اطلاعیه

بستن

راهنمای فروم - حتما بخوانید

با سلام

قابل توجه کاربران محترم تالار گفتگو

قبل از ارسال پست یا ایجاد موضوع جدید، تاپیک قوانین و راهنمای فروم را مطالعه نمائید.

کاربران و مخصوصا تازه واردین لطفا دقت باشید که هرگونه پیشنهاد مدیریت سرمایه یا فروش تحلیل و یا برگزاری کلاس و ... که خارج از محیط عمومی فروم باشد را به هیچ عنوان بدون تحقیق و کسب اطلاعات کامل و کافی دنبال نکنید در غیر این صورت مسئولیت و عواقب آن بر عهده خود شخص می باشد.

همچنین لازم به ذکر است مسئولیت ارتباطات خارج از پست های عمومی فروم اعم از پیام خصوصی یا چت یا دیداری یا شنیداری با سایر اعضای فروم کاملا با خود اعضا هست و وارد کردن آن به صورت عمومی در فروم ممنوع است. برای امنیت بیشتر جهت گرفتن پاسخ سوالات خود از انجمنها استفاده نمایید.

دوستان توجه داشته باشند که تمامی بخش های اختصاصی و عمومی فروم کاملا رایگان بوده و به هیچ عنوان نیاز به پرداخت وجه به هیچ کس برای باز شدن دسترسی نیست.

منتها به این دلیل که در این بخش ها معمولا کار تیم ورک و گروهی انجام میشود، مناسب ورود افراد با شرایط خاصی است که مدیر آن بخش تعیین میکند و برای همه افراد کارایی ندارد چون مستلزم بر عهده گرفتن مسئولیت یا دانش کافی در آن حوزه می باشد.

لذا ضمن پوزش از کاربرانی که تقاضای دسترسی آن ها به بخش های اختصاصی توسط مدیران بخش رد میشود، توصیه میکنیم که پس از فراگیری موضوعات عمومی و تخصصی فراوانی که در روی فروم قرار دارد چنانچه برنامه ویژه ای برای کار در بخش های اختصاصی و کار گروهی دارند آن را مکتوب برای مدیران هر بخش بنویسند و سپس اقدام به درخواست دسترسی بکنند.

با احترام
مشاهده بیشتر
مشاهده کمتر

گام اول در مفاهیم استروژی یا استرنومی

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
پست های جدید

سلام
    .... يوسفي من داشتم با منظومه شمسي يکم حساب کتاب مي کردم چنتا سوال برام پيش اومد.
    قبل از اينکه سوالا بپرسم يک توضيح کوچيک بدم.
    تا اونجايي که من محاسبه کردم ديدم من ميتونم منظومه شمسي مثل ساعت در نظر بگيرم.

خورشيد = پين ساعت : جايي که عقربه ها را به هم وصل ميکنه
    سيارات قبل از زمين = عقربه ثانيه شمار عطارد ، زهره) = سياراتي که قبل سرعت حرکتشان از زمين بيشتر است.
    زمين = عقربه دقيقه شمار
    سيارات بعد از زمين = عقربه ساعت شمار = کليه سياراتي که حرکت آنها از زمين کند تر است.

و اما سوال ؟
    1. زاويه 90 درجه ... از کجا محاسبه ميشوند؟ مبدا مختصات کجاست که نسبت به آن ميگويند فلان سياره زاويه 90 درجه دارد؟

2. تاثير سيارات تک بعدي يا چند بعدي؟
    يک بعدي :
    براي مثال اگر فرض کنيم ماه در شمال باشد ابهاي طرف شمال به سمت بيرون (ماه) حرکت و ابهاي جنوب به سمت مرکز زمين حرکت مي کنند.
    اگر در حالت دوم فرض کنيم ماه در جنوب باشد ابهاي شمال به سمت مرکز و ابهاي جنوب به سمت بالا (ماه) در حرکت است.

چند بعدي :
    اگر عطارد در شمال و ماه در جنوب باشد آبها برآيند نيروي جاذبه ممکنه به بالا يا داخل هسته زمين در حرکت باشند.

سوال من اينجاست ؟ رابطه اي درباره نيروي جاذبه ديگر سيارات و تاثير سيارات روي سيارات مجاور چگونه است؟

با تشکر
    لينک موضوعات نوشته شده توسط اينجانب

نظر

درود نوید جان
      ساترن هر 30 سال یک دور زودیاک میچرخد یعنی هر سال 12 درجه و هر ماه 1 درجه
      ژوپیتر در هر 12 سال این مسیر را طی میکنه یعنی هر سال 30 درجه و هر ماه 2.5 درجه
      زمین هر سال یک دو.ر میچرخه یعنی روزی 1 درجه....
      جالبه مگه نه!
      بگذریم.....

-------------------
      در مورد سوال اول :
      ببینید درجه بندی دایره زودیاک از برج آریس شروع میشود ( مبنا) که که در شکل میبینید و نود درجه زودیاک میشه اول برج کنسر و 180 درجه میشه اول لیبرا و ...
      اما مهمتر از این زاویه فی ما بین 2 سیاره برای مهم هست که در اینجا مبنا خود 2 سیاره مورد نظر انتخاب کرده و یکی از آن دو را مبنا میگیریم....
      مثلا در شکل زیر میبینیم که اورانوس در 188 درجه زودیاک قرار داره و ساترن در 18 درجه آریس ... حالا اگه از اورانوس تا ساترن درجه به درجه بشماریم میبینیم که فاصله این 2 سیاره 90 درجه میباشد.

در شکل زیر مشهده میکنیم که اورانوس در عین حال 180 درجه با نپتون فاصله داره و ماه نیز 120 درجه با ساترن فاصله داره...

پس میبینیم که زاویه فی مابین 2 سیاره جدا از درجه بندی کلی زودیاک محاسبه میشن ..... و همچنین برای محاسبه آن مهم نیست که سیاره در جنوب قرار داشه و یا در شمال یا یکی در شمال و دیگری در جنوب.....

در مورد سوال دوم و نیروی جاذبه اطلاعاتی ندارم...

نظر

سلام یک مثال می زدید که ماه ... این اتفاق مالی با این حالت افتاد من خوندم اما نفهمیدم به چه دردی می خرن؟

نظر

نوشته اصلی توسط hamiimaster نمایش پست ها
          سلام یک مثال می زدید که ماه ... این اتفاق مالی با این حالت افتاد من خوندم اما نفهمیدم به چه دردی می خرن؟
          سلام
          در مورد ماه اینجا را بخونید : http://forum.broker-fa.com/f73/moon-2392/index3.html
          دقیقا متوجه سوالتان نشدم.!!

نظر

.... يوسفي من زياد متوجه نشدم
            ميشه يک بار ديگه تعريف زوداک بگي
            ايا اين تعريف من ميکنم درسته از زوداک؟
            تمامی سیارات منظومه شمسی تقریبا در یک صفحه مداری به دور خورشید می گردند (در جهت خلاف عقربه هاي ساعت) که به آن با صفحه مداری یا دایره البروج می گویند و نام انگلیسی ( لاتین ) آن زودیاک Zodiac می باشد.

نظر

چرا ارسال کرد هنوز بقيه اش مونده بود ههههه
              اگر دقت کنيم به قطب نماهاي قديمي يک قطب نما بوده و چندين برگه که ميتوانستيم قبله ، جهت شمال و جنو ب و... را عوض کنيم .
              حال من ميتونم هر کدوم از آنها را يک زوداک بگيرم (يک صفحه مداري ) که هر کدام براي خودش عمل ميکنه.
              اين فرض منتقي اگه انجام بدم برم جولو؟
              اين فرض چقدر با واقعيت درسته؟

سوال دوم، زوايا نسبت به هم فلان درجه است؟ (مثلا 90 درجه؟) درست فهميدم. مبنايي ذکر نميشه؟

من يک فرض کردم و شروع کردم به محاسبات ( البته اگه جايي در فروم باشه دست نوشته هام قرار ميدم) يک نيم خط (نيم خط : يک طرف بسته يک طرف باز { طرف بسته خورشيد و صفر درجه و طرف باز زمين }) حال فرض کردم تمام سيارات روي اين خط هستند.(+-يک زاوي اي) و تمام سيارات همانند دو ميداني سرعت (100 متر) شروع به حرکت ميکنند

ولي ما فرض ميکنيم آنها در يک راستا هستند (و مقدار - + درجه آنها را جا به جا ميکنيم.)

در دو ميداني (عکس 1) پس از کمي دويدن آنها در دايره کوچک حرکت ميکنند (کمترين سطح انرژي )
              دوستاني که بازي عنگري بلد (پرندگان خشمگين) بازي کرده باشند. وقتي به مراحل 3 بعدي ميرسه ، وقتي شما پرنده اي را پرتاب ميکني داخل جو اون سياره قرار ميگيره و بستگي به نيرويي که شما ضربه زده باشيد ممکن است داخل آن سياره گير افتاده يا از ان خارج شود. => علت سوال دوم : ميدانم سيارات به صورت گفته ميش ود به صورت دايره اي به دور خورشيد در حال گردش هستند ولي در واقعيت اينگونه نيست (شبه دايره هست) اين فکر ميکنه شبه دايره با دايره ميتونه يکي از فرض اصلي باشه يا نه ؟

و اما برگرديم به سوال اصلي ...
              اين فرض که من سيارات در يک خط به صف کردم چقدر درست است؟ ايا زماني ممکن است اين اتفاق بيفتد؟ يا حداقل نزديک آن بشود؟

نظر

درود
                نوید جان خوب متوجه منظور شما نشدم.
                اما:
                درسته ! سیارات در یک مسیر دقیقا دایره حرکت نمیچرخند و مدارشون بیضی شکلی هست. و فاصله بین خورشید و سیارات همیشه ثابت نیست و طبعا بخاطر شکل بیضی مدار این فاصیه کم و یا زیاد میشه ... و دقیقا به خاطر همین مداز بیضی شکل سرعت سیارات نیز کم و یا زیاد میشه... البته نمیشه با میدان دو و میدانی مقایسه کرد چون فاصله هر مدار نسبت به مدار قبلی به مقدار خیلی خیلی زیاد متفاوت هست....
                در مورد زاویه 90 درجه بین 2 سیاره مبنا را یکی از 2 سیاره قرار میدهیم ...

نظر

سوال يک :دوستان کسي ميدونه گن از چه تقويمي استفاده مي کرده؟

سوال دوم : آقاي يوسفي تقويم نجومي منطبق يا مشابه کدام تقويم هست؟ شمسي ؟ قمري ؟ ....؟

نظر

درود
                    جواب یک: دقیقا نمیدونم از چه تقویمی اما یکی از همین داده های نجومی زمان خودش استفاده میکرده....
                    جواب 2: هر دوی تقویمها شمسی و قمری زیر مجموعه تقویم نجومی هستند.

نظر

درود
                      يه سوال داشتم، چون ماه خورشيد و ... تو فضا هستند ميگن نجومي يا تقويم نجومي يک کلي هستش که تقويم شمسي جزيي از اون

من يک سرچ زدم تقويم نجومي يک سايت خوبي اومد
                      ميتونيد يک توضيح کلي در مورد تقويم بدين (تخصص خودتون=نجوم)
                      مرسي

نظر

درودهمین تاپیک و تاپیک تقویم نجومی : http://forum.broker-fa.com/f73/%D8%A...phemeris-1720/
                        همه چیز دستتون میاد... اگه موقع خواندن مطالب جایی سوال داشتید . بپرسید.
                        ویرایش توسط Saeed_Yousefi : https://www.traderha.com/member/4332-saeed_yousefi در ساعت 03-30-2013, 08:23 PM

نظر

نوشته اصلی توسط Saeed_Yousefi نمایش پست ها
                          درود نوید جان
                          ساترن هر 30 سال یک دور زودیاک میچرخد یعنی هر سال 12 درجه و هر ماه 1 درجه
                          ژوپیتر در هر 12 سال این مسیر را طی میکنه یعنی هر سال 30 درجه و هر ماه 2.5 درجه
                          زمین هر سال یک دو.ر میچرخه یعنی روزی 1 درجه....
                          جالبه مگه نه!
                          بگذریم.....

-------------------
                          در مورد سوال اول :
                          ببینید درجه بندی دایره زودیاک از برج آریس شروع میشود ( مبنا) که که در شکل میبینید و نود درجه زودیاک میشه اول برج کنسر و 180 درجه میشه اول لیبرا و ...
                          اما مهمتر از این زاویه فی ما بین 2 سیاره برای مهم هست که در اینجا مبنا خود 2 سیاره مورد نظر انتخاب کرده و یکی از آن دو را مبنا میگیریم....
                          مثلا در شکل زیر میبینیم که اورانوس در 188 درجه زودیاک قرار داره و ساترن در 18 درجه آریس ... حالا اگه از اورانوس تا ساترن درجه به درجه بشماریم میبینیم که فاصله این 2 سیاره 90 درجه میباشد.
                          در شکل زیر مشهده میکنیم که اورانوس در عین حال 180 درجه با نپتون فاصله داره و ماه نیز 120 درجه با ساترن فاصله داره...

پس میبینیم که زاویه فی مابین 2 سیاره جدا از درجه بندی کلی زودیاک محاسبه میشن ..... و همچنین برای محاسبه آن مهم نیست که سیاره در جنوب قرار داشه و یا در شمال یا یکی در شمال و دیگری در جنوب.....

در مورد سوال دوم و نیروی جاذبه اطلاعاتی ندارم...
                          سلام.جناب یوسفی من اون جمله ای روکه از بقیه جدا کردم متوجه نشدم!!وقتی یکیش 188 درجه و دیگری روی 18 درجه هست چطور وقتی درجه درجه بشماریم به عدد 90 میرسیم؟ممنون

نظر

مثلا در شکل زیر میبینیم که اورانوس در 288 درجه زودیاک قرار داره و ساترن در 18 درجه آریس ... حالا اگه از اورانوس تا ساترن درجه به درجه بشماریم میبینیم که فاصله این 2 سیاره 90 درجه میباشد.

درود بر تو عزیز
                            اورانوس همانطور که توی شکل مشخص هست در 288 درجه قرار دارد.... که بنده اشتباها 188 نوشتم..
                            از اشتباه تایپی پیش اومده عذر میخوام.
                            ممنون از توجهتون.

نظر

با سلام
                              جناب یوسفی لطفا اگر فرصت دارید این بحث رو ادامه بدید.
                              با تشکر

نظر

پردازش ...
                              X