اطلاعیه

بستن

راهنمای فروم - حتما بخوانید

با سلام

قابل توجه کاربران محترم تالار گفتگو

قبل از ارسال پست یا ایجاد موضوع جدید، تاپیک قوانین و راهنمای فروم را مطالعه نمائید.

کاربران و مخصوصا تازه واردین لطفا دقت باشید که هرگونه پیشنهاد مدیریت سرمایه یا فروش تحلیل و یا برگزاری کلاس و ... که خارج از محیط عمومی فروم باشد را به هیچ عنوان بدون تحقیق و کسب اطلاعات کامل و کافی دنبال نکنید در غیر این صورت مسئولیت و عواقب آن بر عهده خود شخص می باشد.

همچنین لازم به ذکر است مسئولیت ارتباطات خارج از پست های عمومی فروم اعم از پیام خصوصی یا چت یا دیداری یا شنیداری با سایر اعضای فروم کاملا با خود اعضا هست و وارد کردن آن به صورت عمومی در فروم ممنوع است. برای امنیت بیشتر جهت گرفتن پاسخ سوالات خود از انجمنها استفاده نمایید.

دوستان توجه داشته باشند که تمامی بخش های اختصاصی و عمومی فروم کاملا رایگان بوده و به هیچ عنوان نیاز به پرداخت وجه به هیچ کس برای باز شدن دسترسی نیست.

منتها به این دلیل که در این بخش ها معمولا کار تیم ورک و گروهی انجام میشود، مناسب ورود افراد با شرایط خاصی است که مدیر آن بخش تعیین میکند و برای همه افراد کارایی ندارد چون مستلزم بر عهده گرفتن مسئولیت یا دانش کافی در آن حوزه می باشد.

لذا ضمن پوزش از کاربرانی که تقاضای دسترسی آن ها به بخش های اختصاصی توسط مدیران بخش رد میشود، توصیه میکنیم که پس از فراگیری موضوعات عمومی و تخصصی فراوانی که در روی فروم قرار دارد چنانچه برنامه ویژه ای برای کار در بخش های اختصاصی و کار گروهی دارند آن را مکتوب برای مدیران هر بخش بنویسند و سپس اقدام به درخواست دسترسی بکنند.

با احترام
مشاهده بیشتر
مشاهده کمتر

روانشناسی ترید دربازارهای مالی

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
پست های جدید

• روانشناسی

سلام دوستان
    با کسب اجازه از مدیر سایت
    هدف از این تاپیک آشنایی با روانشناسی است. یقینا اهمیت این رشته در بازار و زندگی انسانها بر کسی پوشیده نیست
    امیدوارم برای دوستان مفید باشه
    تا که قبول افتدو در نظر آید

نظر

• کمالگرا

یکم: خصوصیات فرد کمالگرا این است که عزت نفس او پایین هست. چنین فردی برای جبران عزت نفس خودش، باید چیزی را کسب کند، باید اشکالی را برطرف کند. و مرتب در نقشه کشیدن برای کسب چیزی یا زدودن چیزی هست. پیشرفتهای تحصیلی ، شغلی ، اجتماعی و ... فرد کمالگرا از روی عشق درونزاد او نیست. لذت فرایند کسب تحصیل و شغل و موقعیت را خوب درک نمی کند. او صرفا می خواهد نتیجه ای را کسب کند تا عزت نفس پایین خود را وصله کند. کاربرد: مدتی دست از تلاش برای شدن بردارد. و خود را بشناسد و خود را دوست بدارد. و به خود بگوید که من مساوی آنچه به دست می آورم نیستم. من مساوی هستم با آنچه که اکنون هستم. دوم: آفت نتیجه گرایی شما را از پا در خواهد آورد. با توجه به بند یکم، فرد کمالگرا نتیجه گرای محض هست. او از مسیر و روش و فرایندها لذت نمی برد. او نتیجه را به عنوان هدفی که می تواند عزت نفس پایین او را جبران کند بهره می گیرد. لذا اگر هدف کسب نشود عزت نفس او بیشتر آسیب می بیند و در راهها کسب نتیجه همیشه مردد هست که نکند موفق نشود و این اضطراب منتشر و مزمنی را در زندگیش برای او به وجود می آورد. چنین فردی پس از حصول نتیجه، خیلی زود می فهمد اغنا نشده است و از خودش راضی نیست. چرا که پایین بودن عزت نفس ربطی به موفقیت ها و نتایج کسب شده نیست. لیکن فرد کمالگرا این را نمی داند و دوباره سعی در انتخاب و طراحی هدفی بزرگتر می کند. کاربرد: تمرین لذت بردن از فرایند و مسیر به جای هدف. مثال: اگر شما قصد دارید سفری به شمال داشته باشید. نباید طی مسیر و فرایند مسافرت ، مرتب مضطرب و نگران باشید که چه وقت به شمال یا دریا می رسید تا لذت بردن شما آغاز شود. باید یاد بگیرید از اول از مسیر لذت ببرید. از سختی ها و راحتی های مسافرت بهره ببرید. و زیبایی و زشتی های مسیر را جزء سفر بدانید. و منتظر نتیجه و آخر سفر نباشید. در فعالیتهایی که برای هدف خاصی انجام دهید کاری به نمره ، نتیجه و ... نداشته باشید. از ساعاتی که برای مطالعه یا کار در مسیر هدفتون دارید لذت ببرید. سوم: برای حل مشکلتون بیشتر از آگاهی نیاز به مهارت یعنی بکارگیری ، تمرین و عملگرایی دارید. لذا هرچه سعی می کنید مشکلتون را بیشتر بررسی کنید و بیشتر بدانید در واقع در حال دور شدن از هدف هستید. راندمان شما بسیار پایین می آید وقتی که انرژی روانی زیاد خود را خرج آنالیز، بررسی ، ارزیابی، قضاوت، مجازات خودتون می کنید. نکته: دست کشیدن از کسب آگاهی بیشتر، ارزیابی خویشتن و به جای آن عملگرایی کردن. یعنی هر وقت می خواهید تصمیم بگیرید که خود را محاسبه کنید، به جای آن قرارداد کنید که به آن کار مشغول باشید. محاسبه و ارزیابی را برای یک ساعت پایان هفته یا پایان ماه محدود کنید. اجازه ندهید که ذهن شما اتوماتیک هر لحظه با خطاهای احساسی و خطاهای شناختی،انرژی شما را به هدر بدهند. چهارم:فرد کمالگرا چون خودش را خیلی کم می بیند(ممکن است ناخودآگاه هم باشد)، لذا هدف گذاری های خود را بسیار سنگین انجام می دهد. یک فرد کمالگرا نمی تواند هزینه و سود اهدافش را درست ترسیم کند. مثال فرد کمالگرا مانند کودکی هست. که توان و بضاعتش 500 تومان هست ، اما دوست دارد یک دوچرخه را با آن بخرد. یعنی فرد کمالگرا هدفی بزرگ را در نظر می گیرد و توان و بضاعت خود را زیاد ارزیابی می کند. مثال :وقتی برنامه برای اوقات شبانه روز می ریزد، مثلا بین 12 ساعت تا 15 ساعت برنامه می ریزد. در حالیکه او باید بداند در مرحله اول باید کف مدت زمانی را که می تواند به درس اختصاص بدهد در نظر بگیرد. (مثلا: روزی 3 ساعت در نظر بگیرد، اگر موفق شد ، ساعتها را به تدریج و کم کم افزایش دهد.) کاربرد: هدف ها رااولا : بر اساس لذتی که می برید( نه برای اینکه با آن شخصیت خودتون را وصله کنید)، انتخاب کنید. ثانیا: هدف خود را به زیر هدف های کوچکتر تقسیم کیند. به نوعی که سهم یکسال به یکماه بشکند، سهم یک ماه به یک هفته بشکند، سهم یک هفته به یک روز و در نهایت سهم هر ساعت دقیقا مشخص شود. مثال: کسی که قصد موفقیت در کنکور دارد. باید بداند بابت آن امروز باید 3 ساعت مطالعه کند. و هر ساعت 3 صفحه را بخواند. ثالثاً : در ابتدا مینیم برنامه و تلاش را برای خود در نظر بگیرد. و بعد اگر موفق شد به تدریج آنرا اضافه کند. مثلا از روزی یک ساعت مطالعه شروع کند. اگر موفق شد. روزی 2 ساعت و .... پنجم: همراهی مشکل کمالگرایی با آفت عقلانی سازی. یعنی متغیرهایی را که برای موفقیت و آرامش لازم هست را محدود می کنید به چند متغیری که در اختیار خودتون هست.( آن هم بخش خودآگاهتان) توضیح بیشتر: برای اینکه یک کاری انجام شود و هدفی حاصل شود. تقریبا بی نهایت متغیر دخیل هستند. اما این بی نهایت متغیر نه در حوزه آگاهی ماست و نه در حوزه کنترل ما و نه در حوزه اختیار ما. اما از نظر عقلانی ما چند متغیر ساده و خود آگاه و در اختیار را برای حصول نتیجه کافی می دانیم. مثال: کنکور نیاز به علاقه، برنامه ریزی ، تلاش، مطالعه و پشت کار دارد. این مثال اگر چه عمده متغیرهای مهم و لازم را بر می شمارد اما اصلا کافی نیست. متغیرهای بی شمار دیگری هم هست که شاید ما از آنها اطلاع نداشته باشیم. مثلا: - اینکه روز کنکور ما بیمار شویم و نتوانیم امتحان دهیم، - یا طی برنامه ای که داریم عزیزی را از دست بدهیم و یک ماه برنامه ما انجام نشود. - یا بر اساس آگاهی های تکمیلی که به دست آوردیم ، قبولی در کنکور ارزشش نزد ما کاهش یابد. و .... ششم:عدم آگاهی به نیازهای ناخودآگاه خودمعمولا ما در حیطه خود آگاهی برای خود هدف گذاری می کنیم. اما ممکن است در ناخودآگاه نیاز دیگری داشته باشیم. از این جمله هست خیلی از افراد که برای کسب وجهه اجتماعی تحصیل می کنند. اما تصور می کنند به تحصیل علاقمند هستند. یا دخترانی هستند که پس از ازدواج رغبت زیادی به ادامه تحصیل ندارند. که نشان از نیازهای عاطفی و روانی آنها دارد که به صورت فعالیت های تحصیلی هدف گذاری شده بودند. کاربرد: به کمک یک روانشناس، بررسی کنیم تاچه اندازه هدف گذاری هایی که در زندگی داریم تحت تاثیر نیازهای ناشناخته درونی ماست. خلاصه و نتیجه گیری: در مورد کمالگرایی و عزت نفس اگر بتوانید زیر نظر یک روانشناس بالینی مجرب به مرور با عملگرایی به جای هدف روی فرایند رسیدن به هدف کار کنید نتیجه قابل قبولی خواهید گرفت. تمرین عملی حساسیت زدایی منظم هست. بدین ترتیب که نسبت به آنچه که شما را مضطراب می کند به تدریج مواجه شوید اما عکس العملهای قبلی خود را ندهید. یعنی مثلا حال درس خواندن ندارید. قبلا مضطرب می شدید و به خود بد و بیرا می گفتید. اکنون در این گونه مواقع قبول کنید. که شما همین هستید و بیشتر از این توانمند نیستید. همچنین هدف گذاری های خود را متنوع و کوچک کنید. اینکه فقط علم محور زندگی و اهداف شما باشد. یعنی تک بعدی بودن. شما به طور منظم برنامه های مفرح را نیز برای خود لحاظ کنید و اصلا آنها را هدف ببینید. یعنی هدف ورزشی، تفریحی، ارتباطی و ... اگر هم در این هدفهای متنوع موفق بودید خودتون را تشویق کنید

نظر

• فکر کنم من هم کمال گرا هستم خیلی دارم اذیت میشم

نظر

• این صحبت کاملا صحیح میباشد...دوستان بذارید تجربه خودم رو براتون بگم...من قبل از عید حسابم رسید به پنجاه هزار دلار بعد سی هزار دلار رو برداشت کردم و تصمیم گرفتم بعد از عید دوباره شروع کنم به کار کردن و خلق اعداد بزرگتر...برنامه ریزیها کرده بودم که متاسفانه بعد از عید برادرم که در صنایع شیراز کار میکرد در اثر یه حادثه در محیط کار فوت شد...از اونروز به بعد تا امروز من نتونستم خودم رو جمع کنم ...بازار رو میبینم ولی مات و مبهوت خیره میشم...کار من شده فقط ضرر کردن...سرزنش کردن خودم...به دیگران سیگنال میدم ولی خودم جرات گرفتنش رو حتی حجم کم هم ندارم

نظر

• انشالله که حالتون بهتر میشه ودوباره شروع به ترید میکنید

نظر

• نوشته اصلی توسط ali ati نمایش پست ها
              این صحبت کاملا صحیح میباشد...دوستان بذارید تجربه خودم رو براتون بگم...من قبل از عید حسابم رسید به پنجاه هزار دلار بعد سی هزار دلار رو برداشت کردم و تصمیم گرفتم بعد از عید دوباره شروع کنم به کار کردن و خلق اعداد بزرگتر...برنامه ریزیها کرده بودم که متاسفانه بعد از عید برادرم که در صنایع شیراز کار میکرد در اثر یه حادثه در محیط کار فوت شد...از اونروز به بعد تا امروز من نتونستم خودم رو جمع کنم ...بازار رو میبینم ولی مات و مبهوت خیره میشم...کار من شده فقط ضرر کردن...سرزنش کردن خودم...به دیگران سیگنال میدم ولی خودم جرات گرفتنش رو حتی حجم کم هم ندارم
              سلام دوست عزیز

بابت این اتفاق به شما تسلیت عرض میکنم و انشالله عم آخرتون باشه

در مورد ترید باید بگم اگر یک معامله گر دارای پلان و دیسیپلین باشه قاعدناً میبایست سیستماتیک رفتار کرد و برای هر رویکرد در بازار سناریوهای داشته باشد که بتواند به دور از استرس ترید را انجام داده و مدیریت کند

مواقعی حالات روانی نمود پیدا میکند که سیستم شما برای حالات مختلف برنامه مدون و تعیین شده ای دارا نباشد و ذهنی عملیات تصمیم گیری را انجام میدهید.

در این جستار صحبت زیاد میباشد اما خلاصه بگم ، یک مسافرت حتما نیاز دارید و بعد از گذراندن یک وقت خوب به دور از لب تاب و بازار ، دوباره امر تریدری را از سر بگیرید

انشالله همیشه موفق و موید باشید
              ارادت - خلیل

نظر

• دوست خوبم توی متن راه حل مبارزه با کمال گرایی نوشته شده . این روشها دانش هستند تمرین شما رو به مهارت میرسونه .افکارتون رو به آزمون بگذارید و درستی و عدم صحت افکارتون رو آزمایش کنید
                اگر کمالگرایی شما فکر میکنید زیاده میتونید از یک روانشناس بالینی کمک بگیرید
                سوالی باشه در حد توانم خدمتم
                ویرایش توسط H.andalib : https://www.traderha.com/member/14726-h-andalib در ساعت 12-10-2014, 09:59 PM

نظر

• نوشته اصلی توسط alinili60 نمایش پست ها
                  ترید با تحلیل چه فرقی میکنه.؟
                  تحلیل در واقع آنالیز و پیش بینی بازار هست و ترید استفاده و بکار بردن این آنالیز و شکار موقعیت ها و فرصت های موجود در بازار هست

نظر

• توماس اس بولکوفسکی، متخصص

روانشناسی بازارهای سهام در یکی از مطالب

جذاب خود با عنوان «تعیین اهداف

سرمایه گذاری

با توجه به اینکه متاسفانه از بولکفسکی کتابی ترجمه شده در فارسی وجود ندارد وتنها همین یک مقاله از او انهم در یک نشریه داخلی یک بانک خصوصی
                    جای تاسف دارد من بازهم لینک دانلود این نشریه رو قرار میدم و توجه دوستان و علاقمندان به مباحث روانشناسی فرد معامله گر رو به ان جلب میکنم

لطفا به صفحات اخر مجله رجوع کنید

http://www.enbank.ir/utils/getFile.aspx?Idn=4281

باشد که مقبول افتد

نظر

• ممنون از لینک این مقاله واقعا این کمال گرایی افت جان وبلای انسان است باعث شده من ضررهای مالی بسیاری بکنم

و امید دارم بتونم از این ضررها را بتونم پوشش بدم انشالله

یاد داستانی افتادم که پسری برای رسیدن به شناخت و یافتن گنج درون به دیدار عارفی در شهر دور میرود که بعد از مشقت فراوان به انجا میرسد در منزلی مجلل سکنی داشت که محل رفت وامد تاجران و بزرگان بود نزد عارف میرود از او این سوال را میپرسد

عارف چند قطره روغن داخل قاشق میگذارد بعد به او میگوید داخل منزل را به دیدن بپرداز و روغن هم از ان نریزد وبعد به نزد من ای پسرک تمام منزل را دور زد ویک قطعه روغن هم نریخت وبه نزد عارف بازگشت دید که روغن نریخته بعد به او گفت که چطور دیدی منزل مرا ولی او گفت که تمام حواسم به نگهداری روغن بود که عارف گفت منزل به این زیبایی را ندیدی دوباره برو و ببین که بعد از برگشت روغن را ریخته شده بود وپسرک گفت که تمام زیبای منزل رو دیدم وتوجهی به قاشق نکردم

عارف گفت که مهم این است که تمام از تمام زیبای های دنیا رو ببینی ولذت ببری در حین حال متوجه به روغن داخل قاشق هم باشد

خدا کنه تونسته باشم مفهوم داستانو رسونده باشم

نظر

• ( در حقیقت این بازار ، خود شناسی هست نه شناخت حرکات بازار )
                        هرگاه فردی ، کمی خود را شناخت و توانست به خودش مسلط باشد ، صبور باشد ، آنگاه وارد این بازار شود.

چون اگربهترین تکنیکالیست باشید یا بیشترین اخبار را هم در اختیار داشته باشید باز هم ضررمیکنید.
                        (نقل قول)
                        ویرایش توسط poya34 : https://www.traderha.com/member/5251-poya34 در ساعت 12-24-2014, 10:40 PM

نظر

• نوشته اصلی توسط poya34 نمایش پست ها
                          ( در حقیقت این بازار ، خود شناسی هست نه شناخت حرکات بازار )
                          هرگاه فردی ، کمی خود را شناخت و توانست به خودش مسلط باشد ، صبور باشد ، آنگاه وارد این بازار شود.

چون اگربهترین تکنیکالیست باشید یا بیشترین اخبار را هم در اختیار داشته باشید باز هم ضررمیکنید.
                          (نقل قول)

واقعا همین طوره این بازار در واقع جهان داخل خودمونه پس اگه ضرر میدهیم مشکل از ماست یا سود میکنیم باز از دورون ماست پس بیاییم درون خودمونو رو درست کنیم

نظر

• دوستان عزیز این تایپیکو ادامه بدهند تا بتونیم مطالب خوب آن بهره واز تجربیات شما استفاده کنیم اساتید محترم لطفاتجربیات خودتون بذارید

نظر

• طبق ذات روانی انسانی هر ضرری به اندازه 2.5 برابر سود در افکار انسان تاثیر میگذارد. به بیان دیگر در معامله گری اگر 100 تومان ضرر کنیم به اندازه 250 تومان سود از نظر روانی تحت تاثیر قرار گرفته ایم وباید 250 تومان سود کنیم تا آثار تخریبی و منفی 100 تومان ضرر از فکر و ذهنمان دور شود و مجدد بتوانیم با ذهنی آماده و آرام معامله کنیم. حال آیا چند درصد از ما معامله گران از این قانون عمومی آگاهیم و برای تسلط و کنترل آن تلاش میکنیم. و این در حالیست که به صورت معمول بین 50 تا 70 درصد سیستم ها و روش های معاملاتی ما معاملات موفق دارند. حال بماند رعایت نکردن یا نداشتن مدیریت ریسک و یا پایبند نبودن به سیستم و یا جا به جا کردن حد سود و حد ضرر ها و ........

پس به همان اندازه که به دنبال سیستم ها روش های معاملاتی و تحلیل و انواع اندیکاتور و ابزار هستیم باید به دنبال روانشناسی و خود شناسی مرتبط با معامله گری هم باشیم تا آن ابزار و روش های ترید و تحلیل ها برایمان سود آور شوند. در غیر این صورت یک چرخه نامتناهی فرسایشی را برای خود ایجاد کرده ایم.
                              ویرایش توسط Jabalameli : https://www.traderha.com/member/5764-jabalameli در ساعت 07-25-2015, 02:03 AM
                              ورود به معامله با منطق انسانی
                              خروج
                              از معامله با احساس ماشینی
                              لینکهای پرایس اکشن:

وبسایت

کانال تلگرام

نظر

• تا کنون حتما در معاملات خود تجربه کرده اید که معاملات در سود خود را زود تر از هدف معامله خود بسته اید و با سود کمتری خارج شده اید و یا معامله در ضرر خود را دستکاری کرده و حد ضرر آن را گسترش داده و به امید برگشت قیمت به سمت سود، ضرر بیشتری را متحمل شده اید. خلاصه این که در معاملات در سود با سود کمتر و در معاملات در ضرر با ضرر بیشتری و یا با استرس فراوان بعد از زمانی طولانی قیمت بعد از گسترش دادن حد ضرر برگشته و به نقطه ورود شما میرسد. این رفتار در ترید ناشی از ضرر گریزی است که به صورت ذاتی در تمام انسانها وجود دارد و برای ما معامله گران به شکل بالا مشکل ساز میشود. شاخص ضرر گریزی در هر انسانی به صورت متوسط باعث میشود که 2 برابر موقعیت های سود خود را به دلیل ترس از ضرر احتمالی محدود و به اندازه 30 درصد ریسک خود را افزایش دهد.
                                اینجاست که اهمیت ست اند فورگت و یا پایبندی به سیستم معاملاتی و یا دلایل تحلیلی ورود به معامله خود را نشان میدهند و به سادگی این رفتار ذهنی انسان را کنترل میکنند. برای همین گفته میشود که زمان تصمیم گیری برای ورود به معاملهای باید مثل یک سردار جنگ آنقدر دلایل محکم داشته باشید تا قدرت ست اند فورگت را پیدا کنید.
                                ورود به معامله با منطق انسانی
                                خروج
                                از معامله با احساس ماشینی
                                لینکهای پرایس اکشن:

وبسایت

کانال تلگرام

نظر

پردازش ...
                                X