تحلیل فاندامنتال:
  • فشار روی سهام در پی گزارشاتی مبنی بر اینکه تعرفه های آمریکا روی چین در سال 2020 باقی خواهد ماند.
  • انتشار داده کمتر از میزان برآورد cpi آمریکا درروز گذشته.
  • تمرکز امروز بازار روی انتشار cpi انگلیس در ساعت 9:30 به وقت گرینویچ.

سهام آسیا با توجه به تردیدها درمورد اینکه فاز نخست توافق تجاری تنش های اصلی بین دو کشورچین/آمریکا را کم نخواهد کرد، تحت فشار قرار گرفت. نگرانی ها با توجه به گزارشاتی مبنی بر این بود که تعرفه های آمریکا در سال 2020 باقی خواهد ماند- دستکم تا پس از انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر. توافقنامه، امروز در کاخ سفید بین رئیس جمهور آمریکا و معاون نخست وزیر چین امضا می شود( رویترز).
ین ژاپن از کف تقریبی 8ماهه صعود مرزی دربرابر دلارآمریکا داشت که این باتوجه به نگرانی هایی مبنی بر این بود که تنش های تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان پس از امضای توافقنامه همچنان باقی بماند.
شاخص ارز اسپات دلارآمریکا در بلومبرگ روز گذشته معامله نسبتا پایین داشت باوجود حرکت سراسری صعودی. این روند به دنبال انتشار داده ماه دسامبر cpi آمریکا بود که رشد کمتر از میزان برآورد داشت( 0.2% ماهانه دربرابر 0.3% برآورد شده). به باور بارکلیز افت چشمگیر در داده تورم از سطوح فعلی بعید است.
جفت پوند/دلارآمریکا روز گذشته تقویت شد که بخشی از آن به دلیل ضعف دلارآمریکا بوده است. تمرکز امروز بازار روی داده cpi انگلیس در ماه دسامبر است. انتظار بارکلیز رقم 0.2% ماهانه(1.5% سالانه) همسو با برآوردهاست. درصورتیکه داده منتشر شده زیر میزان برآورد بازار باشد، گمانه زنی های بیشتری را درمورد کاهش نرخ از سوی بانک انگلیس طی چند هفته در پی خواهد داشت.
ارقام بیکاری در کره رشدی تا سقف پنج ماه در ماه دسامبر داشت. نرخ بیکاری هدلاین صعود تا رقم 3.8% داشت- بالای رقم توافقی بازار 3.6%. باوجود رشد ناچیز اشتغال، اشتغال زایی رشدی تا سقف 5سال داشت که در اثر مبنای کم بوده است.
واحد وُن کره جنوبی پیش از کاهش زیان ها در سراسر بازار معاملاتی آسیا، دربرابر دلارآمریکا ضعف اولیه داشت (بلومبرگ).