی آنها مطالعه کنید .
                در مورد شخص من چه در مورد ترید و چه در مورد زندگی همیشه زمانی که روی خودشناسی کار کرده ام نتایج بسیار مثبتی گرفته ام . توصیه میکنم که شما هم همین کار را انجام دهید . بطور قطع این کار به شما کمک خواهد کرد تا سیستم مناسب خودتان را راحت تر پیدا کنید .
                اگر شما سیستمی را پیدا کردید و متوجه شدید که مناسب شما نیست خوشحال باشید چون در اینصورت شما توانسته اید از پول و وقت خود محافظت کنید و آنها را بی جهت از دست ندهید . بازهم بگردید . قرار نیست تمام سیستمهای معامله گری برای شما مناسب باشد . عموما اکثر تریدر هایی که آرزوی موفقیت دارند ممکن است مجبور شوند چندین بار برگردند و از اول شروع کنند تا بالاخره سیستم مناسب را پیدا کنند .
                سال دوم :
                یک اکانت با سرمایه کم باز کنید . این اکانت را شهریه ای فرض کنید که میبایست برای یادگیری پرداخت کنید و امادگی از دست دادن تمام یا قسمتی از ان را داشته باشید . کماکان به مطالعه , یادگیری و رفتن به جلسات و سمینارهایی که میتوانید در این جلسات سوالات تان را بپرسید ادامه دهید . توصیه میکنم که هیچگاه برای پرسش و گرفتن پاسخ تامل نکنید و سعی کنید هیچ سوالی را بی جواب رها نکنید .

روشی که برای معامله انتخاب کرده اید و با آن احساس راحتی میکنید را کامل تر کنید . گزارشات معاملات تان را از قبیل سایز معاملات , تعداد انها و نتیجه شان تهیه و بررسی کنید . مثلا ببینید معاملات سودده تان چند معامله بوده و همینطور زیانده ها . ببینید چند معامله پی در پی سودده و چند معامله متوالی زیانده داشته اید ؟ برنامه ریزی کنید ( قسمت دوم همین کتاب ) و یاد بگیرید که برای هر اتفاقی آماده باشید .
                به خواندن و تحلیل نمودارها ادامه بدهید . به نظر من شما تنها با خواند مطلب و بدون بررسی نمودار نمیتوانید پیشرفت خوبی داشته باشید . تا زمانی که به حد کافی این بازی را ادامه ندهید نمیتوانید احساس واقعی که به سراغتان میاید را درک کنید و تا زمانی که این شرایط را احساس نکنید مسلما موفق به کنترل آنها نیز نخواهید شد .
                من معتقدم مسایلی مانند مدیریت سرمایه را میتوان براحتی در حساب دمو تست کرد و نتایج مختلف آن را در حساب دمو مشاهده کرد . در حقیقت بحث مدیریت سرمایه یکی از مباحثی است که میتوانید انرا بدون پرداخت هیچ هزینه ای و تنها با باز کردن یک حساب ازمایشی یاد بگیرید . مدیریت سرمایه یکی از ارکان اصلی این بازار است که بدون دانستن و رعایت کردن اصول آن شانسی برای برنده شدن ندارید .
                برای درک اهمیت مدیریت سرمایه کافی است 100 معامله را در حالات مختلف و با ریسکهای متفاوت بررسی کنید . مطمئنا از نتایج مختلف و گوناگونی که همین رکن از ارکان بازار در حساب شما ایجاد خواهد کرد شگفت زده خواهید شد .

یک حساب ده هزار دلاری را در نظر بگیرید با ریسک دو نیم درصد و بازده ده درصد . یعنی اگر شما یک معامله زیانده داشته باشید تنها 25 دلار از حسابتان را از دست خواهید داد و اگر یک معامله سودده داشته باشید 100 دلار به موجودی شما اضافه خواهد شد . حال کمی وقت بگذارید و با جابجا کردن اعداد ریسک و بازده تان و همچنین سایز معاملات نتیجه را پس از 100 معامله بررسی کنید . ریسکهای مختلف را جایگزین کنید و ببینید که با هر کدام چه مقدار زیان متحمل خواهید شد . ریسکی را که فکر میکنید برای شما مناسب است در نظر بگیرید و تصور کنید اگر با این میزان ریسک 5 معامله زیانده متوالی نصیبتان شود چه بر سر خودتان و حساب تان خواهد امد . تصور کنید که اگر در یک معامله 0 دلار یعنی بیست درصد سرمایه تان را از دست بدهید چه حالی خواهید داشت . ایا میتوانید مجددا برگردید و به کارتان ادامه دهید بدون اینکه این ضرر بزرگ باعث احساساتی شدن شما بشود ؟
                حالات مختلف را بررسی کنید و همزمان خودتان را در ان شرایط مجسم کنید . هر زمانی که احساس کردید نسبتی را که یافته اید برایتان مناسب است انگاه در حساب واقعی نیز از همان نسبتها استفاده کنید .
                تمام توجهتان را به معامله و پیروی از قوانین معطوف کنید . کم یا زیاد شدن موجودی حسابتان اهمیتی ندارد . فکر نکنید چون موجودی حسابتان کوچک است پس ارزش وقت گذاشتن را ندارد . روی ان وقت بگذارید و کار کنید . به اینکه چند دلار بدست میاورید یا از دست میدهید اصلا توجهی نکنید مهم تعداد پیپس هایی است که میگیرید و یا از دست میدهید . بعد از این مدت شما باید امادگی پاسخگویی به سوالات زیر را داشته باشید :
                عکس العمل من در مواقعی که چند معامله زیانده داشته باشم و سرمایه ام رو به کاهش است چه خواهد بود ( پاسخ این سوال را باید با میزان ریسکهای مختلف بدانید )
                ایا من میتوانم از قوانین سیستمی که انتخاب کرده ام پیروی کنم ؟
                ایا سیستمی که انتخاب کرده ام در بلند مدت جواب خواهد داد ؟

سال سوم :
                در این سال شما سیستم مناسب خودتان را یافته اید و از اینجا به بعد میتوانید سودهای مناسبی را از بازار بگیرید . اگر در سال سوم شما متوجه شدید که هنوز در پیروی از سیستم تان دچار مشکل هستید و نظم و دیسیپلین لازم را نمیتوانید رعایت کنید از خودتان بپرسید چرا ؟ به حساب دمو برگردید و در انجا امتحان کنید . البته توجه داشته باشید چنانچه این سیستم را برای خودتان مناسب میدانید از چند ضرر پی در پی نگران نشوید و ادامه بدهید . اینگونه ضررها جزء لاینفک بازار هستند و مطمئن باشید اگر شما اصول مدیریت سرمایه را رعایت کنید هیچ مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد .

سال چهارم :
                اگر شما هنوز ( در سال چهارم ) مشغول معامله باشید ( بدین معنی که توانایی ماندن در بازار به مدت 4 سال را داشته باشید ) مطمئنا شما اکنون میتوانید سود مناسبی را بدست اورید . ولی هرگز از خواند و یادگیری نباید غافل شوید . حتی اگر سالیان متوالی سود میکنید اگر از یادگیری و مطالعه غافل شوید ممکن است مجبور به تحمل ضررهای زیادی بشوید .

تمام افراد موفق در بازار با وجود اینکه سودهای خوبی را از بازار میگیرند ولی همیشه به مطالعه و دانستن بیشتر اهمیت میدهند . شما نیز باید اینگونه باشید .
                بسیار خوب . حالا تصمیم بگیرید ایا شما حاضرید حدود چهار سال وقت بگذارید تا معامله در بازار را بصورت کامل و عملی یاد بگیرید ؟ اگر پاسختان منفی است بهتر است از همین حالا اینکار را فراموش کنید و به سراغ کار دیگری بروید .

اگر شما میخواهید یک تریدر درجه یک باشید میبایست سخت کار کنید . گول افراد و تبلیغاتی که به شما وعده سودهای 100 درصدی میدهند و میگویند می توانید در این بازار سودهای کلان ببرید بدون اینکه زحمت بکشید , تلاش کنید , بخوانید و یاد بگیرید وزمان صرف کنید را نخورید . چنین چیزی ممکن نمیباشد اما مطمئن باشید اگر واقعا زحمت بکشید و کار کنید بازدهی ای که نصیب تان خواهد شد ارزش این زحمات را دارد و از این بازدهی شگفت زده خواهید شد .

ادامه دارد

نظر

• نوشته اصلی توسط rasoolzade نمایش پست ها
                  اینم لینک دانلود مستقیم ماشین حساب پیوت

http://up.iranblog.com/images/gff2k3jjq6g6tln2oty.rar
                  لینک مشکل داره .
                  اگه امکانش هست دوباره آپلود بکنیدش .
                  اللهم اَغْنِني بِحلالك عن حَرامِكَ و بِفَضْلِكَ عمَّن سواك

"خدایا مرا به وسیله حلالت از حرام خویش بی نیاز بفرما و با فضل و بخشش خودت از هر چه غیر خودت، بی نیازم ساز"

نظر

• نگرش مثبت به خود ( داشتن اعتماد به نفس )

ادامه پست202

۵- نگرش مثبت به خود ( داشتن اعتماد به نفس )
                    شما نه تنها میبایست به سیستم تریدتان اعتماد داشته باشید بلکه برای انجام معاملات نیز باید اعتماد به نفس داشته باشید تا بتوانید معاملات موفقی داشته باشید .

تمام معامله گران حرفه ای اذعان دارند که مهمترین اصل برای انجام معاملات موفق داشتن نظم و انظباط در پیروی از قوانین است و این اصل لازم برای کسب بازدهی در بازار میباشد. کافیست شما تنها یکی از سیگنالهای سیستم تان را در هنگام ورود و خروج بدرستی اجرا نکنید در اینصورت پول زیادی را که با سختی بدست اورده اید از دست خواهید داد .
                    اعتماد به نفس زمانی بدست میاید که شما به کرات تمام قوانین سیستم تان را با نظم و انظباط دنبال کنید زیرا این تکرار باعث بوجود امدن نوعی نگرش مثبت در شما خواهد شد که برای موفقیت به ان احتیاج دارید . شاید لازم باشد که هر از چند گاهی مروری بر رفتار و دیسیپلین خود داشته باشید و به بررسی ان بپردازید . شما میبایست در اجرای دقیق سیستم تان مصمم باشید .
                    چناچه شما به سیستم تریدتان و جزئیات آن اطمینان نداشته باشید مطمئنا در اجرای ان ناموفق خواهید بود . دلیل اینکه برخی از افراد در اجرای سیستم افراد موفق ناکام میمانند نیز همین نداشتن اعتماد است . زیرا زمانی که اینگونه سیستم ها در دوره ای زیانده میشوند شخص خریدار با تصور اینکه سیستم کارایی ندارد آنرا کنار گذاشته و به سراغ سیستم جدیدی می رود در حالی که خیلی از تریدرهای دیگر با همان سیستم در حال کسب سود میباشند . تفاوت انها بااین افراد در این است که انها به سیستم خودشان اعتماد دارند و برای ضررهای احتمالی کاملا آمادگی دارند . آنها از قبل خود را برای مواجهه با چنین زیانهایی آماده کرده اند و در هنگام زیان فقط صبر میکنند تا شرایط مجددا روبراه شود زیرا مطمئن هستند که در این صورت نه تنها این ضررهای مقطعی را جبران خواهند کرد بلکه برایند کارشان سود خواهد بود . اینگونه سیستمها هم سود و هم زیان دارند و مشکل اکثر کسانی که اینگونه سیستمها را میخرند یا از تریدرهای موفق کپی برداری میکنند این است که انها تحمل ندارند با سیستم بمانند تا دوره زمانی که بصورت اتفاقی دوره زیانده سیستم است و قسمت انها شده است تمام بشود و دوره سوددهی سیستم فرا برسد و تنها دلیل بروز این مشکل این است که آنها به این سیستم اعتماد ندارند .
                    برای بدست آوردن اعتماد به نفس مهمترین اصل همان سخت کوشی و فعالیت مداوم میباشد که در بخش 4 همین کتاب راجع به آن صحبت کردیم . شما میبایست آنقدر بر روی بازار و عوامل آن مطالعه کنید تا متوجه شوید چه مسائلی در این بازار عادی و چه مسائلی غیر عادی میباشند . این همان دلیلی است که باعث میشود تا تریدرهای حرفه ای در هنگام مواجهه با یک دوره زیانده به بازار و یا سیستم خودشان بدبین نشوند و این مسایل را عادی بدانند .
                    همه ما میدانیم که جورج سوروس یک تریدر بزرگ میباشد . این شخص طی سالهای 1980 تا 1990 چند صد میلیون دلار پول را از بازار کسب کرد اما در خلال این مدت او هم دوره هایی را با زیان گذراند . او بارها ضررهای میلیونی را تجربه نمود اما هیچوقت از این ضررها نگران نشد زیرا او میدانست که این زیانها جزء لاینفک بازار و معامله هستند و باید انها را هم پذیرفت . بعد از هر شکستی پیروزی در انتظار است و معمولا هر دوره زیاندهی نیز بدنبال خود یک دوره سودده در پی خواهد داشت . بسیاری از معامله گران روش معامله و سیستم تریدشان را پس از چند معامله زیانده غیر کارا می بینند و آن را کنار میگذارند . این افراد هیچ وقت این شانس را ندارند تا از دوره هایی که سودهای بزرگی را می توانستند توسط همان سیستم بدست آورند استفاده کنند .
                    هر چه را باور داشته باشیم همان را بدست خواهیم اورد . اگر شما فقط بر روی زیان های تان تمرکز کنید بزودی اعتماد به نفستان را از دست خواهید داد . پس اگر شما از نتیجه معاملات تان راضی نیستید بهتر است اعتماد به نقستان را هم بررسی کنید . هر گاه متوجه شدید احساستان نسبت به ترید بد شده و یا اعتماد به نفستان ضعیف شده معاملات را متوقف کنید و با مرور گذشته سعی کنید دلیل این احساس منفی را بیابید .
                    دلیل اینکه بعضی افراد هیچ وقت نمیتوانند در این بازار موفق بشوند نوع نگاه انها به بازار است . کسانی که به این تجارت مانند نوعی قمار نگاه میکنند از این دسته اند زیرا این افراد به هنگام زیان بغیر از خودشان همه کس و همه چیز را مقصر میدانند .
                    اگر شما باور نداشته باشید که میتوانید پول زیادی را بدست بیاورید ( پولدار باشید ) مطمئنا هیچوقت نمیتوانید پولدار شوید زیرا خود را مستحق آن نمیدانید. بسیاری از معامله گران را دیده ام که حسابهای کوچک را تبدیل به حسابهای میلیون دلاری کرده اند ولی بعد از مدتی همه انرا از دست داده اند زیرا انها هیچگاه باور نداشته اند که میتوانند چنین پولی را کسب کنند . اصولا نداشتن باور مثبت برای بدست اوردن چنین پولی دلیل اصلی این است که انها توان نگهداری از این پول را ندارند . شاید بتوان گفت نداشتن این باور که شما میتوانید چنین پولی را از بازار بدست اورید مانند بمبی است که تمام ان پولهای بدست اورده را نابود میکند .
                    شما باید از خودتان بپرسید که واقعا باورتان نسبت به ترید و معامله گری چیست ؟ ایا شما جزو ان دسته افرادی هستید که مدام به خودشان میگویند در این بازی امکان برنده شدن وجود ندارد ؟ ایا شما فکر میکنید بدست اوردن پول و بازدهی خوب از این بازار غیر ممکن است ؟ و ... ایا باور شما واقعا اینگونه است ؟
                    حالا باور واقعی تان نسبت به ترید را بگویید . به نظر شما کسب چه مقدار بازدهی در این بازار امکان پذیر است ؟ برای بدست اوردن این بازدهی چه مقدار وقت تلاش و هزینه لازم است که شما باید صرف کنید ؟
                    من در ابتدا که شروع به کار در بازار کردم احساس میکردم احتیاج دارم تا ساعتها کار کنم . اکثر سخنرانی ها را گوش میکردم , با بروکرم مدام در تماس بودم , گزارشات بازار را میخواندم , به اخبار گوش میکردم و ... زیرا باور داشتم که باید سخت کار کنم تا به بازدهی خوب برسم و این باعث شد تا بعد از مدتها نگرشم به خودم عوض شد و اعتماد به نفس خوبی پیدا کردم .

باورهای شما باید مناسب و عاقلانه باشند . برای تمام مشکلاتی که هنگام ترید کردن برای شما پیش خواهد امد راه حلی نیز وجود دارد . تمام تریدرهای حرفه ای به این مسئله اذعان دارند . انها اگر ببینند که مدتی با ضررهای غیر عادی روبرو شده اند شروع به تحلیل و بررسی در درون خودشان مینمایند و برای یافتن پاسخ در درون خودشان جستجو میکنند .
                    اما چگونه میتوان اعتماد به نفس را بالا برد ؟
                    بهترین کار برای بالا بردن اعتماد به نفس فعالیت و کار کردن بیشتر است . برای شروع باید بپذیرید که مسئولیت و نتیجه تمام معاملات تان به خود شما مربوط است . سپس باید تلاش کنید تا سیستم مناسب خودتان را پیدا کرده و انرا تست نمایید . هر چقدر در مورد سیستم تان تجربه بیشتری کسب کنید مطمئنا اعتماد به نفس شما نیز بالاتر خواهد رفت . در اوایل کار سعی کنید معاملات تان را باریسک بسیار کم انجام دهید . برنامه و دورنمای 20 ساله برای ماندن در بازار در ذهن خود ترسیم کنید و برای پولدار شدن یک شبه خیال پردازی نکنید و مطمئن باشید این مسئله هنگامی ممکن می شود که شما به امتیازها و پیپهایی که از ترید بدست میاورید فکر کنید و نه به مقدار پولی که بدست میاورید ( در این مورد در بخش بعدی توضیح خواهیم داد )

ادامه دارد

نظر

• ادامه پست 204

۶- توجهتان را به تعداد پیپها معطوف کنید نه به مقدار دلاری حسابتان

به نظر شما چرا من اصرار دارم و مدام میگویم " فقط و فقط قوانین ترید را دنبال کنید و مابقی مسائل را فراموش کنید ؟ "
                      اگر ارزیابی شما از معاملات تان بر اساس واحد دلاری حساب و نه تعداد پیپها باشد مطمئنا نتیجه خوبی نخواهید گرفت .
                      باید یاد بگیرید که مبنای ارزیابی معاملات شما پول کسب شده و یا از دست رفته نیست بلکه فرض کنید مشغول یک بازی هستید و نتیجه عملکرد شما بوسیله امتیازهایی که کسب میکنید سنجیده میشود . محاسبه موجودی حسابتان را فراموش کنید و فقط بر پیروی بی عیب و نقص از قوانین تمرکز کنید . در اینصورت مطمئن باشید که نه تنها موجودی حسابتان نیز به طبع گرفتن پیپهای بیشتر بالا میرود بلکه به میزان قابل توجهی از استرس شما نیز کاسته میشود .
                      ایا متوجه شدید زمانی که به موجودی دلاری حسابتان نگاه میکنید در هنگام بالا و پایین شدن موجودی ناخوداگاه این افکار در سرتان پدید می آید که " اوف چه سود خوبی حالا من میتونم یک ماشین تازه بخرم " یا " وای تمام پولی که برای تعطیلاتم کنار گذاشته بودم از دست رفت " .
                      این نوع ترید کردن ترید کردن احساسی است و مطمئن باشید که هیچ تریدر احساساتی نداریم که موفق باشد .
                      من خودم در اوایل کارم تمام این رویاها و افکار را داشتم . در طول روز و در جریان معاملاتم همواره این افکار از سرم میگذشت . یکروز حساب میکردم 500 دلار از دست دادم و ناراحت میشدم روز دیگر 500 دلار سود میکردم و احساس میکردم دوباره زنده شدم و دوست داشتم خوشحالی بکنم . حتی اگر من با این خصوصیات می توانستم موفق هم بشوم این موفقیت نمیتوانست لذت بخش باشد .
                      امروزه من با سیستم ترید خودم که ریسک کم و بازده بالایی دارد موفق هستم اما هر وقت به نمودار نگاه میکنم و تصمیم به خرید یا فروش میگیرم اول تصمیم را با قوانین تریدم چک میکنم . من یک تریدر معمولی اما پیرو سر سخت قوانین هستم . مرور رفتار نوابغ بازار نشان میدهد بعضی از خصوصیات در بین همه انها مشترک است . انها هرگز در طی انجام معاملات پنجره ای که موجودی حسابشان را نشان میدهد باز نمیکنند و تمام تمرکزشان را بر روی اجرای صحیح معاملات می گذارند .
                      آنها فقط قوانین را دنبال میکنند و سعی در کسب امتیازات بیشتر دارند . من به جرات میگویم اگر شما با هر نوسان قیمت میزان دلاری سود و زیان تان را چک میکنید غیر ممکن است که یک تریدر حرفه ای بشوید .
                      اگر می بینید بعد از هر سود و زیانی ناخوداگاه به مانده حسابتان رجوع میکنید و با افزایش یا کاهش آن خوشحال یا ناراحت میشوید یعنی یک عامل منفی برای موفقیت بر سر راهتان وجود دارد . اگر میخواهید موفق شوید باید این احساس را از بین ببرید . حتما میپرسید چگونه ؟ یک راه دارد و آنهم پیروی از قوانین است . خب حالا حتما این سوال برایتان پیش میاید که چطور اینکار را انجام دهیم ؟ پاسخ من به شما این است که پیروی از قوانین را هدف اصلی خود قرار دهید . اصلا میزان افزایش یا کاهش موجودی را فراموش کنید و فقط تمرکزتان را بر روی اجرای صحیح قوانی قرار دهید . فرض کنید حقوق بگیری هستید که رئیستان گفته فقط این قوانین را اجرا کن و کاری با نتیجه آن نداشته باش . فرض کنید اجرای درست قوانین فارغ از این که نتیجه چه باشد کافیست تا شما حقوقتان را تمام و کمال دریافت کنید .
                      یکی از کتب جالبی که خوانده ام کتاب " چگونه 52 میلیون دلار بدست آوردم " نوشته نیکلاس دارواس میباشد . من این کتاب را بسیار دوست دارم چون وقتی اونو میخونم به خوبی احساس میکنم این شخص چگونه از یک تریدر احساساتی به یک تریدر فارغ از احساسات و مانند یک ربات تبدیل شده است .
                      اما او چگونه موفق شد ؟ او ابتدا قبول کرد که مسئول عملکرد خویش است و در برد و باخت او هیچ کس و هیچ چیز مقصر نیست و سپس سیستم مناسب خودش را بهینه کرد و برای اجرای ان برنامه ریزی نمود . یکی از دلایل موفقیت او این بود که هیچگاه دلارهایی که بدست میاورد یا از دست میداد را نمی شمرد .
                      او یک سیستم و یکسری قوانین داشت هنگامی که سیگنال خرید و فروش توسط سیستم صادر میشد درصدی از سرمایه خود را درگیر معامله میکرد و برای او فرقی نمیکرد که 5000 دلار سرمایه دارد و یا 50000 دلار و تنها به تعداد پیپها فکر میکرد . او بدون اینکه به تغییرات حسابش نگاه کند فقط قوانین را دنبال میکرد .

یکبار او به میزان 350000 دلار از سهام شرکتی را در قیمت 53 دلار و بر اساس سیگنال سیستمش خریده بود . پس از مدتی قیمت این سهم رشد کرد و یکروز کارگزار دارواس با او تماس گرفت و گفت تو حالا نزدیک به 250000 دلار سود کرده ای . دارواس به فکر فرو رفت و دید هنوز سیگنال فروشی از سیستمش صادر نشده است . او می دید اگر الان سهامش را بفروشد پول بسیار زیادی نصیبش می شود و یک حسی به او میگفت قوانین را فراموش کن و سودت را بردار و برو . اما او کمی بیشتر فکر کرد و متوجه شد اگر الان این سهام را بفروشد اگر چه پول خوبی بدست خواهد اورد اما مطمئنا در پیروی از قوانینش موفق نبوده است و بالاخره تصمیم گرفت سهام را تا زمانی که قوانین تریدش به او دستور فروش نداده نگهداری کند . طی روزهای بعد قیمت سهم همچنان رشد کرد و دارواس زمانی که سیگنال فروش از سوی سیستم اش صادر شد سهم را فروخت و سودی بسیار بیشتر از 250000 بدست اورد .
                      اگر قرار باشد شما دائما موجودی حسابتان را چک کنید و به محض بالا و پایین رفتن مانده حسابتان شروع به نقشه کشیدن برای خرج کردن سودها و یا جبران کردن زیان تان بکنید من شک دارم که شما بتوانید به ترید ادامه دهید .
                      من در اوایل ورودم به بازار بارها و بارها وسوسه می شدم که قوانین ترید را نقض کنم و با خودم میگفتم همین یکبار اما بعد از مدتی که تجربه ام بیشتر شد متوجه شدم که بهیچ وجه و هرگز نباید از اجرای دقیق قوانین سرپیچی کنم و در این مورد حتی یک استثنا هم قابل قبول نیست و همچنین یاد گرفتم که نباید موجودی حسابم را بشمرم و فقط باید به فکر کسب امتیازات بیشتری از این بازی باشم .
                      فکر میکنید در این بازار چه چیز افراد برنده و بازنده را از هم متمایز میکند ؟ مطمئن باشید فقط قدرت و نظم افراد در پیروی از اصول و قوانین است که باعث بوجود امدن برندگان و بازندگان میشود و چون تعداد کمی تریدر می توانید پیدا کنید که واقعا دیسیپلین داشته باشند در نتیجه تعداد افراد برنده بازار نیز بسیار کم است .

ادامه دارد

نظر

• سلام بر دوست قدیمی

مهندس پست های هیلی مفیدی درج کردید منتهی حجم مطالب واسه یک پست زیاد هست

به نظرم تقسیم در چند پست بشه عالی تر خواهد شد.

الان به پست های اموزش بنیادی نگاه کنید من سعی میکمم چند تیکه کنم و نزارم هر بخش مطالبش در یک پست جا بشه که حوصله خواننده از بین بره...

البته این یک پیشنهاد هست و بنده هم شاگرد شما

ارادتمند
                        آموزش مالتی مدیا تحلیل فاندامنتال ( بنیادی )

چه فرقی می کند یا من از این طوفان...به ساحل می رسم یا موج یا قایق

نظر

• نوشته اصلی توسط خلیل رحمانی نمایش پست ها
                          سلام بر دوست قدیمی

مهندس پست های هیلی مفیدی درج کردید منتهی حجم مطالب واسه یک پست زیاد هست

به نظرم تقسیم در چند پست بشه عالی تر خواهد شد.

الان به پست های اموزش بنیادی نگاه کنید من سعی میکمم چند تیکه کنم و نزارم هر بخش مطالبش در یک پست جا بشه که حوصله خواننده از بین بره...

البته این یک پیشنهاد هست و بنده هم شاگرد شما

ارادتمند
                          سلام و درود

خلیل جان حق با شماست اما هر کاری کردم فقط توانستم در 8 پارت تقسیم کنم که 6 پست آن تا بحال درج شده , و سعی کردم پستهای طویل تر را برای روزهای تعطیل قرار بدم
                          که مزاحم کاری نشود . و 2 پست باقی مانده از مطالب کمتری برخوردار است .
                          از بذل توجه تان نسبت به مطالب سپاسگزارم .

موفق باشید

نظر

• با سلام از مطالب مفید و پشتکار شما جناب یزدی واقعا ممنونم و جای تشکر دارد درود برشما افرین
                            تریدر های عجول با ضرر خود سود تریدر های صبور را رغم میزنند...هشدار ریسک؛بازار های مالی پر مخاطره هستن و هیچکس جوابگوی ریسک شما نخواهد شد!!
                            تحلیل و مباحث آموزشی در کانال تلگرام:
                            http://telegram.me/technicalbors

کابین اختصاصی تریدر ها | PCM Brokers

نظر

• با عرض سلام ...
                              از ساعت 10 صبح تا 9 شب...

نظر

• سعید جان هزاران درود بر شما

این کتاب رو یکبار کامل خوندمش
                                به جرات میتونم بگم لذت و حظی که از خوندن این کتاب بردم تابحال هیچ کتابی بهم نداده
                                آقای دارواس معامله گر مبتدی در آغاز و معامله گری با دیسیپلین ارتشی در انتها بود.
                                از همین کتاب دنیایی در حال باز شدن بروی من می باشد که تا بحال حسش نکرده بودم.

سپاس فراوان بابت زحماتت بامرام
                                همیشه شاد و موفق و سالم باشی
                                طه
                                Think / Act / Enjoy

نظر

پردازش ...
                                X