اطلاعیه

بستن

راهنمای فروم - حتما بخوانید

با سلام

قابل توجه کاربران محترم تالار گفتگو

قبل از ارسال پست یا ایجاد موضوع جدید، تاپیک قوانین و راهنمای فروم را مطالعه نمائید.

کاربران و مخصوصا تازه واردین لطفا دقت باشید که هرگونه پیشنهاد مدیریت سرمایه یا فروش تحلیل و یا برگزاری کلاس و ... که خارج از محیط عمومی فروم باشد را به هیچ عنوان بدون تحقیق و کسب اطلاعات کامل و کافی دنبال نکنید در غیر این صورت مسئولیت و عواقب آن بر عهده خود شخص می باشد.

همچنین لازم به ذکر است مسئولیت ارتباطات خارج از پست های عمومی فروم اعم از پیام خصوصی یا چت یا دیداری یا شنیداری با سایر اعضای فروم کاملا با خود اعضا هست و وارد کردن آن به صورت عمومی در فروم ممنوع است. برای امنیت بیشتر جهت گرفتن پاسخ سوالات خود از انجمنها استفاده نمایید.

دوستان توجه داشته باشند که تمامی بخش های اختصاصی و عمومی فروم کاملا رایگان بوده و به هیچ عنوان نیاز به پرداخت وجه به هیچ کس برای باز شدن دسترسی نیست.

منتها به این دلیل که در این بخش ها معمولا کار تیم ورک و گروهی انجام میشود، مناسب ورود افراد با شرایط خاصی است که مدیر آن بخش تعیین میکند و برای همه افراد کارایی ندارد چون مستلزم بر عهده گرفتن مسئولیت یا دانش کافی در آن حوزه می باشد.

لذا ضمن پوزش از کاربرانی که تقاضای دسترسی آن ها به بخش های اختصاصی توسط مدیران بخش رد میشود، توصیه میکنیم که پس از فراگیری موضوعات عمومی و تخصصی فراوانی که در روی فروم قرار دارد چنانچه برنامه ویژه ای برای کار در بخش های اختصاصی و کار گروهی دارند آن را مکتوب برای مدیران هر بخش بنویسند و سپس اقدام به درخواست دسترسی بکنند.

با احترام
مشاهده بیشتر
مشاهده کمتر

پلان نويسي يا Trading Plan

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
پست های جدید

نوشته اصلی توسط PCMAnalyst نمایش پست ها
    جناب بهراد مطالبی که به قلم زدید بیشتر و یا بهتر بگم همه مربوط به مسایل روانشناسی و روانشناختی ترید هستند

در یک پلان مفاهیم روانشناسی میبایست لحاظ گردد منتهی برای نوشت یک پلان معاملاتی نیاز به دانستن مفاهیم هر استراتژی و اصول معامله هست

برای نوشتن یک پلان چه چیزهای نیاز هست؟یا بزارین سوال واضح تر بیان کنم ، برای معامله کردن در بازار چه ابزارها و دانش های نیاز هست که ما بتوانیم آنها را مکتوب شده در اختیار داشته باشیم و بر اساس این عوامل مکتوب شده از الف تا ی ترید انجام دهیم بدون هرگونه دخالت تصمیمات احساسی ؟
    درود از بذل توجه شما سپاسگزارم .
    در پست نخست اشاره کردم : ابتدا هدفم بیان و بررسی مفاهیم پایه بود با مشارکت دوستان .
    در ادامه تاپیک جناب معین فر pdf رو آپلود کردند .
    اصولی که برای طراحی پلن می بایست لحاظ کرد ، در پی دی اف دیدم .تقریبا تمام مراحل ذکر شده بود .دیگه لزومی به تکرار ندیدم .
    فقط بعضی از موارد را بولد کردم .
    در یک پلان مفاهیم روانشناسی میبایست لحاظ گردد
    با کمال احترام ،میبایست در بطن قوانین باشد .
    با تجربه اندکی که دارم ، بزرگترین مشکل را باور غلط می دانم سپس سیستم معاملاتی یا احساسات مخرب و دانش معامله گری و ابزار ..... .
    به نظرم در هر سفر ابتدا می بایست بدانیم در مسیر هستیم یا نه ؟ بعد دنبال قابلیتهای ماشین یا راننده باشیم .
    در مورد پست آخری :
    اکثر ما با سرمایه کم وارد این کار شدیم .( و می شویم )چرا که اینکار سرمایه زیاد نمی خواد ( لوریج هست ) اولین دروغ بزرگ .
    حال با این مقدار سرمایه به جستجوی سود آنچنانی پلن می نویسیم .نظیرش را همه دیدیم یا تجربه کردیم تبدیل 30 $ به 10000 با 20 استپ .از این تیپ پلنها که بگذریم . هنوز هم این فکر مسموم در لا به لای تاپیکها به چشم میخوره .. در حقیقت دنبال هالی گریل میگردیم .(قمار :به معنای رسک زیاد نه شرعی )به همین خاطر فلسفه معامله گری را نوشتم .
    چند باور نظیر هالی گریل و انتظارات از سیستم و... را مطرح کردم .
    در پاسخ سوال شما دوست عزیز ،اشاره کردم ( نظر شخصی )

پلن معاملاتی ::ترکیبی از روش ترید با مدیریت سرمایه و قوانین ورود و خروج هست .

زمانی که سرمایه کو چک و لوریج بالا ست، به نظرم در باب مدیریت سرمایه یادآوری اینکه فقط 2% ریسک کنید ،یا مراقب احساسات مخرب نظیر حرص و طمع یا ترس باشید ... کفایت نمیکنه .(بعد از اینهمه سال کپی پیست تا حالا هم که نتیجه معکوس داده )
    اما اگر مفاهیم و چشم اندازی از آینده مطرح شه ، شاید به سر منزل مقصود برسیم .

برای نوشتن یک پلان چه چیزهای نیاز هست؟
    کاغذ و قلم و ماشین حساب ووووو نگاه واقعبینانه .. . در نهایت همه چیز روی کاغذ ست تا عمل !!!
    یا بزارین سوال واضح تر بیان کنم ، برای معامله کردن در بازار چه ابزارها و دانش های نیاز هست که ما بتوانیم آنها را مکتوب شده در اختیار داشته باشیم و بر اساس این عوامل مکتوب شده از الف تا ی ترید انجام دهیم بدون هرگونه دخالت تصمیمات احساسی ؟
    با اجازه ، جسارتا رک و بی پرده پاسخ میدم .
    ابزار که لازم هست ، در اختیار تریدر خرده پا نیست .نظیر سرعت اجرای دستورات ، مقوله اسپرد و قیمت .
    و دانش رنگ و بوی تجربه داره .....
    پوزش میخوام منظور شما را از الف یا ی متوجه نشدم .همه این صحبتها در مورد همین هست . فقط قوانین خودمان را آگاهانه و واقعبینانه مشخص کنیم .
    معتقدم اگر چشم اندازی از آینده کار ( حساب ) داشته باشیم .احساسی برخورد نمیکنیم .به همین خاطر روی مدیریت سرمایه پافشاری میکنم .
    ( تصحیح بفرمایید )سپاسگزارم

ویرایش توسط behrad : https://www.traderha.com/member/3158-behrad در ساعت 09-15-2014, 05:07 AM

نظر

با سلام خدمت همه دوستان عزیزم
      اول از همه یه خسته نباشید میگم به آقا بهراد گل که همیشه مطالب جالب ایشون من رو تحت تاثیر خودش قرار میده ، عالی بود
      میخوام برای دوستان در چند پست مطالبی قرار دهم که از استاد خوب و عزیزم جناب آقا دانیال است که بصورت کاملا دقیق و واضح پارامترهای یک پلن معاملاتی رو تشریح کردند جا داره از ایشون که روی بنده را زمین نزدند دوباره قدردانی کنم و هر کجای این زمین خاکی که هستند انشالله همیشه شاد و سلامت باشند .

راستش با خودم فکر کردم که بحث راجع به تریدینگ پلان اونقدر دارای ارزش هست که یه تاپیک رو بهش اختصاص بدیم و بگیم که تریدینگ پلان چیست و چرا اهمیت داره و چگونه یک پلان معاملاتی خوب برای خودمون تهیه کنیم. جدا از اینکه تریدر از چه سیستم معاملاتی استفاده میکنه این موضوع اثبات شده هست که بدون پلان مکتوب احتمال موفقیت اگر نگیم صفر هست (که به نظر من نزدیک به صفر هست) حداقل بسیار ضعیف هست. برای همین همه شما عزیزان اگر قصد دارید که در بازارهای مالی به فعالیت ادامه بدید حتما باید پلان مکتوب داشته باشید. در واقع این چیزی نیست جز همون بیزنس پلان که شما برای انجام هر بیزنس بهش احتیاج دارید و معامله در بازار مالی. هم یک بیزنس هست و تافته جدا بافته نیست.

سوال این هست که این تاپیک برای چه کسانی. مفید هست؟ برای کسانی. که:

۱- دوست دارن تریدینگ پلان داشته باشند اما نمیدانند چگونه تریدینگ پلان بنویسن.

۲- آنها که فکر میکنند لازم نیست که پلان مکتوب داشته باشند.

۳- آنها که فکر میکنند کار خسته کننده و وقت گیری هست و خیلی. ارزش وقت گذاشتن نداره.

۴- کسانی. که فکر میکنند تریدر.های موفق پلان ندارند.

۵-عده.ای که خیلی. قوی اعتقاد دارند پلان معاملاتی رو در ذهن دارند و نیازی به روی کاغذ آوردن نیست.

انشالله ما راجع به تمام اجزای یک تریدینگ پلان صحبت خواهیم کرد و امیدوارم برای همه عزیزان مفید باشه این بحث.
      روش ساده معاملاتی ، مدیریت سرمایه مناسب ، ریسک به ریوارد منطقی ، رعایت نظم کاری == ســــــود پایـــــدار
      قناعت موفقیت می آورد و طمع شکست

نظر

خوب دوستان در ابتدا لازم هست که تریدینگ پلان رو تعریف کنیم تا بیشتر با کارایی اون پی. ببریم.

تعریف تریدینگ پلان:

تریدینگ پلان یک مدرک جامع و کامل هست که به طور کاملا دقیق انگیزه ها، اهداف، شخصیت، رفتار و نحوه عملکرد یک معامله گر رو در بازارهای مالی تعریف میکنه.

تعریف کوتاه بالا نشون میده که چقدر این تریدینگ پلان به تمام جزئیات شما می.پردازه و چقدر این مدرک شخصی هست. به خاطر همین هست که تقریبا هیچ تریدر نمدیونه که تریدینگ پلان همکارش چی. هست چون این مدرک مختص شما هست.
        به طور مشخص تریدینگ پلان یک ابزار هست برای موفقیت اما وقتی. مفید هست که شما از اون پیروی کنید. این مدرک نه تنها منعکس کننده تمام روحیات شما هست بلکه به طور خیلی. دقیق مشخص میکنه که شما بر اساس روحیه و نوع شخصیت خودتون چگونه وارد معامله میشید و چگونه مدیریت ریسک رو انجام میدید.
        همونطور که در پست قبل گفتیم تریدینگ پلان در واقع همون بیزنس پلان شما هست. آیا تا حالا بیزینس پلان یک شرکت رو دیدید؟ اگه دیدید حتما میدونید که یک مدرک کاملا رسمی. هست و به طرز بسیار حرفه.ای تهیه شده و همه چیز در این مدرک دیده شده. پس تریدینگ پلان شما هم باید خیلی. منظم، مرتب و شیک باشه درست مثل بیزنس پلان شرکت ها.

خوب حالا شروع کنیم از ابتدا ببینیم تریدینگ پلان چه اجزا داره و چه مطالبی باید در اون منعکس شده باشه.

۱- صفحه رویی ( cover sheet):
        هر مدرک رسمی. cover sheet داره که همون صفحه رویی مدرک هست. در این صفحه لوگو شرکت در بالا وجود داره و عنوان مدرک که همون تریدینگ پلان شما هست با یه توضیح کوچیک که مثلا مربوط به چه بازاری هست. در پائین اسم خودتون به عنوان صاحب مدرک و تاریخ. عزیزانی که کمی. گرافیک بلد هستند من توصیه می.کنم که یک لوگو خیلی. ساده واسه خودتون درست کنید و یه اسم هم انتخاب کنید برای شرکتتون. این موضوع همیشه به شما یادآوری میکنه که کاری که دارید انجام میدید چقدر اهمیت داره و این مربوط به بیزنس و پول شما هست پس خیلی. جدی و پروفشنال باید باهاش برخورد بشه.

۲- فهرست:
        خیلی. مشخص هست که شما باید در ابتدای مدرک فهرست داشته باشید که مشخص کنه کدوم مطلب در کدوم صفحه هست.

۳- لیست ویرایش.ها (revision list):
        شما به صورت بسیار قانونمند و اصولی این تریدینگ پلان رو ویرایش خواهید کرد به مرور زمان. شما برای خودتون مشخص می.کنید که بعد از انجام ۱۵ یا ۲۰ معامله به برسی. نتایج می.پردازید و امکان داره به این نتیجه برسید که نیاز هست تغییری در پلان بدید. شما اون ویرایش.ها رو باید در این قسمت منعکس کنید که شامل شماره ویرایش، تاریخ و شرح خیلی. مختصر از تغییر هست در حد چند کلمه. این قسمت در مدارک معمولا بعد از فهرست هست.
        خوب دوستان تا اینجا ساختار اصلی. مدرک مشخص شد، چند صفحه شامل صفحه رویی، فهرست و لیست ویرایش.

در پست بعدی دیگه میریم سراغ محتوا که ببینیم چه چیز.های رو باید در تریدینگ پلان بنویسیم.

روش ساده معاملاتی ، مدیریت سرمایه مناسب ، ریسک به ریوارد منطقی ، رعایت نظم کاری == ســــــود پایـــــدار

نظر

خوب دوستان از این پست به بعد درباره محتوا تریدینگ پلان صحبت می.کنیم.

در ابتدای پلان باید راجع به انگیزه.ها و دلایلی که میخواید این بیزنس رو انجام بدید بنویسید و برای خودتون توضیح بدید که چرا می.خواهید یک تریدر بشوید؟
          چرا این نوع فعالیت اقتصادی رو انتخاب کردید و چه محاسنی می.بینید در این کار در مقایسه با یه بیزنس دیگه. این بخش شاید نیاز به یه فکر مجدد داره برای شما و اینکه خیلی. با جزئیات شرح بدید این موضوع رو برای خودتون. در این بخش از تریدینگ پلان اهداف کلی. رو باید مشخص کنید و اینکه چرا این اهداف برای شما اهمیت دارند و از همه مهمتر اینکه چرا باور دارید که می.رسید به این اهداف؟
          من مطمئنم که خیلی. از جوابها الان به صورت پراکنده در ذهن شما هست اما باید بهش نظم بدید و به صورت کلاسه بندی شده روی کاغذ بیارید.
          به طور خلاصه این بخش به این شکل هست که ابتدا توضیح میدید که :

۱- چرا من می.خواهم یک تریدر بشوم؟

۲- اهداف کلی. من از تریدر شدن عبارتند از........

۳- این اهداف اهمیت دارند چون........

۴- من باور دارم که به این اهداف خواهم رسید چون.........

در مورد قسمت چهارم باید عرض کنم که این به شناخت شما از توانمندی.های خودتون برمیگرده که چه فاکتور.های مثبتی رو در خودتون می.بینید.

اینجا لازم هست یه توضیح بدم که مربوط به کّل بحث تهیه تریدینگ پلان می.شه و اون این هست که شما در نوشتن این پلان باید نهایت صداقت رو با خودتون داشته باشید و هیچ وقت سعی. نکنید به خودتون دروغ بگید. شما اصلا قرار نیست این پلان رو به هیچ کس نشون بدید و تنها کسی. که قرار هست دائماً این مدرک رو بخونه خود شما هستید. پس نهایت دقت و صداقت رو در تهیه این مدرک داشته باشید.قسمت اول تریدینگ پلان کاملا منعکس کننده روحیت شما هست و اینکه آرزوهای واقع گرایانه شما چی. هست. خوب این قسمت اول بود که خیلی. هم مهم هست چون تکلیف خودتون رو با خودتون مشخص میکنه. پس لطفا هنگام نوشتن این بخش خوب راجع به آنچه دارید مینویسید فکر کنید.

نظر

۲- نقاط قوت و ضعف:

همه ما آدم.ها یک سری نقاط ضعف و قوتی داریم که باید خودمون آگاه باشیم به اونها، در ادامه این بخش شما باید برای خودتون نقاط مثبت و ضعف خودتون مربوط به ترید رو لیست کنید. من فکر می.کنم اکثر شما آگاه هستید پس لطفا لیست کنید همه رو در تریدینگ پلان که ضعفها رو بدونید و سعی. کنید که اون ضعفها رو برطرف کنید با تمرین ذهنی.. این نه تنها در معامله که در بقیه زندگی. هم به شما کمک خواهد کرد.

پس به طور خلاصه می.شه:

نقاط قوت من عبارتند از..........

نقاط ضعف من عبارتند از...........

نظر

۳- اهداف:

در بخش اول شما از یک سری اهداف کلی. در تریدینگ پلان صحبت کردید اما در این قسمت شما باید ریزتر بشید و خیلی. با جزئیات اهداف خودتون رو مشخص کنید. این اهداف به دو دسته مالی و غیر مالی تقسیم میشوند.

اهداف مالی شامل همون سود شما می.شه. راستی. چقدر سود میخواید از این بیزنس؟ تا حالا فکر کردید؟

این رو باید در تریدینگ پلان مشخص کنید و البته به میزان سرمایه که در این کار میگذارید خیلی. بستگی داره. شما میتونید هدف مالی رو از روزانه بگذارید تا سالیانه. البته مشخص هست که بسته به روش ترید شما اهداف زمانی. باید تنظیم بشن مثلا شما اگر ترید روزانه انجام میدید باید تارگت روزانه داشته باشید و هفتگی و ماهیانه اما مثلا اگر ترید بلند مدت انجام میدید تارگت شاید هر ۳ ماه یک بار باید باشه یا شاید سالیانه. این هدف مالی خیلی. مهم هست دوستان چون قاعدتاً شما وقتی. به هدف رسیدید باید انجام معامله رو متوقف کنید و اگر به تناوب دارید به اهداف مالی می.رسید بعد از مدتی. باید شروع کنید به بزرگتر کردن هدف و این یکی. از اون مواردی هست که گفتیم تریدینگ پلان نیاز به ویرایش داره.

برای خودتون اهداف غیر مالی هم بگذارید.این میتونه شامل خوندن یک کتاب در رابطه با بازارهای مالی هر ۳ ماه یک بار باشه یا حتا تلاش برای برطرف کردن یکی. از عادتهای بد شما در هنگام معامله. به عنوان مثل بعضی. از تریدر.ها عادت بد زود خارج شدن از معامله رو دارند قبل از اینکه tp یا استاپ. بخورند. برطرف کردن این عادت بد میتونه یکی. از اهداف غیر مالی. یک تریدر باشه.

پس به طور خلاصه این بخش شامل این می.شه که:
              اهداف مالی من عبارتند از:

سود خالص سالیانه.......

سود روزانه....

سود هفتگی.....

سود ماهیانه....

اهداف شخصی. من عبارتند از:
              ۱-.........
              ۲-........
              ۳-.........

نظر

۴- انتخاب بازار:

شما باید در تریدینگ پلان خیلی. دقیق مشخص کنید که چه بازار یا بازار هایی رو برای معامله انتخاب کردید و چرا. انتخاب بازار جهت معامله به عوامل مختلفی. بستگی داره. از میزان سرمایه گذاری شما گرفته تا اینکه مطالعه شما رو کدوم بازارها بوده و اصطلاحا با چه بازاری راحت تر هستید برای معامله. ابتدا بازار اصلی. رو برای خودتون مشخص می.کنید که آیا مثلا ارز معامله می.کنید یا سهام یا کالا یه هر چیزی که علاقه دارید و یا شاید حتا ۲ یا ۳ بازار رو انتخاب کردید. هر اونکه که هست دقیق باید نوشته بشه. بعد از اون باید با جزئیات بنویسید که اگه مثلا ارز معامله می.کنید کدوم جفت ارز ها؟ یا اگه کالا معامله می.کنید چه کالا یا کالا هائ.
                بعد از انتخاب بازار به دلیل انتخاب بازار می.پردازید که چرا انتخابش کردید. هر دلیلی. هست باید بنویسید.

بعد از اونکه دلیل انتخاب بازار رو نوشتید باید برای خودتون ساعت معامله مشخص کنید که چه ساعتی. یا ساعتهای معامله می.کنید و چرا اون ساعت ها. اکثر بازرها به غیر از بازار سهام ۲۴ ساعته باز هستند در ۵ روز هفته اما آیا شما میخواید ۲۴ ساعت شبانه روز پای چارت باشید؟ فکر می.کنم جواب همه منفی. هست. پس باید خیلی. دقیق و منظم برای خودتون ساعت کار داشته باشید مثل همه مشاغل دیگه که ساعت کار دارند. این ساعت کار باید در تریدینگ پلان نوشته شده باشه.

خوب بخش چهار تریدینگ پلان رو اگر خلاصه کنیم می.شه:

من در بازارهای زیر معامله می.کنم:

مثال: ارز و کالا.

در بازار ارز من جفت ارز.های زیر را معامله خواهم کرد:

مثال: EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD. USD/JPY

در بازار فیوچورز من کالاهای زیر را معامله خواهم کرد:

مثال: نفت خام، نقره، قهوه

من این بازارها رو انتخاب کرده.ام چون...........

ساعت کار معاملاتی من به شرح زیر خواهد بود:

مثال: از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۴:۳۰ بعد از ظهر به وقت لندن

نکته: توصیه می.کنم ساعت کار رو بر مبنای یکی. از بازارهای اروپا یا نیو یورک قرار بدید. این خیلی. بستگی داره به بازاری که معامله می.کنید در چه ساعتهای خیلی. فعال هست و انتخاب کاملا دست شما هست. علت اینکه میگم ساعت کار با یه بازار رسمی. مثل لندن یا نیویورک تنظیم بشه بنا به دو دلیل هست. اول اینکه اگر bank holiday باشه در یک روز تو لندن مثلا، اون روز بازار تعطیل هست و خیلی. انتظار حرکت خاصی. نمیره و شما هم اون روز معامله نمیکنید. دوم اینکه به خاطر صرفه جوئی در مصرف انرژی ساعت.ها دو بار در سال تغییر می.کنه که اگه شما خودتون رو با ساعت یه بازار خاص تنظیم کنید مشکلی. پیش نخواهد اومد که یه روز ساعت کار عوض شده و شما در جریان نبودید.

این موارد همه مثال بود و نهیاتا این شما هستید که واسه خودتون تعیین می.کنید شاید حتی بخواین روزی یک ساعت وقت بگذارید. مهم این هست که هر مقدار وقتی. که میگذارید مشخص باشه و شما خودتون رو موظف بدونید که در اون ساعت پای چارت باشید.

این بود بخش چهار تریدینگ پلان.

نظر

۵- روش معامله ( Trading style):

خوب از اینجا کم کم میریم سراغ روش معامله و بعدش هم استراتژی. در اینجا منظور من از روش معامله همون انواع معامله بر اساس زمان بود که اگه یادتون باشه گفتیم ترید بلند مدت ( position trading) و میان مدت ( swing) یا کوتاه مدت (دی. trading) هست. اینکه شما چگونه می.خواهید معامله کنید در این قسمت مشخص می.کنید و دلیلش رو هم ذکر کنید. امکان داره شما برای بازارهای مختلف روش ترید متفاوت داشته باشید که ایرادی نداره. مثلا بعضی. تریدر.ها از ارز برای ترید میان مدت استفاده می.کنن و از کالا برای ترید روزانه. هر آنچه که تصمیم دارید رو در این قسمت با ذکر دلیل بنویسید .
                  پس به طور خلاصه این بخش شد:

روش معامله من........................

من این روش معامله را انتخاب کردم چون...........

نظر

۶- استراتژی معامله:

در این بخش شما استراتژی معامله رو بسیار بسیار دقیق و با ذکر تمام جزئیات توضیح میدید. بسیار مهم هست که هیچ چیزی از قلم نیفته و از هر گونه کلی. گویی پرهیز بشه در این قسمت.

بعضی. از این جزئیات عبارتند از:

اینکه شما از کدوم تایم فریم.ها استفاده می.کنید؟

چگونه نقطه ورود رو انتخاب می.کنید و از چه ابزاری احیانا کمک می.گیرید واسه پیدا کردن نقطه ورود؟

چگونه استاپ. میگذارید و چرا؟

چگونه tp میگذارید و دلیلتون چی. هست؟

آیا یک نقطه ورود دارید یا بیشتر؟

آیا یک tp دارید یا بیشتر؟

اینها تنها نمونه.ای از جزئیات بود و بسته به استراتژی شما ممکنه بسیار چیز دیگه هم اضافه کنید.

نکته مهمی. که باید بگم این هست که شما باید برای تمام سناریو.ها در بازار پلان داشته باشید و همه چیز باید تو تریدینگ پلان نوشته شده باشه. بگذارید ساده بهتون بگم. تریدر فقط و فقط موقع نوشتن یا آپدیت تریدینگ پلان فکر میکنه نه موقع معامله.

شما تو ساعت ترید تون و پای چارت فقط اجرا کننده تریدینگ پلان هستید و هیچ فکری نباید اون موقعه بکنید راجع به معامله. این خیلی. خیلی. نکته مهم و کلیدی هست.

توصیه می.کنم به توضیحات نوشتاری اکتفا نکنید و حتما تصویر داشته باشید برای هر موردی که در استراتژی دارید توضیح میدید.خصوصاً از .ست آپ ایده ال خودتون حتما عکس بگذارید و کاملا تریدینگ پلان رو به یک کتاب مصور تبدیل کنید. هر وقت هم شرایط فراهم شد و یه .ست آپ ایده ال جدید پیدا کردید عکسش رو اضافه کنید تو تریدینگ پلان. این خیلی. کمک می.کنه که هر بار که تریدینگ پلان رو می.خونید یادتون بیاد که ترید ایده.آل شما چه شکلی. هست. کلا دو چیز هست که خیلی. مغز رو تحت تأثیر قرار میده یکیش خوندن هست و یکی. دیگه دیدن. شما برای گرفتن بهترین نتیجه باید هم بخونید و هم همزمان ببینید.

فکر می.کنم شما باید بیشترین زمان رو برای نوشتن این قسمت اختصاص بدید و به مرور زمان بیشترین اصلاح رو در این قسمت خواهید داشت.

نظر

۷- مدیریت ریسک:

در این بخش شما باید به تمام مسائل مربوط به ریسک بپردازید. این بحث فراتر از مدیریت سرمایه هست و به عبارتی مدیریت سرمایه بخشی از مدیریت ریسک هست.

آنچه شما در این بخش خواهید نوشت کنترل ریسک هر آنچه هست که بازده کار شما در یک دوره زمانی. بلند مدت تحت تأثیر قرار میده نه الزاماً یک یا چند معامله.

ابتدا از مدیریت سرمایه در معامله شروع کنید. برای خودتون مشخص کنید که چه میزان در یک معامله می.خواهید ریسک کنید. راجع به این مبحث خیلی. نظرات متفاوت هست و هر کس تعاریفی داره برای خودش. بعضی..ها این ریسک رو درصدی از موجودی حسابشون تعیین می.کنن مثلا یک درصد یا دو درصد یا هر چیزی کمتر یا بیشتر. بعضی..ها هم مبلغی رو تعیین می.کنن که باهاش راحت هستند برای ضرر و این مبلغ الزاماً درصد خاصی. از سرمایه نیست. شما ببینید با کدوم راحت هستید. من نظر شخصی. خودم این هست که تعیین مبلغی که باهاش راحت هستید برای ریسک کردن و احیانا ضرر بهتر هست تا درصدی از حساب.

دلیل این موضوع این هست که الان اگه من یک میلیون دلار پول داشته باشم تو حسابم و اگر ریسک رو ۱% تعیین کنم که ظاهراً معقول به نظر میاد من راستش اصلا از نظر روانی. راحت نیستم که تو یه معامله ۱۰،۰۰۰ دلار ضرر کنم. پس من ترجیح میدم مبلغی تعیین کنم که راحت باشم با ضررش. وقتی. از نظر روانی. با ریسک راحت هستم این به من خیلی. کمک میکنه که بهتر تریدینگ پلان رو اجرا کنم و وسط معامله کاری انجام ندم که تو پلان من نوشته نشده و این باعث می.شه من در دراز مدت سودهی مستمر داشته باشم.

خوب تا اینجا شد تعیین ریسک یک معامله که بستگی به شما داره با مبلغ ریسکتون اما ما در یک دوره زمانی. مشخص چقدر مجاز هستیم ریسک کنیم؟ مثلاً اگر شما ترید کوتاه مدت انجام میدید در یک روز چند تا معامله انجام میدید و چند تا ضرر رو می.پذیرید؟ در هفته چطور؟ در ماه چطور؟ گاهی اوقات بازار بسیار آشفته عمل میکنه و واقعا از هیچ قاعده خاصی. پیروی نمیکنه و خیلی. خیلی. مهم هست که ما از این نوع رفتار خودمون رو مصون نگاه داریم و این امکان پذیر نیست جز اینکه وارد معامله نشیم به محض اینکه احساس کردیم مارکت مطابق انتظار ما رفتار نمیکنه. در این حالت حفظ پول موجود در حساب از هر چیز دیگه.ای مهمتر هست حتی کسب سود یا جبران ضرر معامله قبلی..
                      پس شما بسته به روش معاملاتی که حالا یا روزانه هست یا میان مدت و یا دراز مدت باید یه سقف تعداد معامله داشته باشید حتما. این خیلی. خیلی. مهم هست. این هم در مورد سود صدق میکنه هم ضرر. یادتون هست از تعیین اهداف مالی صحبت کردیم؟

اون اهداف بسیار به شما در مدیریت ریسک کمک میکنند. وقتی. هدف رو زدید دیگه نباید معامله کنید چون شما به سود مورد نظر رسیدید و نیاز به هیچ فعالیت اضافه ندارید. فراموش نکنید که ریسک تنها به معنی ضرر احتمالی. نیست بلکه انجام معامله و بودن در معامله خودش یعنی ریسک.

پس همونطور که ما در تردینگ پلان برای سود تارگت داشتیم واسه ضرر هم سقف داریم و اصلا اجازه افزایش ضرر رو نمیدیم.

پس به طور خلاصه ما در این بخش خواهیم داشت؟

ماکسیمم ضرر در هر معامله مبلغ...........

ماکسیمم ضرر در هر روز مبلغ.......

ماکسیمم ضرر در هفته.............

ماکسیمم ضرر در ماه..............

ماکسیمم تعداد معامله در روز........

ماکسیمم تعداد معامله در هفته.......

ماکسیمم تعداد معامله در ماه..........

به موارد بالا این رو هم اضافه کنید که گاهی همزمان ممکن هست در چند بازار طبق استراتژی خودتون میتونید وارد بشید. چند معامله هم زمان بر می.دارید؟ تو پلان شما جواب این سوال باید باشه. به این موضوع فکر کنید و تو مدیریت ریسک لحاظ کنید. خصوصاً اگر با لورج پائین معامله می.کنید ممکن هست از نظر مارجین دچار مشکل بشید و شما از معامله خارج بشید بخاطر کافی. نبودن مارجین و نه استاپ. خوردن. پس کمبود مارجین میتونه یه ریسک باشه

تا اینجا مربوط به مدیریت سرمایه بود اما واقعیّت این هست که ریسک.های دیگه.ای هم وجود داره. اگر شما وسط معامله بودید و برق یا اینترنت قطع شد چه می.کنید؟ اگر طبق استراتژی باید مدیرت معامله انجام می.دادید اما به دلیل قطع برق شما دسترسی. به پلتفرم ندارید چه می.کنید؟ آیا از موبایل استفاده می.کنید؟ آیا در منطقه شما اینترنت موبایل قابل اطمینان هست که در مورد اورژانسی بشه ازش استفاده کرد؟ آیا شماره تلفن بروکر رو دارید که اگر مجبور شدید تماس بگیرید تا تلفنی اوردر بگذارید، یا تغییرات بدید یا از معامله خارج بشید؟ حتما در مدیریت ریسک باید مورد اورژانسی رو لحاظ کنید چون گاهی میتونه خیلی. گرون تموم بشه. شاید شما بسته به شرایط موارد دیگه.ای رو هم بتونید ذکر کنید که ریسک محسوب میشن و می.تونن به سرمایه شما لطمه وارد کنن، هر چه هست رو در قسمت ۷ تریدینگ پلان بنویسید.

نظر

۸- بروکر، پلتفرم معاملاتی و اطلاعات مربوط به حساب:

در این بخش که جز بخشهای انتهای تریدینگ پلان هست اطلاعات کلی. مربوط به بروکری که در اون حساب دارید نوشته می.شه. نام بروکر، نوع پلتفرم معاملاتی، مبلغ اولیه حساب و حتا مشخص می.کنید که با سود چه می.کنید و چند وقت به چند وقت برداشت می.کنید. چقدر برداشت می.کنید و چه مقدار از سود رو احیانا در حساب نگاه می.دارید که به سرمایه اضافه می.کنید. هر گونه اطلاعات مربوط به حساب شما در این بخش نوشته می.شه. این بخش کوتاهی. هست و چند خطی. بیشتر نمیشه اما مهم هست که همه اطلاعات حتی بدیهیات در پلان معاملاتی شما لحاظ شده باشه.

نظر

۹- نحوه مرور معاملات و ویرایش تریدینگ پلان:

این بخش انتهایی تریدینگ پلان هست اما بسیار بسیار مهم.

اینجا لازم به توضیح هست که شما حتما باید معاملات خودتون رو ثبت کنید. برای اینکار شما باید یک فایل اکسل درست کنید که اصطلاحا بهش گفته میشه تریدینگ ژورنال. اطلاعات اولیه معامله شامل اینکه چی. معامله کردید، معامله buy هست یا sell, نقطه ورود، استاپ. و TP حتما باید ثبت بشه. تصویر رو هم باید اضافه کنید که مشخص بشه که چطور معامله کردید.بعد از اینکه نتیجه معامله مشخص شد باید نتیجه رو هم ثبت کنید و تصویر نتیجه رو هم اضافه کنید به فایل اکسل. تریدینگ ژورنال مدرکی. هست که یه نسخه خامش باید پیوست بشه به تریدینگ پلان شما.

در این بخس از تریدینگ پلان شما مشخص می.کنید که چند وقت به چند وقت معاملات رو باید مرور کنید. این بستگی به تعداد معامله شما در هفته داره. اگر در تایم پائین معامله می.کنید که نتیجتاً تعداد معامله شما زیاد هست نیاز هست هر هفته مرور بشه. اگر میان مدت معامله می.کنید هر دو هفته یه بار خوب هست. اگر هم دراز مدت معامله می.کنید که شاید هر ماه یا شاید حتا هر سه. ماه یکبار مرور کنید. هدف از مرور معاملات این هست که در وحله اول ببینیم به اهداف مالی. که تعریف کردید رسیدید یا نه؟ اگه نرسیدید باید برسی. کنید که ایراد کار چی. بوده اگه هم خیلی. زودتر از موعد رسیدید شاید اگه داره این موضوع تکرار می.شه باید یه مقدار اهداف رو بزرگتر کرد. یکی. دیگه از موارد مرور این هست که اصلا ببینید آیا ۱۰۰% معامله طبق پلان انجام شده یا خیر. اگر نشده چرا؟
                          مورد بعدی که خیلی. مهم هست شما به مرور زمان متوجه میشید یک سری الگوها خیلی. خوب عمل کرده و شما خیلی. از اون نوع الگو جواب مثبت گرفتید. اون الگو.ها رو باید شناسایی کنید.
                          یکی. دیگه از مورد این هست که اصولا همه تریدر.ها تو یه سری بازرها بهتر عمل میکنند و موفق تر هستند. این موردی هست که وقتی. دارید مرور می.کنید معاملات گذشته رو باید بهش پی. ببرید و بیشتر سراغ اون بازار برید.
                          دوستان ثبت معاملات و مرور اونها بسیار زیاد در کسب تجربه یک تریدر مهم هست. اگر دو تریدر رو در نظر بگیریم که در یک بازه زمانی. یک ساله، یکی. معاملات رو ثبت و مرور میکنه و دیگری این کار رو انجام نمیده، اون تریدر که ثبت و مرور انجام داده اغراق نیست اگر بگیم حداقل ۵ برابر بیشتر از بازار تجربه کسب کرده. لطفا این بخش رو خیلی. خیلی. جدی بگیرید.
                          اگر این بخش رو خلاصه کنیم خواهد بود:

کلیه معاملات طبق تریدینگ ژورنال پیوست این تریدینگ پلان ثبت خواهند شد

معاملات هر ............(زمان) مرور خواهند شد.

در مرور معاملات موارد زیر چک خواهند شد:

۱- آیا تمام معاملات طبق تریدینگ پلان انجام شده اند؟ اگر نه چرا؟

۲-آیا اهداف مالی. تریدینگ پلان محقق شده اند؟

۳- کدام الگوها بیشترین موفقیت را داشته اند؟

۴- معامله در کدام بازار.ها موفقیت آمیز تر بوده اند؟

حالا یک سوال؟ آیا نتیجه هر مرور منجر به این خواهد شد که ما تریدینگ پلان رو طبق نتایج ویرایش کنیم؟

جواب منفی. هست. فرض کنید که شما هر ۲ هفته یک بار معاملات رو مرور می.کنید. واقعا ۲ هفته اصلا زمان کافی. نیست که بخواد ما رو قانع کنه که همیشه نتایج همین خواهد بود. ما برای ویرایش تریدینگ پلان معمولاً به زمان بیشتری نیاز داریم و باید نتیجه چند مرور رو ببینیم و بعدش در صورت استمرار نتایج اقدام به ویرایش تریدینگ پلان کنیم. توصیه شخصی. من به شما عزیزان این هست که حداقل هر ۲ ماه یک بار تریدینگ پلان رو اگر نیاز بود ویرایش کنید.
                          در انتهای این بخش مشخص کنید که هر چند وقت یک بار در صورت استمرار نتایج اقدام به ویرایش تریدینگ پلان می.کنید.

خوب دوستان بحث مربوط به نحوه نوشتن تریدینگ پلان در اینجا به اتمام میرسه. هدف اصلی. از این تاپیک بیشتر این بود که دوستانی که آشنایی کمی. با تریدینگ پلان دارن و احیانا نمیدونن تریدینگ پلان از چه اجزا تشکیل شده یه راهنما داشته باشند جهت تهیه و تنظیم پلان معاملاتی خودشون. اینجا لازم میدونم تأکید کنم که داشتن استراتژی صحیح معاملاتی مبتنی. بر حقایق بازار در کنار داشتن یک پلان معاملاتی مکتوب کلید موفقیت شما هست. وقتی. پلان مکتوب نوشتید اولین قدم خودتون رو به سمت حرفه.ای گری برداشتید و دارید خودتون رو کم کم از یک تریدر آماتور جدا می.کنید و اینکار به شما کمک میکنه که به صورت کاملا منظم معاملات رو طبق استراتژی اجرا کنید و چون موظف به اجرای پلان هستید هرگونه کار اضافه در حین معامله رو انجام نخواهید داد و این از نظر روانشناسی. معامله به شما خیلی. کمک خواهد کرد. چالش اصلی. این خواهد بود که خودتون رو عادت بدید که پلان رو فقط اجرا کنید که شاید کمی. زمان ببره اما وقتی. پلان دارید به مرور زمان تجربه بیشتری به دست میارید و هر چه تجربه بیشتر بشه تریدینگ پلان شما هم وزین تر خواهد شد.

نظر

سلام خدمت دوستان خوبم
                            تمام مطالب این تاپیک رو + مطالب استاد عزیزم جناب دانیال رو براتون به صورت PDF درمیارم و برای دانلود میزارم به امید خدا

و همچنین دارم یک فایل Word هم درست میکنم از مطالب های استاد دانیال به صورت فرم خام که دوستان فقط بتونند اون فرم رو پر کنند و راحت تریدینگ پلن خودشون رو داشته باشند .

بدرود دوستان

نظر

درود و سپاس بی کران خدمت جناب معین فر
                              بارها از زبان بزرگان این فروم شنیده ایم که برای موفقیت در این بازار حداقل به 3 تا 4 سال زمان نیاز است. حال به درک بهتری از این جمله رسیدم.
                              چون اولین قدم برای ورود به دنیای حرفه ای، نوشتن تریدینگ پلان است و برای اینکه هر کس بتوانید به تمامی پرسشهای ان پاسخ دهد، حداقل به 3 تا 4 سال تجربه نیاز دارد.
                              سربلند و پیروز باشید...

نظر

سلام و درود
                                مطالب تاپیک به صورت PDF دراوردم دوستان میتونند دانلود کنند

تریدینگ پلان چیست و چگونه تریدینگ پلان بنویسیم

و همانطور که قولش رو به دوستان دادم یک فرم خام پلن برای دوستان با توجه به قوانین استاد دانیال براتون اماده کردم که میتونید فرم رو دانلود کنید و پلن خودتون رو تکمیل کنید و طبق پلن پیش برید.

فرم خام نهایی تریدینگ پلن معاملاتی

ارادتمند هادی

نظر

پردازش ...
                                X