تحلیل فاندامنتال:
  • سهام آسیا به دنبال سخنان مشاور اقتصادی کاخ سفید، معامله بالایی داشت.
  • جفت پوند/دلارآمریکا دیروز باتوجه به ضعف دلارآمریکا صعودهای خود را گزارش داد.
  • جفت دلارآمریکا/ین ژاپن برای نخستین بار این هفته معامله بالایی داشت.

سهام آسیا شبانه با سخنان خوشبینانه مشاور اقتصادی کاخ سفید لری کودلو Larry Kudlow درموضوع بسته شدن توافق تجاری آمریکا/چین، معامله بالایی داشت. این خبر باعث بسته شدن سهام S&P500 در سطوح بالاتر و رشد شبانه بخش زیادی از سهام جهانی شد(رویترز).
تنها شاخصی که برای صعود در تلاش بود، شاخص سهام CSI300 چین است که با توجه به داده ضعیف تر از میزان برآورد چین، معامله پایین تری داشت. داده تولید صنعتی بارقم 4.7% سالانه(رقم توافقی 5.6% سالانه) منتشر شد و خرده فروشی دررقم 7.2% سالانه(رقم توافقی 7.8% سالانه(بلومبرگ).
جفت پوند/دلارآمریکا دیروز عصر با معامله حدودا 1.2880 با توجه به ضعف دلارآمریکا و پس از معامله سایدویز در صبح، 0.25% صعود داشت. دیروز و پیش از به پایان رسیدن موعد مقرر نامزدی انتخابات، نایجل فرگ Nigel Farage رهبر حزب برکسیت اعلام کرد که همچنان با حوزه انتخابی حزب کارگری در رقابت است هرچند تعداد اندکی از نامزدهای حزب برکسیت بوده اند که تقلیل پیدا کرده و به تأیید حزب محافظه کار پرداخته اند(تایمز مالی).
نوسانات یک ماهه جفت پوند/دلارآمریکا دیروز با قرار گرفتن در دوره انتخابات سراسری در تاریخ 12 دسامبر، ثبات پیدا کرد.
در حوزه بازار ارز، ین ژاپن دربرابر همتایان خود برای نخست بار این هفته تضعیف شد که این با توجه به اخبار مثبت درمورد مذاکرات تجاری بخشی از صعود خود را از دیروز برگشت داد و دربرابر دلارآمریکا 0.15% پایین تر معامله شد. ارزهای کالایی پس از یک هفته زیان، شبانه صعود ناچیزی داشتند.
روز گذشته جفت دلاراسترالیا/آمریکا با توجه به داده بسیار ضعیف اشتغال 0.9% معامله پایین تری داشت و تمایلات ریسک- اشتغال افت حدودا 19هزار رقمی در ماه اکتبر داشت(رقم برآورد شده بازار: 15هزار) (بلومبرگ).
روز گذشته ریاست فدرال رزرو ژروم پاول دربرابر کنگره آمریکا برای دومین روز پیاپی به بیان اظهاراتی دراین موضوع پرداخت که نشانه ای از آسیب در اقتصاد این کشور نمی بیند و اینکه احتمالا نیاز است تا اصلاحاتی درقوانین پس از بحران ریپو در اوایل پاییز امسال صورت بگیرد. این اخبار شاخص ارز اسپات دلارآمریکا دربلومبرگ را پایین تر کشید و عملکرد دوساله بازده خزانه داری آمریکا که حساس به وضعیت سیاسی است، افزایش پیدا کرد(بلومبرگ).