تحلیل فاندامنتال:
  • امضای فاز نخست توافق تجاری آمریکا و چین.
  • داده ضعیف CPI انگلیس در ماه دسامبر.
  • تصمیم گیری نرخ بانک مرکزی ترکیه در ساعت 11:00 به وقت گرینویچ امروز.

سهام آسیا شبانه و پس از امضای فاز نخست توافق تجاری آمریکا/چین، معامله بسیار بالایی داشت. این توافقنامه دربردارنده تعهداتی برای هردو سوی توافق در برخی موارد می شود- چین میزان خرید صادرات آمریکا را افزایش خواهد داد و متعهد به اصلاحات ساختاری در فضاهایی با مالکیت معنوی، کشاورزی و خدمات مالی می شود. در تبادل این عملیات، آمریکا نیز با کاهش جزئی تعرفه های اعمال شده روی واردات چینی موافقت کرده است.
به دنبال انتشار جزئیات این توافقنامه، بارکلیز بار دیگر چشم انداز اقتصادی موجود خود را درمورد اقتصادآمریکا و فدرال رزرو تأیید کرده است و همچنان پیش بینی میکند که فدرال رزرو در سال 2020 در حالت تعویق(درمورد نرخ بهره) است.
شاخص ارز اسپات دلارآمریکا در بلومبرگ روز گذشته از 1193.00 به 1191.50 معامله شد(بلومبرگ).
جفت پوند/دلارآمریکا با وجود حرکت نزولی سراسری در روز گذشته، در ساعاتی از بعدظهر معامله نسبتا بالایی داشت. در حوزه داده ای، CPI ماه دسامبر انگلیس در تمامی معیارها زیر رقم برآورد شده بازار بود. عدد هدلاین 1.3% دربرابر رقم برآورد شده 1.5% بود. بارکلیز اشاره میکند که روند نزولی اصلی از سوی پوشاک، کفش، رستوران و هتل هاست. این روند تاحدودی از سوی کالاهای خانوار و اسباب منزل جبران شد.
امروز در ساعت 11 به وقت گرینویچ اعلامیه تصمیم گیری نرخ بانک مرکزی ترکیه را دریافت میکنیم. رقم توافقی بازار کاهش 75bp است که رقم نرخ را در11.25% قرار میدهد هرچند انتظار بارکلیز کاهش 50bp می باشد. به باور آنها کاهش بیشتر نرخ احتمالا از سوی بازار، منفی دریافت و منجر به ضعیف تر شدن لیرترکیه می شود.